Aktualności - Gmina Rzgów
W środę, 3 kwietnia zwołano nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej, poświęcone przegłosowaniu wniosku formalnego  radnego Jarosława Świerczyńskiego o obniżenie stawki śmieciowej z 14 do 10 złotych od osoby segregującej odpady. Radni - 9 głosami przy 13 rajcach obecnych na sali - odrzucili zmianę.
W sobotę, 30 marca zorganizowano szkolenie w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej dla 8 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Starowej Górze i 8 z MDP Rzgów.
„Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” to hasło kampanii o charakterze edukacyjno - profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, która rusza dzisiaj we wszystkich jednostkach policji w kraju. Kampania organizowana jest przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”. Poniżej informujemy jak wyglądają niepokojące stany u dzieci i co robić, gdy pociecha już sięgnie po "owoc zakazany".
Jeszcze tylko do końca lipca można napisać pracę na konkurs dotyczący promocji polskiego rolnictwa. Zwycięzca w każdej kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych. To już XI edycja konkursu "Polska Wieś - Dziedzictwo i Przyszłość", firmowanego przez Fundację na rzecz Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Scholar. Patronat honorowy objął Polski Komitet ds. UNESCO.
27 marca minęła trzecia rocznica śmierci Konrada Kobusa, burmistrza Rzgowa. Dla uczczenia Jego zasług, Rada Miejska w Rzgowie nadała hali sportowej imię Konrada Kobusa. Z tej okazji w sobotę, 30 marca burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński, wraz z Wdową i Rodzicami Zmarłego odsłonili tablicę pamiątkową przy wejściu do tego reprezentacyjnego obiektu sportowego, wzniesionego dzięki dotacji unijnej. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Rzgowska Orkiestra Dęta. Goście na telebimie ustawionym na płycie we wnętrzu obejrzeli film o hali oraz pokaz slajdów z życia Konrada Kobusa. Większość tych fotografii nigdy nie była upubliczniana.
„Operacja Wiosna” to nazwa wyścigu wraków w Babichach, który organizator -  Parszywa Wrak Race rozegrał w sobotę, 30 marca. Z powodu idealnej pogody przyjechało mnóstwo załóg z wozami wyścigowymi na lawetach. Ścigające się pojazdy wzniecały nad okolicą istną burzę piaskową. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem burmistrza Rzgowa. Organizacja tych imprez ma już 7-letnią tradycję w różnych miejscowościach regionu.

We wtorek dyżur pełnią: w godzinach 14-17 przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Pełka, w godzinach 15:30-16:30 radny Kordian Skalski, w godz. 14.30-15.30 Przemysław Szczech, w godz. 15-16 Zbigniew Waprzko,  a w godz. 14-17 radna Kamila Kuźnicka. Sprawy i problemy możemy zgłaszać radnym w Urzędzie Miejskim w Rzgowie w pok. 37 na I piętrze.
Ukazał się marcowy numer miesięcznika samorządowego "Rzgów Nasza Gmina". W gazecie czytamy m.in. o korzyściach płynących z opłacania podatku dochodowego na terenie naszej gminy, o Radzie Miejskiej, która jednogłośnie postanowiła nie dokonywać zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w związku z budową gazowej obwodnicy Łodzi, o tym co złego fruwa w powietrzu, o świetlicy jak marzenie w Starowej Górze, o pomocnej dłoni gminy i o wielu innych sprawach. (WK)
Do piątku, 29 marca wpłynęło już 60 wypełnionych ankiet, a dopiero piąty dzień zbierane są ankiety od mieszkańców gminy Rzgów na temat sposobów ogrzewania domów, termomodernizacji i planów inwestycyjnych mieszkańców, związanych z ograniczeniem szkodliwości dla środowiska naturalnego poprzez wymianę starych pieców węglowych, popularnie zwanych kopciuchami.
27 marca minęła trzecia rocznica śmierci Konrada Kobusa, burmistrza Rzgowa. Z tej okazji w sobotę, 30 marca o godz. 11 przed halą sportową Gminnego Ośrodka Sportu,  Turystyki i Rekreacji rozpoczną się uroczystości nadania obiektowi jego imienia. Planowane jest odsłonięcie tablicy pamiątkowej. W południe rozpocznie się gala boksu, a o godz. 13.30 konkurs rzutów do kosza.
W środę, 3 kwietnia w Brzezinach w godz. 10-12 odbędzie się spotkanie informacyjne o funduszach europejskich dla organizacji pozarządowych. Szczegóły na plakacie poniżej.
W Starowej Górze, tradycyjnie jak co roku, mieszkańcy i przedstawiciele organizacji społecznych całymi rodzinami - nadejście wiosny uczcili sprzątaniem terenu rekreacyjno-sportowego przy ul. Centralnej 11. W sprzątaniu uczestniczył burmistrz Mateusz Kamiński. Śmieci usuwała również liczna grupa młodzieży.
27 marca na środowej VI sesji Rady Miejskiej 10 głosami "za" przy 10 radnych obecnych na sali przesądzono sprawę dotacji w wysokości 350 tysięcy złotych na wsparcie prac konserwacyjnych w zabytkowym kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzgowie. Kościół parafialny należy do siedmiu najcenniejszych pod względem historycznym zabytków w województwie. Jak poinformował Ryszard Turski, wykonawca instaluje rusztowania na ścianie północnej, na której roczpocznie się malowanie fasady.
Burmistrz Mateusz Kamiński ogłosił dodatkowy nabór wniosków o udzielenie dotacji na wymianę starych pieców węglowych w domach jednorodzinnych i w mieszkaniach w domach wielorodzinnych.
We wtorek, 26 marca w nieoficjalnej galerii „Na Piętrze” Urzędu Miejskiego w Rzgowie została otwarta wystawa prac plastycznych. Na wernisażu poplenerowej wystawy plastycznej "Kruklanki '2018" zaprezentowano 156 prac wykonanych przez 33 dzieci, które uczestniczyły w letnich warsztatach wyjazdowych na Mazurach, zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury.