Aktualności - Gmina Rzgów
W sobotę rzgowscy dzielnicowi w dniu urodzin 6 - letniej dziewczynki - pomogli jednej z rodzin objętych kwarantanną - dostarczyć tort dla małej jubilatki. Dla osób spędzających nawet kilka tygodni w całkowitej izolacji, jedynie w ścianach własnego mieszkania - takie gesty znaczą bardzo wiele. Dzięki pomocy policjantów 6. urodziny były i tak wyjątkowe mimo panującej epidemii. Tort z kolorowymi balonami, pozostawiony przed bramą wywołał uśmiech na twarzy dziewczynki, a rodzice byli bardzo szczęśliwi, że wszystko się udało i serdecznie dziękowali dzielnicowym za wsparcie i pomoc.
W przedsionku Urzędu Miejskiego w Rzgowie czeka skrzynka na korespondencję mieszkańców do urzędników. Zapraszamy do korzystania z niej, jeśli sprawy nie załatwiacie Państwo drogą telefoniczną lub elektroniczną. Ze skrzynki korespondencyjnej korzystajmy w godzinach pracy urzędu od poniedziałku do piatku w godzinach 7-15 (WK)
Fot. Włodzimierz Kupisz
Maseczki uszyte przez pracowników Gminnego Ośrodka Sportu, Turystyki i Rekreacji w Rzgowie wyruszyły w świat chronić innych. Maseczki rozchodzą się w bardzo szybkim tempie.


Wiosenne sprzątanie objęło 12 szklanych oraz 15 wiat poliwęglanowych na przystankach PKS i MPK w gminie Rzgów. Prace wykonywane przez pracowników komunalnych gminy potrwają do końca przyszłego tygodnia.

Burmistrz Rgowa Mateusz Kamiński spokojnie wracał z pracy do domu, kiedy w parku im. Adama Mickiewicza wylądował przed nim pięknie upierzony samiec bażanta.  Przechadzał się pustą alejką koło pomnika.
W związku z wprowadzeniem dnia 16. 04. 2020 r. obowiązku zakrywania ust i nosa podczas przebywania w przestrzeni publicznej, Urząd Miejski w Rzgowie przekazał do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzgowie maseczki ochronne wielorazowego użytku do rozdzielenia między najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy. Akcja rozpoczęła się w czwartek, 16 kwietnia  i wciąż trwa. (MP)
Rzgowscy policjanci zatrzymali 54- i 32-latka, starszy z kompanów napadł na właścicielkę punktu gastronomicznego i ją okradł, jego młodszy kolega , jak się okazało, wszedł z nim do lokalu nie wiedząc o zamiarach kolegi. Sprawca uciekł. Policjanci dzięki doskonałemu rozpoznaniu środowiska przestępczego szybko zlokalizowali i zatrzymali 54 - latka. Z lokalu zabrał tysiąc złotych. Usłyszał już prokuratorskie zarzuty i został zastosowany wobec niego tymczasowy areszt. Za kradzież rozbójniczą grozi kara do 10 lat więzienia.


Łódzka organizacja pozarządowa Fundacja Dar Oze, daroze.pl pomaga osobom indywidualnym, rolnikom i przedsiębiorstwom w dopełnieniu formalności w staraniach o uzyskanie dofinansowania inwestycji proekologicznych.
Kiedy tylko temperatura w słońcu sięga 15 stopni Celsjusza, pszczoły państwa Berentów ze Starowej Góry decydują się na obloty. Każde ocieplenie jest bardzo korzystne dla fizjologii i biologii naszych pożytecznych owadów. Tegoroczne, kwietniowe temperatury bardzo dobrze wpływają na ich dobrostan.


Do końca zbliża się układanie chodnika z czerwonej kostki brukowej w Czyżeminku wzdłuż ul. Głównej.  Trzeba jeszcze zbudować około 15-metrowy, ostatni odcinek chodnika przy zakręcie. Chodnik ma 1,5 metra szerokości, a jego długość wynosi 647,5 metra. Gotowe są już zjazdy z indywidualnych posesji. Plac budowy wymaga jeszcze gruntownego sprzątania. Wykonawca - zgodnie z podpisaną umową - ma czas do końca maja. Inwestycja ma kosztować 236 tysięcy złotych.
Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Ze względu na trwający stan epidemii ulega zmianie termin na złożenie oświadczenia potwierdzającego brak zmian w 2020 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2019. Oświadczenia potwierdzające brak zmian w stosunku do wniosku o dopłaty z roku 2019 można składać od 2 marca 2020 r. Do 8 kwietnia Agencja zarejestrowała 103,5 tys. prawidłowo złożonych oświadczeń.
Do rzgowskiego magistratu dotarły 32 komputery, które mają usprawnić zdalną naukę uczniom szkół podstawowych. Jak poinformowała Małgorzata Rózga, zastępca burmistrz Rzgowa, 22 laptopy zostaną użyczone uczniom, a 10 trafi do rąk nauczycieli.  Po powrocie uczniów do szkół, gmina przekaże aktem darowizny komputery do podstawówek w Guzewie (13 komputerów), do Kalina (5) i do Rzgowa (14). Póki co - jeszcze w tym tygodniu laptopy trafią do domów.
 
Za naruszenie obowiązku kwarantanny mieszkaniec gminy Rzgów musi zapłacić 5 tys. zł. Kara administracyjna została nałożona przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Policjanci ze Rzgowa także wyjaśniają okoliczności tego wykroczenia.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej wydał rozporządzenie o zawieszeniu do 26 kwietnia 2020 roku działalności żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów. (WK)
Fot. Włodzimierz Kupisz
W Rzgowie na ul. Zielonej rozpoczęło się frezowanie zdegradowanej nawierzchni ulicy. Przejazd jest niemożliwy. Przebudowa ul. Zielonej zaczęła się od części: ul. Grodziska do rzeki Ner, a drugi odcinek będzie remontowany od rzeki do ul. Nadrzecznej.