Aktualności - Gmina Rzgów
19 lutego, w piątek w hallu Urzędu Miejskiego w Rzgowie na I pietrze otwarto V Wystawę Prac Plastycznych "Zaczarowany świat teatru", zainspirowanych przedstawieniem "Tajemnica wesołego miasteczka" w Teatrze Arlekin w Łodzi. Autorzy akwarel przynieśli ze sobą kukiełki, wykonane podczas ferii w mieście w Gminnym Ośrodku Kultury pod okiem Irminy Kuzik, szefowej Pracowni Plastycznej GOK. Wiceburmistrz Mateusz Kamiński otwierając wystawę pochwalił pomysł utrwalenia wrażeń po przedstawieniu w postaci obrazów i kukiełek. Dzięki temu wydarzenie to dłużej pozostanie w pamięci młodych artystów. W marcu wystawa zostanie przeniesiona do hallu Hali Sportowej w Rzgowie. (włok)

Fot. Włodzimierz Kupisz i Irmina Kuzik
W środę, 17 lutego w Urzędzie Miejskim w Rzgowie odbyły się - podobnie jak w całym kraju - konsultacje społeczne, które pozwolą szczegółowo opracować „Krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa”. Każdy uczestnik wypełnił anonimową ankietę wskazując w niej  miejsca potencjalnych zagrożeń oraz problemy, którymi powinni zainteresować się policjanci w gminie Rzgów.
Czy do gazów gaśniczych zalicza się etan - na to pytanie trzeba przygotować odpowiedż, skoro zabierasz się do przygotowań do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Eliminacje dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum na początku marca w Rzgowie w Urzędzie Miejskim. Przeczytaj szczegóły poniżej. (włok)

Fot. Włodzimierz Kupisz
W czwartek, 18 lutego 2016 roku, pracownicy Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi pojechali do Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w celu przedstawienia oferty terenów inwestycyjnych, zlokalizowanych w aglomeracji łódzkiej. Biuro przedstawiło kilkanaście ofert terenów o powierzchni od 10 ha do 200 ha, głównie z przeznaczeniem pod produkcję. Pod względem powierzchni najbardziej jest imponująca propozycja gminy Rzgów obejmująca 200 hektarów!

18 lutego, w czwartek wiceburmistrz Mateusz Kamiński zgodził się na objęcie honorowym patronatem imprezy motoryzacyjnej klubu Parszywa Wrak Race z Łasku. W tym roku zostaną rozegrane w Babichach cztery edycje wyścigów wraków - najbliższy wyścig jest zapowiadany  3 kwietnia. Uczestnicy poruszają się pojazdami, które sami określają mianem fransensztajnów, madmaksów czy spychaczy. Wyścig odbywa się na jednokilometrowej trasie pełnej dziur i zakrętów. Impreza jest rozgrywana na czas - najlepsi zawodnicy wykonuja 15 okrążeń w ciągu 30 minut. 
Nie wszystko da się zepchnąć na pocztę elektroniczną. Jeszcze trochę czasu upłynie, zanim e-mailem dostaniemy mandat za niewłaściciwe parkowanie albo wezwanie do zapłacenia podatku rolnego. W realu w 28 państwach Unii Europejskiej 16 lutego jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek. W gminie Rzgów pracuje 17 listonoszy Poczty Polskiej oraz Henryk Garusiński, jedyny etatowy doręczyciel Urzędu Miejskiego.
Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar ogłosiła VIII edycję konkursu na prace
"Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość". Patronat honorowy nad konkursem objął Polski Komitet ds. UNESCO. Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.
- Jesteście panie naprawdę pozytywnie zasupłane w swej pasji – powiedział wiceburmistrz Mateusz Kamiński w piątek 12 lutego w hallu Hali Sportowej na otwarciu wystawy dla uczczenia 5. rocznicy powstania Koła Rękodzieła Artystycznego „Zasupłane”. Na ekspozycji znalazło się prawie 200 prac wykonanych w wielu technikach: koronka filetowa, frywolitka, druty, kanwa, richelieu, szydełko, haft płaski, haft krzyżykowy, koronka klockowa, hardanger, decoupage, malarstwo olejne, filc na mokro, filc na sucho, drewno osikowe.Ta wystawa zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie będzie czynna do połowy marca.
10 lutego w Urzędzie Miejskim w Rzgowie odbyła się kameralna uroczystość wręczenia upominków - w postaci telefonów komórkowych trzem mieszkańcom gminy, którzy złożyli deklaracje przystąpienia do Gminnego Systemu Powiadamiania SMS o numerach 999, 1000 i 1001. Mieliśmy przyjemność powitać panią Katarzynę, która reprezentowała swego męża Pawła Dudka z Kalinka, Tomasza Wojtasa z Gospodarza i Arkadiusza Kosiadę z Kalina. Tego dnia w bazie danych znajdowało się już 1018 abonentów na 9694 mieszkańców gminy Rzgów! SMS docieraja do ponad 30 procent gospodarstw domowych. To przypuszczalnie rekord w skali kraju.
"Dajta pączka  na  widelec,  bo  to  jutro  już  Popielec" . Tak  śpiewała  we  wtorek, 9 lutego  grasująca  po  Rzgowie grupa  herbu  "Camerata". Spora  gromadka  przebranych  osób  działających  na  co dzień  w  chórze   tradycyjnie  przebrała  się  i  z  uporem  przypominała  jak  to  niegdyś  bywało...
Referat Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Rzgowie przypomina, że 10 luty to ostatni dzień, w którym można uregulować należność za wywóz śmieci za styczeń 2016 r. Wysokość opłat jest taka sama jak w ubiegłym roku. Wpłat dokonywać można w kasie Urzędu Miejskiego w Rzgowie (bez dodatkowych opłat), w placówkach pocztowych, w placówkach banku lub za pośrednictwem usług bankowości elektronicznej (konto bankowe Urzędu Miejskiego w Rzgowie: 13 1240 3435 1111 0010 5073 5708). 
Przez wiele miesięcy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie rywalizowali ze sobą pod względem wysokiej średniej ocen powyżej 4,75, zdolności artystycznych, w pracy społecznej w wolontariacie, pod względem wyników sportowych itp. Wreszcie, 9 lutego w szkole odbyła sie Gala Długoszki, czyli uroczystość wręczenia laureatom honorowych Oscarów, czyli Długoszków w postaci ceramicznego kubka z podobizną patrona szkoły i uzyskanym, imiennym tutułem. 
Zapraszam do merytorycznej, a nie siłowej rozmowy

Wywiad z zastępcą burmistrza Rzgowa Mateuszem Kamińskim

- Ostatni raz udzielił Pan wywiadu rok temu. Wiele się od tego czasu wydarzyło...
Po raz kolejny odbędzie się honorowa akcja krwiodawstwa w Rzgowie, osoby zainteresowane będą mogły oddać ten cenny lek 7 lutego (niedziela) 2016 r. w godz. od 10 do 13 w Ambulansie Honorowego Krwiodawstwa, który zaparkuje na parkingu przy Urzędzie Miejskim w Rzgowie.

Po raz piąty w Łodzi odbędą się w dniach 19-21 lutego Międzynarodowe Targi Ferma Bydła oraz Ferma Świń i Drobiu. Impreza jest  zaplanowana w Nowej Hali Expo i Hali MOSiR. Na stronie internetowej www.targiferma.com.pl można znaleźć szczegóły. W Urzędzie Miejskim w Rzgowie znajdują się dla hodowców z gminy Rzgów bezpłatne karty wstępu, których ilość jest ograniczona. Prosimy odbierać je w pokoju nr 2 na parterze magistratu. (włok)