Aktualności - Gmina Rzgów
W związku z uroczystościami pogrzebowymi Burmistrza Rzgowa Konrada Kobusa informujemy o dużych utrudnieniach komunikacyjnych, które wystąpią w centrum Rzgowa w godzinach 11.30- 14.30 (sobota) 2 kwietnia 2016 r. Zamykane czasowo będą:

Wyrazy żalu, ubolewania,  jak również współczucia z powodu śmierci ś.p. Konrada Kobusa, Burmistrza Rzgowa, można już wpisać do księgi kondolencyjnej. Księga została wyłożona w hallu na piętrze w Urzędzie Miejskim w Rzgowie przy placu 500-lecia 22 

Konrad Kobus odszedł w niedzielę wielkanocną o godz. 18 w szpitalu po ciężkiej i krótkiej chorobie.
Po krótkiej i ciężkiej chorobie 27 marca 2016 r. zmarł Konrad Kobus (49 lat), burmistrz Rzgowa. Flagi gminne opuszczono do połowy masztów, a te wywieszone na budynkach przybrano kirem. Na znak żałoby o północy z niedzieli na poniedziałek wielkanocny zawyły syreny strażackie w gminie Rzgów.
Najlepsze życzenia świąteczne
Około 1,2 miliona złotych będzie kosztowała modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Rzgowie przy ul. Krzywej. Referat Inwestycji Urzędu Miejskiego w Rzgowie wystąpi z wnioskiem o pożyczkę w części umarzalną do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Prawdopodobnie, wniosek będzie dotyczył kwoty, wynoszącej powyżej połowy kosztów. Przy optymistycznych rokowaniach można przyjąć, że pół pożyczki fundusz umorzy.
Spółka z o.o. Fit Park z Torunia zbuduje cztery siłownie zewnętrzne w Rzgowie, Starowej Górze i Kalinie do końca maja 2016 r. Ponieważ zamówienie jest warte około 56 tysięcy złotych, nie trzeba było przeprowadzać przetargu, a jedynie tzw. procedurę wyłaniającą  wykonawcę. Torunianie przygotowali najkorzystniejszą ofertę.


Wieczorem, 22 marca na samym początku zimnej, deszczowej i buroszarej wiosny odbył się wieczór poetycki, poświęcony właśnie tej porze roku. Okazją do jego zorganizowania był Światowy Dzień Poezji, a gospodarzem nastrojowej imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie. Poezje od romantyzmu po wiersze Kamila Baczyńskiego recytowali: wiceburmistrz Mateusz Kamiński, przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Świerczyński oraz inni radni, dyrektorzy szkół , przedszkola, GOK, Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, a także kierownik MOPS . 

Ostatnie pogodne dni sprzyjały rozpoczęciu  prac związanych z naprawami dróg gruntowych i tłuczniowych w miejscowości Starowa Góra . Pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej dokonali przeglądu dróg i systematycznie , w zależności od stanu nawierzchni oraz zgłoszeń mieszkańców, dokonują napraw. Używany jest ciężki sprzęt w postaci koparko ładowarki, która m.in. spełnia role równiarki.
W ostatnich dniach naprawiono nawierzchnię ulic: Wójtowskiej, Frontowej, Modrzewiowej, Zagłoby na odcinku od ul. Gontowej do ul. Kasztanowej, ul. Kasztanowej oraz ul. Ściennej..

Aura jeszcze nieco kapryśna ale w kalendarzu mamy już legalną wiosnę. Żeby tradycji stało się zadość, dzieci z naszego miasteczka po krótkim rajdzie spaliły marzanny. „Marzanna” to  kukła symbolizująca zimę , którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego Jarego Święta , aby przywołać wiosnę. Ten słowiański zwyczaj,  miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Dzisiaj dzieci wykonują marzanny ze słomy, patyków i kawałków materiału równie chętnie jak kiedyś, a palenie ogniska ze stosu tych sympatycznych kukieł, cały czas przynosi wiele radości.  Marzanny spalone – liczymy zatem na rychłą wiosnę oraz urodzaj i powodzenie.

Tekst i fot. Radosław Bubas, GOSTiR

W sobotnim Turnieju Młodych Talentów w Hali Sportowej w Rzgowie, który odbył sie 19 marca, dzieci rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych. Najmłodsze brały udział w grach i zabawach ruchowych sprawdzających podstawowe umiejętności tenisowe: pozycje, trzymanie rakiety, opanowanie piłki. Nieco starsza grupa brała  udział w turnieju gier uproszczonych. Dzieci grały na małych boiskach i specjalnymi piłkami do nauki. Najstarsi rozgrywali mecze na zmniejszonych placach,  ale na pełnych zasadach gry. 

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Brzezinach zaprasza do udziału w bezpłatnym spotkaniu informacyjnym pn. " Aktualne konkursy w ramach RPO WŁ 2014-2020: Poddziałanie X.2.2  Wdrożenie programów typu outplacement”.Spotkanie informacyjne odbędzie się w Brzezinach 24 marca 2016 r.  w godzinach 9.30-12.45 (rejestracja do godz.  9); sala konferencyjna Urzędu Miasta Brzeziny, ul. Sienkiewicza 16 – I piętro.
Stanisław Drożdżecki ze Rzgowa był jednym z najdłużej pracujących prezesów w Polsce. Od 1969 do 2016 r. nieprzerwanie kierował Spółką Leśną w Rzgowie. Dopiero na ostatnim zebraniu wybrano jego następcę – Jarosława Juśkiewicza, młodego rolnika ze Rzgowa. Sekretarzem zarządu spółki był i został ponownie wybrany Wojciech Gałkiewicz.
Regulamin konkursu plastycznego pn.„LGD funduszami europejskimi malowane” - co zmieniło się wokół mnie, dzięki funduszom europejskim pozyskanym za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „BUD-UJ RAZEM”.
Celem konkursu jest :
• popularyzacja i promocja działalności Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „BUD-UJ RAZEM” wśród mieszkańców gmin członkowskich Stowarzyszenia;
• promocja efektów realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych realizowanych za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „BUD-UJ RAZEM”.Atrakcją tego nastrojowego wieczoru, organizowanego z okazji Światowego Dnia Poezji ma być prezentacja przez oficjeli gminy Rzgów - zadanej poezji polskich twórców o tematyce wiosennej. Na wieczór poezji zaprasza Gminny Ośrodek Kultury przy ul. Rawskiej 8 o godz. 18 we wtorek 22 marca (aczkolwiek Światowy Dzień Poezji przypada dzień wcześniej). Jak dowiedzielismy sie od jednego z bohaterów wieczoru, organizatorzy nie przewidują recytacji poezji awangardowej. W programie przewidziano natomiast ilustracje muzyczne.
Taka impreza w Rzgowie odbędzie  się po raz pierwszy. 


Fot. Włodzimierz Kupisz

Oferta terenów ze Rzgowa po raz pierwszy zostanie profesjonalnie zaprezentowana na Targach Inwestycyjnych MIPIM w Cannes 2016. To najbardziej prestiżowe wydarzenie na rynku nieruchomości na świecie. Spotykają się tam inwestorzy z różnych branż, poszukujący ciekawych miejsc na zlokalizowanie biznesu, a także przedstawiciele i właściciele takich terenów.