Aktualności - Gmina Rzgów
W sobotę, 16 kwietnia 2016 r.  przypada setna rocznica otwarcia linii tramwajowej Ruda Pabianicka - Kruszów przez Rzgów, Tuszyn. Została uruchomiona na żądanie niemieckich władz okupacyjnych. Przewoźnik - Łódzka Wąskotorowa Elektryczna Kolej Dojazdowa ŁWEKD zbudował kolejny odcinek na trasie Ruda Pabianicka - Kruszów przez Rzgów i Tuszyn. Powstał on w tak szybkim tempie, że nie udało się go zelektryfikować.
13 kwietnia po południu kilkanaścioro społeczników wysprzątało teren boiska w Starowej Górze. Spotkalismy tam  sołtys Annę Wielgosz, wiceburmistrza Mateusza Kamińskiego wyposażonego w grabie, a towarzyszył im m.in.  radny Stanisław Zaborowski. Rozciągnięto siatkę do gry w piłkę. Strażacy powiesili 9 budek lęgowych dla ptaków różnej wielkości na okolicznych drzewach. Słoneczna, ciepła pogoda sprzyjała aktywności na świeżym powietrzu. Obywatelskie, wiosenne sprzątanie stanowiło inicjatywę kółka rolniczego, SLD i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ze Starowej Góry.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
13 kwietnia na dziedzińcu Komisariatu Policji w Rzgowie odbyła się uroczystość pożegnania jego komendanta. Po 21  latach służby aspirant sztabowy Andrzej Rosiak przechodzi na emeryturę. Na uroczystość przybyli w komplecie rzgowscy policjanci i całe kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Koluszkach, a także zastępca burmistrza Rzgowa - Mateusz Kamiński, przewodniczący Rady Miejskiej - Jarosław Świerczyński oraz wójt Brójec - Radosław Wiktor Agaciak.


Trwa układanie chodnika wzdłuż drogi powiatowej w Kalinku. W tym tygodniu rozpocznie się asfaltowanie  prawie kilometrowego odcinka drogi od wiaduktu nad autostradą do posesji nr 70. Kolejny odcinek od posesji nr 70 do drogi na Modlicę znajduje się w fazie projektowania.
Do 15 kwietnia można zgłaszać 10-osobowe drużyny z przedszkoli w gminie Rzgów i oddziałów przedszkolnych w Guzewie i Kalinie do Olimpiady Przedszkolaka, która zostanie rozegrana we wtorek, 19 kwietnia w godz. 9.45-11.
Przed zaledwie dwoma miesiącami w Urzędzie Miejskim w Rzgowie odbyła się uroczystość wręczenia upominku tysięcznemu abonentowi Gminnego systemu Powiadamiania SMS. Dzisiaj możemy pochwalić się nowym osiągnięciem – Prawda stała się pierwszą w gminie miejscowością, w której ponad połowa gospodarstw zadeklarowała udział w systemie.
Gratulujemy i prosimy o więcej.


11 kwietnia 2016 r. zapraszamy osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz przedsiębiorców zainteresowanych dotacjami z funduszy europejskich na bezpłatne konsultacje indywidualne w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego (MPI). Konsultacje odbędą się w Urzędzie Miejskim w Rzgowie, plac 500–lecia 22 w sali posiedzeń Rady Miejskiej - pokój 36 na 1 piętrze w godzinach : 12 – 14.30.
6 kwietnia 2016 r., dwadzieścia minut po godzinie 16… jest piękne, słoneczne popołudnie, błękite niebo. W Rzgowie, od strony południowo-zachodniej, niebo przysłaniają ciemne chmury – lecz tym razem to nie pierwsze, wiosenne chmury burzowe…  to gęsty, czarny dym, który unosi się nad jedną z hal Centrum Handlowego „Ptak”.
Działający dotychczas w Rzgowie przy ul. Ogrodowej, "Punkt konsultacyjny dla osób i rodzin w kryzysie" został przeniesiony na ul. Letniskową 6. Otwarty jest w poniedziałki w godzinach 17- 19. Działalność punktu jest finansowana przez gminę Rzgów. Wszystkie porady, konsultacje, spotkania są dla mieszkańców bezpłatne. Nie trzeba się nigdzie rejestrować, by skorzystać z pomocy, nie trzeba być ubezpieczonym. Każdy może liczyć na dyskrecję i anonimowość. Rodziny i ich problemy nigdy nie są imiennie wskazywane.

Urząd Miejski w Rzgowie 5 kwietnia zorganizował pięciogodzinny dyżur urzędnika skarbowego. Bez kolejek, bez nerwowości, bez pośpiechu można było oddać wypełnione formularze PIT za 2015 rok. 
5 kwietnia, we wtorek o godz. 14 rodzina i najbliżsi pożegnają zmarłego Konrada Waprzko (lat 75). Msza pożegnalna zostanie odprawiona w kaplicy na cmentarzu parafialnym w Rzgowie.
W ramach odzyskiwania formy fizycznej po zimie, w Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie rozegrano mecz piłki siatkowej, w którym zmierzyli się nauczyciele oraz uczniowie tutejszej szkoły. 
10 kwietnia (niedziela) 2016 r. od godz. 10 do 13 w Ambulansie Krwiodawstwa, który stanie na parkingu przy Urzędzie Miejskim w Rzgowie, po raz kolejny odbędzie się honorowa akcja krwiodawstwa.

5 kwietnia (wtorek) o godz. 16.30 w Hali Sportowej w Rzgowie odbył się wernisaż wystawy  "... między niebem, a ziemią IV ..." - prac namalowanych podczas zajęć w ramach GPPiRPA w Starowej Górze. Wręczone zostały również nagrody 11 laureatom gminnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem "W trosce o nasze bezpieczeństwo". 
Ponieważ Zmarły był znanym samorządowcem, radnym powiatowym PSL w latach 2006-2010 i aż do śmierci skarbnikiem zarządu wojewódzkiego partii, na krzesłach i na  stallach przy trumnie miejsca zajęli m.in. Dariusz Klimczak i Artur Bagieński - wicemarszałkowie województwa łódzkiego oraz Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu województwa łódzkiego, poseł Paweł Bejda – były wicewojewoda łódzki i przewodniczący sejmiku województwa łódzkiego.