Aktualności - Gmina Rzgów
Referat Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Rzgowie kupił nowy ciągnik z kosiarką bijakową na wysięgniku, składaną hydraulicznie. Ciągnik wraz z osprzętem będzie wykorzystywany w okresie wiosennym i letnim, głównie do pielęgnacji zieleni przydrożnej. W okresie jesiennym oraz zimowym ciągnik będzie skierowany do prac, związanych z bieżącym utrzymaniem dróg oraz przy odśnieżaniu i zwalczaniu gołoledzi. Dostawcą sprzętu za prawie 246 tysięcy złotych jest firma z Ujazdu.
Adam Stawiany

Fot. Łukasz Fuks

Nietypowe zachowania kotów, jak radzić sobie z kleszczami; kiedy pies jest agresywny, a kiedy się boi, jak postępować z czworonogiem podczas upałów. Te i wiele innych pytań nie pozostaną bez odpowiedzi w Dniu Otwartych Drzwi Schroniska bełchatowskiego, z którym współpracuje gmina Rzgów. Ten dzień zaplanowano 26 czerwca w godz. 9-19 w Bełchatowie przy ul. Zdzieszulickiej.
Anna Wielgosz, sołtys Starowej Góry  i radny Stanisław Zaborowski nie mogli spokojnie patrzeć na to, że przy pasażu handlowym na przystanku autobusowym oczekujący nie mają gdzie usiąść.
Swoimi spostrzeżeniami podzielili się w urzędzie. Referat Komunalny Urzędu Miejskiego w Rzgowie kupił ławkę i ustawił w „Starówce”. Teraz oczekiwanie będzie przyjemniejsze. Można usiąść, a czas oczekiwania skrócić czytając lub gawędząc. (SZ)
Fot. Stanisław Zaborowski
Zamieszczamy poniżej plan darmowych zajęć wakacyjnych,  prowadzonych w Gminnym Ośrodku, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Rzgowie. W tym roku zajęcia sfinansowane są ze środków programu profilaktyki "Aktywnie i Zdrowo," prowadzonego przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
W środę, 15 czerwca w Urzędzie Miejskim w Rzgowie odbyła się konferencja prasowa, związana z powołaniem do życia bezpłatnego Rzgowskiego Banku Ofert Pracy. Funkcjonuje on na stronie internetowej www.rzgow.pl, która przekierowuje na stronę PUP. Na stronie głównej trzeba szukać zakładki po prawej stronie w fioletowym polu: "Lokalne Oferty Pracy - Powiatowe Oferty Pracy". Wydrukowane oferty mają pojawiać się również na tablicach lub słupach ogłoszeniowych w Rzgowie i we wszystkich sołectwach gminy.
W sobotę, 11 czerwca odbył się już VI Plener Malarski w Rzgowie. Na wspólne malowanie zaproszone zostały dzieci i młodzież - laureaci konkursów plastycznych w roku szkolnym 2015/2016 oraz samorządowcy z naszej gminy.
W niedzielę, 12 czerwca na dziedzińcu OSP w Guzewie miała miejsce podniosła uroczystość. Kapelani straży pożarnych i proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzgowie poświęcili nowy sztandar jednostki.
W uroczystości wzięli udział samorządowcy: pełniący funkcję burmistrza Wojciech Skibiński, Jan Michalak, przewodniczący Rady Miejskiej oraz Radosław Pełka, wiceprzewodniczący RM. Uroczystości zgromadziły licznych radnych RM i powiatu łódzkiego wschodniego. Po mszy polowej wręczono liczne medale i odznaki.
W niedzielę, 12 czerwca w Babichach niebo zasnuła chmura piasku. Burza piaskowa nie była bynajmniej spowodowana czynnikami naturalnymi. To 40 tzw. madmaksów, złomów, spychów, frankensztajnów, aut popowodziowych z Polski i Niemiec wznosząc pył, ścigało się przez kilka godzin po bezdrożach, wąwozach i wzniesieniach na nieużytkach, należących do rodziny Cholasiów. XIV Droga Faraona, czyli Gorący Wyścig Wraków imprezy cyklicznej Parszywa Wrak Race odbył się pod patronatem Urzędu Miejskiego w Rzgowie, który ufundował puchary dla zwycięzców.
Gmina Rzgów, z racji przynależności do Lokalnej Grupy Działania BUD-UJ RAZEM, może starać się o pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW). Środki te są dostępne zarówno dla gminy, jak i przedsiębiorców działających na jej terenie. W ramach  Lokalnej Strategii Rozwoju Obszaru Lokalnej Grupy Działania BUD-UJ RAZEM, możliwe jest:
W tym roku zorganizowano imprezę rekreacyjno – sportową pod nazwą ,,Piknik  Powitanie Lata” po raz  10. Rozpoczęła się  całodniowymi rozgrywkami sportowymi  29 maja , ale główne występy, gry  i zawody odbyły się w niedzielę 5 czerwca. „Piknik   Powitanie Lata” połączono z obchodami Dnia Dziecka.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ogłosił III edycję Konkursu „EkoAktywni”, którego celem jest nagrodzenie: organizacji pozarządowych i osób fizycznych za działalność na rzecz ochrony środowiska w województwie łódzkim. Główne nagrody wynoszą 20 i 10 tysięcy złotych!
W niedzielę, 5 czerwca Koło Wędkarskie ze Rzgowa, zorganizowało zawody dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka na stawie w Rzgowie przy ul. Zielonej. Najmłodszym uczestnikiem zawodów był 4-letni Olek Pachulski ze Rzgowa, który złapał dwie ryby!
W niedzielę, 5 czerwca odbyły się w Hali Sportowej  V Jubileuszowe Warsztaty Chóralne, których gospodarzem był Rzgowski Chór „Camerata”. Na jego zaproszenie przybyły chóry mieszane naszego regionu: „Akord” z Pabianic z dyrygentem Mirosławem Piotrowskim,
„Radość Życia” z Piotrkowa Trybunalskiego z dyrygentem Tadeuszem Jackiem Małżem, „Speranza” z Kutna z dyrygentem Cezarym Górczyńskim, Towarzystwo Śpiewacze im. St. Moniuszki z Aleksandrowa Łódzkiego z dyrygentami: Aleksandrą Łabęcką i Piotrem Ranfeldem. Rzgowskim Chórem „Camerata” dyrygowała Izabela Kijanka.
4 czerwca w sobotę o godz. 14 w Rzgowie w Hali Sportowej świętowano Dzień  Dziecka w ramach Kampanii „Postaw na rodzinę”. Organizatorzy zaprosili dzieci z całej gminy wraz z rodzeństwem, rodzicami i dziadkami na świetną zabawę.


Po trwającym ponad 3 lata postępowaniu administracyjnym, gmina Rzgów uzyskała odszkodowanie za nieruchomości zajęte pod drogę ekspresową S-8 . Wojewoda łódzki przyznał gminie Rzgów odszkodowanie w wysokości 679 959 zł.