Aktualności - Gmina Rzgów
W niedzielę, 29 stycznia w Starowej Górze przy ul. Centralnej 100 zaplanowano rekreacyjno-sportowy finisz ferii zimowych.
Fot. Archiwum/Radosław Bubas
Spotkanie informacyjne odbywa się pn. "Konkursy w 2017 roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 - 2020" w godzinach 14:00-16:30 (rejestracja od godziny 13:45); sala konferencyjna Urzędu Gminy Brzeziny, ul. Sienkiewicza 16a – parter.
Od 27 stycznia można składać wnioski w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi na dofinansowanie do 40 procent urządzeń stanowiących odnawialne żródła energii np. pomp ciepła, kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznej, ale również modernizacji kotłowni, czyli wymiany starych pieców na nowe.
Fot. Rzecz Krotoszyńska

22 stycznia w niedzielę przyjechało do Rzgowa osiem chórów amatorskich z Aleksandrowa Łódzkiego, Konstantynowa Łódzkiego, Kutna, Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego i Woli Zaradzyńskiej, aby w wyjątkowej atmosferze wspólnie kolędować w rzgowskiej świątyni podczas VII Koncertu Kolęd i Pastorałek. Koncert został zorganizowany przez Izabelę Kijankę.

Rzgów pokonał stolicę regionu i inne miasta w województwie łódzkim, w VIII edycji ogólnopolskiego plebiscytu „Świeć się z Energą”. Zwycięstwo to dla miasta nagrody dobroczynne – energooszczędny sprzęt AGD o wartości 10.000 zł oraz awans do II etapu zabawy. Spośród 16 miejscowości wyłoniony w finale laureat, otrzyma nagrody od Grupy Energa o łącznej wartości 50.000 zł. Czy Rzgów pokona m. in. Częstochowę i Radom, i zdobędzie tytuł „Świetlnej stolicy Polski”? Głosy w ogólnopolskim etapie plebiscytu "Świeć się z Energą" można oddawać codziennie na SwiecSie.pl i przez SMS-y do 31 stycznia br.
Oferta tegorocznej Feriady obejmuje różne dziedziny sportu i rekreacji, poczynając od zajęć   ogólnorozwojowych, gier i zabaw przez  trening piłkarski. Można spróbować swoich sił na korcie tenisowym lub pobawić się podczas zajęć tanecznych. Sporym zainteresowaniem cieszy się również ścianka wspinaczkowa. Wszystko to pod okiem wykwalifikowanych opiekunów i instruktorów: zajęcia gier i zabaw oraz piłkę  prowadzą: Ewa Tyll , Robert Świerczyński oraz Izabela Stępień , tenis ziemny – Kinga Golenia, taniec – Angela Świątek, ściankę Radosław Bubas.  Każdy znajdzie coś dla siebie, czego dowodem jest spora frekwencja – ponad pięćdziesiąt osób.
Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Rada Kobiet zapraszają na otwarcie wystawy fotograficznej będącej  owocem wyjazdowych warsztatów fotograficznych, jakie Koła Gospodyń Wiejskich odbyły jesienią 2016 roku. Prace zaprezentują KGW ze Starowej Góry, Starej Gadki, Prawdy, Gospodarza,  Bronisina Dworskiego, Romanowa, Guzewa i Czyżeminka.

Izabela Kijanka
Fot. Antoni Patora

Maraton aerobowy „wielkie spalanie kalorii” to impreza, którą rozpoczęliśmy sezon zajęć aerobowych  na 2017 r. Prowadziło go trzech instruktorów: Piotr Bielawski, Angela Świątek oraz Joanna Urbaniak.
18 stycznia odbył się konkurs plastyczny pt. „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, zorganizowany z inicjatywy Komisariatu Policji w Rzgowie w ramach zajęć plastycznych podczas Feriady w GOK. Gościem specjalnym zajęć był dzielnicowy aspirant sztabowy Robert Górecki, który przybliżył dzieciakom zasady bezpieczeństwa oraz odpowiedział na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania.
Ministerstwo Rozwoju uruchomiło nowe usługi dla przedsiębiorców.Od stycznia 2017 r. możesz zarejestrować działalność gospodarczą z pomocą konsultanta telefonicznego. Ministerstwo Rozwoju poinformowało w komunikacie prasowym z 16 stycznia, że „to pierwsze tego typu rozwiązanie w polskiej administracji publicznej i kolejny krok w kierunku przyjaznej e-administracji". Telefonicznie dopełnisz również formalności związanych ze zmianą danych, zawieszeniem czy likwidacją firmy.
Źródło zdjęcia: Shutterstock/superbiz.se.pl

22 stycznia w niedzielę  o godz.16.00 już po raz siódmy przybędą do Rzgowa nasi zacni goście - chóry amatorskie z Aleksandrowa Łódzkiego, Konstantynowa Łódzkiego, Kutna, Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego i Woli Zaradzyńskiej, aby w wyjątkowej atmosferze wspólnie kolędować w rzgowskiej świątyni podczas Koncertu Kolęd i Pastorałek.
W niedzielę,  22 stycznia w godzinach 10.00 – 13.00  przed Urzędem Miejskim w Rzgowie  stanie ambulans, w którym można honorowo oddać krew. Dawcami mogą zostać osoby zdrowe o wadze powyżej 50 kilogramów; dorosłe, które nie ukończyły 65 lat. Aby oddać krew, należy zabrać ze sobą dowód.  Na miejscu należy wypełnić kwestionariusz o stanie zdrowia, przebytych chorobach i przyjmowanych lekach. Pobierane jest 450 mililitrów krwi, co powinno potrwać nie dłużej niż 10 minut. W skład ekwiwalentu  kalorycznego za oddanie kwri wchodzi 8 czekolad, batonik i napój energetyczny.
We wtorek,  24 stycznia o godz. 10:00 w hali sportowej GOSTiR w Rzgowie przy ul. Szkolnej 5 odbędzie się szkolenie z zakresu programów pomocy dla małych gospodarstw rolnych oraz zagadnień związanych z zadaniami KRUS. Szkolenie przeprowadzą pracownicy Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Brzezinach.
Fot. Mateusz Szczepaniak

„Ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom" - to hasło 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze WOŚP zbierali w niedzielę pieniądze na sprzęt i wyposażenie oddziałów pediatrycznych oraz dla oddziałów geriatrycznych. Na terenie naszej gminy również  zostały podjęte działania, które przysłużyły się do wsparcia tej szlachetnej akcji.
Pod takim hasłem została zorganizowana uroczystość w Szkole Podstawowej w Kalinie. Życzenia dla Babć i Dziadków złożyli obecni na uroczystości: burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Rzgowie Jan Michalak.