11 listopada 1918 r. - będziemy pamiętać - Gmina Rzgów

11 listopada 1918 r. - będziemy pamiętać

zdjęcie
Uroczystości z okazji obchodów Święta Niepodległości w Rzgowie rozpoczęły sie od przejścia Orkiestry Dętej, Chóru Camerata, pocztów sztandarowych szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych sprzed Urzędu Miejskiego do kościoła parafialnego pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Tu ksiądz proboszcz Krzysztof Florczak odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny. Wzięli w niej udział m.in.: burmistrz Konrad Kobus, zastępca burmistrza Mateusz Kamiński i przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Świerczyński
    Kazanie było poświęcone daninie krwi, jaką złożyli Polacy w powstaniach narodowych, a na koniec pod przywództwem Józefa Piłsudskiego dla odzyskania niepodległości, utraconej wraz z III rozbiorem w 1795 r. Samorządowcy złożyli kwiaty w świątyni przed tablicą symbolizującą odzyskanie Niepodległości. Chórzyści z Cameraty, Grupy Wokalnej Sempre Cantare wraz z wiernymi śpiewali pieśni legionowe i patriotyczne. Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończylka oraz Gminny Ośrodek Kultury przygotowały program muzyczno-historyczny z pokazem multimedialnym, poświęcony krwawym zmaganiom o odzyskanie wolności na przestrzeni 123 lat.
    Następnie uroczystości przeniosły się na cmentarz parafialny przed Grób Nieznanego Żołnierza. Jan Goss ze rzgowskiego oddziału Związku Kombatantów Polski wygłosił wzruszającą mowę o Niepodległości, której nie da się wywalczyć raz na zawsze. Wiceburmistrz Mateusz Kamiński podziękował w szczególności młodzieży, która licznie uczestniczyła w obchodach. Zakończył wystąpienie słowami, że zawsze będziemy pamiętać o znaczeniu daty 11 listopada. (włok)

Fot. Włodzimierz Kupisz
powrót