Aktualności - Gmina Rzgów
Niesamowity, wrażliwy „ najwybitniejszy piewca wsi polskiej od czasów Reymonta” , Andrzej Pilipiuk odwiedził Rzgów. Poniedziałkowe spotkanie autorskie było gratką dla miłośników dobrej literatury, bowiem spod pióra gościa biblioteki publicznej wyszły m. in. znakomita seria książek o egzorcyście-amatorze Jakubie Wędrowyczu, dobrze przyjęty cykl „Kuzynki” czy kilkutomowe dzieło „Oko jelenia”.
W parku im. Adama Mickiewicza w Rzgowie we wtorek, 30 października usuwano liściany kobierzec. Sprzyjała temu iście lipcowa pogoda. Liście trafiły przejściowo na działkę gminną przy ul. Ogrodowej, a później zostaną wywiezione do kompostowni.
Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Z wielką radością informujemy o wspaniałym sukcesie drugoklasistów Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Kalinie. Natasza Wójt i Marcel Łuczak zdobyli I miejsce w XIII edycji Konkursu Sprawności Fizycznej i Wiedzy o Bezpieczeństwie, w ramach wojewódzkiego programu prewencyjnego „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”.
W ramach obchodów jubileuszu stulecia odrodzenia Rzeczypospolitej Polskiej, Szkołę Podstawową w Kalinie odwiedzili przedstawiciele Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Żelazny Orzeł 1914-1945” - prof. nadzw. dr hab. Jolanta Daszyńska wraz z mężem - Krzysztofem Daszyńskim  - z wykształcenia lekarzem, lecz z pasji historykiem.
Środa, 24 września była wielkim dniem pierwszoklasistów w Szkole Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Kalinie. Był to bowiem czas ślubowania i pasowania na uczniów szkoły.
W piątek, 26 października obchodzony był Międzynarodowy Dzień Seniora. Główna uroczystość miała miejsce w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej Łodzi. Wziął w niej udział Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa. Został udekorowany tzw. Dużym Złotym Medalem Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
W niedzielę 21 października b. r. Rzgowski Chór „Camerata” uczestniczył w XI Łódzkiej Jesieni Chóralnej im. prof. Henryka Blachy odbywającej się w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Słowo i Muzyka u Jezuitów.  Koncert o tytule „Tobie Polsko”  zorganizowany był w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi przez Stowarzyszenie Śpiewacze „Harmonia”  oraz Ojców Jezuitów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie zaprasza w poniedziałek, 29 października o godz.17 na spotkanie z popularnym pisarzem fantasy Andrzejem Pilipiukiem. Wieczór autorski odbędzie się w sali konferencyjnej GOSTiR przy ul. Szkolnej 5. Szczegóły na plakacie poniżej.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna,oddział w Rzgowie przy ul.Literackiej 2c w kolorowym budynku d. MOPS przy Hali Sportowej - udostępniła dodatkowe numery telefonów do specjalistów.
W środę, 17 października w Sukcesji odbyła się po raz 24 uroczysta gala wręczenia stypendiów Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole dla wybitnie utalentowanych uczniów. Wśród dwudziestu dwóch stypendystów znalazły się: uczennica Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Kalinie – Laura Gałązka oraz rzgowianka Natalia Prądzyńska, uczennica Zespołu Szkół Ekonomii i Usług. Dziewięcioletnia Laura Gałązka okazała się najmłodszą uczennicą spośród wszystkich tegorocznych stypendystów.
Z powodu licznych uwag mieszkańców, zostały zmienione godziny otwarcia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rzgowie przy ulicy Ogrodowej 115. Uwagi w dużej mierze dotyczyły niemożności oddania odpadów w soboty.
Po raz kolejny przyznano wyróżnienia w projekcie „Solidny partner w środowisku lokalnym”, realizowanym w ramach krajowego programu „Solidny Partner”. Dyplom uznania otrzymał - z rekomendacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego - Urząd Miejski w Rzgowie. Dyplom prestiżowego wyróżnienia odebrał Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa.
Plenerowe miejsce sportu i rekreacji wraz z siłownią powstały przy Szkole Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Kalinie. Stanowią one funkcjonalną całość z oddanym niedawno do użytku ogrodzonym boiskiem wielofunkcyjnym.
Uczniowie szkół podstawowych w Rzgowie, Kalinie i Guzewie wzięli udział we wtorek,  23 października w rajdzie z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Meta znajdowała się w Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie, gdzie w południe podsumowano rajd oraz przygotowano poczęstunek. Na starcie i mecie z uczniami spotkała się Małgorzata Rózga, zastępca burmistrz Rzgowa.
Małgorzata Rózga, zastępca burmistrza Rzgowa wzięła udział w Uniejowie w Międzynarodowym Forum Inteligentnego Rozwoju 3.0. Do uzdrowiska przyjechali przedstawiciele biznesu, samorządu i nauki, którzy wzięli udział w spotkaniach dyskusyjnych, poświęconych innowacyjnej gospodarce i inteligentnemu rozwojowi. W 3-dniowym wydarzeniu uczestniczył m. in. Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.