नृत्य आ रहा है/плес долази/taniec zbliża - Gmina Rzgów

नृत्य आ रहा है/плес долази/taniec zbliża

zdjęcie
Feeria kolorów, żywiołowa muzyka, eksplozja radości, świetna zabawa i rzęsiste brawa – to charakterystyka kolejnej edycji Festiwalu 4 Kultur w Rzgowie, który odbył się 7 lipca w Rzgowie. Kto nie był – niech żałuje. Następna edycja już za 365 dni. Warto czekać z niecierpliwością!!!
W tegorocznym festiwalowym koncercie wystąpił zespół Surtal Performing Art ze środkowych Indii, serbski Academic Folklore Ensamble ORO oraz znany i lubiany zespół „Rzgowianie”, który wraz z Renatą Furgą – kierownikiem i choreografem zespołu byli gospodarzami tegorocznej imprezy.
Studencka  grupa  z Serbii zachwycała  wokalem i  trzepotaniem  rzęs urodziwych  tancerek oraz precyzją  tupania przystojnych  chłopców. Hinduskie popisy były finezyjne, niezwykle barwne i dla polskiego odbiorcy – pozytywnie egzotyczne. W przerwie na „przebiórkę” hinduskich artystów charakterystyczne brzmienie instrumentów i  ciekawy zaśpiew solisty naprowadziło widzów  na  właściwy  trop i  już  po  kilku  sekundach  cała widownia śpiewała  "Szła  dzieweczka..."  w  hinduskiej aranżacji. Tancerze wywodzący  się z Ahmedabadu poprowadzili  także  krótką  lekcję tańca, angażując widzów. Subtelnie instruowali uczestników  w  uroczych pląsach  i wtedy  okazało  się, że taniec zbliża, a język angielski nie jest wcale obcy oraz że mieszkańcy Rzgowa są niezwykle utalentowani tańczenie i muzycznie. Ten  nasycony  symboliką  taniec utwierdził w przekonaniu, że to  osobna forma porozumiewania  się  bez  słów.
Brawurowo i niezwykle radosne spotkanie z taneczną kulturą zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie, przy którym działa Zespół Pieśni i Tańca „Rzgowianie”. Lokalni  artyści z przytupem i furkotem spódnic zaprezentowali polski  akcent: krakowiaki i  tańce  ze Spisza.
Zagranicznym gościom rzgowskiego koncertu podziękowali po polsku i angielsku: Małgorzata Rózga, zastępca burmistrza Rzgowa i reprezentujący Radę Miejską Rzgowa Jan Michalak, jej przewodniczący. Podziękowaniom towarzyszyły upominki dla zespołów.
powrót