Aktualności - Gmina Rzgów
We wtorek, 27 września o godz.10 w Miejskim Ośrodku Kultury w Tuszynie,  ul. Noworzgowska 20a odbędzie się spotkanie szkoleniowo-doradcze na temat sposobów pozyskiwania funduszy unijnych i ich przeznaczenia. Organizatorzy przedstawią podstawowe wymogi i kryteria oceny wniosków oraz harmonogram naborów. Reszta informacji na plakacie w galerii artykułu. (włok)
W sobotę w godz.11-16 w Starowej Górze na boisku sportowym przy ul. Centralnej 11 będziemy spalać kalorie, a na koniec jeść pieczone kartofle prosto z żaru ogniska podczas XI Pikniku Rekreacyjno-Sportowego. Odbywa się on pod patronatem honorowym burmistrza Rzgowa.
Ponad  200 przedszkolaków oraz 350 uczniów klas I-III skorzysta z gminnego programu profilaktyki stomatologicznej „Piękny uśmiech na lata”. Konkurs na realizację tego programu wygrała Gminna Przychopdnia Zdrowia w Rzgowie.
Rok szkolny dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kalinie to nie tylko obowiązki i nauka, ale także czas na szkolne wycieczki. Jest to okazja do odpoczynku, nawiązania bliższych relacji z kolegami oraz niebanalnego poszerzania wiedzy. My ten rok rozpoczęliśmy wycieczką uczniów klasy II i III, pod wiele mówiącym tytułem: Śladami starych zawodów; kowal, wikliniarz – „Wozem drabiniastym przez wieś”.
Komunikat prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2016/2017.
Przypominam właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.
Odbył się odbiór techniczny po malowaniu wnętrz Gminnej Przychodni Zdrowia w Rzgowie. Pomalowano pomieszczenia na parterze i piętrze oraz klatkę schodową oraz wykonano drobne naprawy płytek na piętrze, a następnie na parterze. 
Ciąg dalszy EKO KONKURSU - przedstawiamy dzisiaj Zadanie Nr 3  (Zakładka „EKO KONKURS dla mieszkańców Gminy”). Wyniki Zadania  nr 2 prezentujemy poniżej:
Dorośli mieli swoje dożynki w Bronisinie Dworskim, a uczniowie ze szkoły w Kalinie zorganizowali wystawę  „Święto plonów” u siebie. Wrzesień wiąże się bowiem z końcem lata i początkiem jesieni.
Odbył się odbiór techniczny 1883-metrowej ścieżki rowerowej z Kalinka do Rzgowa, a więc można ją legalnie użytkować. Rowerzystom już się dawno spodobała i korzystają z niej od kilku… tygodni! Szerokość ścieżki rowerowej wynosi od 180 do 200 centymetrów. 

Na wniosek mieszkańców i radnej Grażyny Gałkiewicz, pracownicy Urzędu Miejskiego ustawili kabinową toaletę przy wejściu na starą część cmentarza w Rzgowie. Za czystość odpowiada serwis kabin, a  w razie konieczności również służba techniczna UM. Jest również osoba odpowiedzialna za uzupełnianie papieru toaletowego. (włok)

Fot. Włodzimierz Kaczmarek

15 września, w czwartek był obchodzony Międzynarodowy Dzień Kropki. Od 2008 roku jest to po prostu dzień talentów. Święto obecnie jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów i zachęcać ich do tworzenia. Inspiracją utworzenia Dnia Kropki była książka Petera H. Reynoldsa pt. „The Dot”, której bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Vashti. Dziewczynka dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.
W czwartek, 15 września w Gminnym Ośrodku Kultury - tuż przed próbą Rzgowskiego Chóru „Camerata” pojawili się niespodziewani goście: burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński i zastępca burmistrza Małgorzata Rózga z bukietem żółto i czerwonych róż.
W czwartkowym zebraniu wiejskim, 15 września w Starowej Górze uczestniczyli: Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa, Jan Michalak, przewodniczący Rady Miejskiej, radni: Stanisław Zaborowski, Zbigniew Cisowski, Leszek Chwiałkowski,  Jarosław Świerczyński, Zbigniew Snelewski, kierownik Referatu Inwestycji w Urzędzie Miejskim oraz Marek Derski, specjalista UM ds. pozyskiwania funduszy unijnych. 
W środę, 14 września Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa uczestniczył w spotkaniu dotyczącym rozpoczęcia prac nad Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Koluszkach. 14 września w województwie łódzkim ruszył program Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy mieszkaniec naszego regionu będzie mógł sam zadbać o bezpieczeństwo, anonimowo zareagować na zagrożenia i podzielić się spostrzeżeniami.

Ze względu na zły stan techniczy i częste awarie, obecnie są wymieniane uliczne lampy na ul. Tuszyńskiej w Rzgowie. Wykonuje to firma EL SERWIS ze Rzgowa. Wartość  tej inwestycji wynosi 40 000 zł. Pozwoliło to wymienić 20 lamp w tym roku od rzeki Strugi w kierunku skrzyżowania z drogą krajową. Jest to pierwszy etap tego zadania. W miarę zabezpieczenia środków w przyszłorocznym budżecie gminy, wymiana lamp będzie kontynuowana w cyklu jednorocznym lub dwuletnim.
Tekst i fot. Włodzimierz Kaczmarek