Aktualności - Gmina Rzgów
W środę, 20 stycznia Wojciech Skibiński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury oraz Irmina Kuzik, szefowa Pracowni Plastycznej GOK otworzyli wystawę pt. "Zima w malarstwie dzieci". Prace zostały wyeksponowane w hallu Urzędu Miejskiego w Rzgowie na I piętrze. Inauguracja ekspozycji odbywała się w niezwykłej scenerii: za oknami surowa zima z fruwającymi płatkami śniegu. 
W piątek , 22 stycznia o godz. 10 w sali konferencyjnej Hali Sportowej w Rzgowie przy ul. Szkolnej odbędze się szkolenie rolnicze. Będzie ono poświęcone zagadnieniem z zakresu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich' 2016 oraz obowiązkowych świadczeń KRUS.  Na spotkaniu omówione będą również aktualności z zakresu wszystkich spraw dotyczących wsi i rolnictwa. Szkolenie prowadzą pracownicy Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach oraz KRUS.  Organizatorzy zapraszają do udziału w szkoleniu wszystkich rolników. (wlok)
Czterostopniowy mróz dawał nadzieję, że w świątyni znajdą się jeszcze wolne miejsca. Im bliżej kościoła parafialnego w Rzgowie, tym głośniejsze dochodziły kolędy i pastorałki płynące z głośników. Wewnątrz kościoła było tak ciasno, że zabrakło miejsc siedzących dla częśći artystów czekających na występ. Przyjechało przecież prawie dwustu wykonawców z województwa łódzkiego, którzy zaprezentowali się podczas VI Koncertu Kolęd i Pastorałek w niedzielę, 17 stycznia o godz. 16 w kościele parafialnym pw. św. Stanisława.


Lubisz zapach palonej gumy, spalin i ropy? Kochasz Mad Maxa i cudowne fury zrobione ze wszystkiego co pod ręką? Najpiękniejszy dźwięk dla Twych uszu to jęk dartej blachy i wycie silnika? Przechodzą Cię ciarki, gdy ścigasz się z innymi maniakami, którzy żyją tym co Ty? Weź udział w tym wyścigu! Nie jest to na pewno impreza dla ludzi o delikatnej naturze, ale na pewno widowiskowa, co sugeruje galeria patronów prasowych i telewizyjnych. Burmistrz Rzgowa również objął honorowym patronatem imprezę motoryzacyjną "Parszywa Wrak Race" na łąkach w Babichach w niedzielę 24 stycznia w godz. 10-18. Niedzielna edycja imprezy będzie przebiegać pod hasłem: "Hawaje XII, czyli wyścig wraków powraca". Wstęp dla widzów - bezpłatny.
Informujemy o przebiegu debaty społecznej  przeprowadzonej  12 stycznia 2016 r. w sprawie zmian organizacji ruchu na placu 500-lecia.
Przedmiotem debaty była propozycja zmian w organizacji ruchu na placu 500-lecia w związku z wnioskami grupy radnych Rady Miejskiej z uwagi na karanie mieszkańców przez policję mandatami za przechodzenie w miejscach niedozwolonych.
We wtorkowy wieczór, 12 stycznia, w sali konferencyjnej rzgowskiego magistratu odbyła się debata publiczna na temat ewentualnego wprowadzenia tzw. strefy zamieszkania na placu 500-lecia. Grupa radnych, zbulwersowana ukaraniem mandatami pieszych wzdłuż południowej części placu, 28 października zeszłego roku zgłosiła burmistrzowi Konradowi Kobusowi wnioski, dotyczące stworzenia tzw. strefy zamieszkania wzdłuż zabudowanej części placu pomiędzy ulicami Tuszyńską a Przejazd.
W  gminie Rzgów w  zbiórkę pieniędzy w ramach Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy zaangażowało się 60 wolontariuszy  z Gimnazjum  im. Kazimierza Jagiellończyka w  Rzgowie, Szkoły Podstawowej  z  Guzewa, zuchy  i  harcerze  oraz  Zespół Pieśni Tańca  "Rzgowianie"
Zebrana  kwota  to 39 tysięcy 725 złotych 94 grosze oraz  5 dolarów amerykańskich.

Fot. GOK
W niedzielę 10 stycznia 2016 roku o godz. 19 Gminny Ośrodek Kultury zaprosił mieszkańców oraz sympatyków naszych utalentowanych, młodych artystów na koncert kolęd do kościoła parafialnego w Rzgowie. Wystąpili wspólnie wykonawcy z Zespołu Pieśni i Tańca Rzgowianie i Grupy Wokalnej "Sempre Cantare". Publiczność tego olśniewającego występu była pod wrażeniem wspaniałych głosów. Ludzie wychodzili ze świątyni bardzo wzruszeni klimatyczną atmosferą. 

Rzgowski Chór Camerata zapoczątkował 3 stycznia w Starowej Górze kolędową działalność koncertową w sezonie 2015/16. Koncert kolęd towarzyszył tamtejszemu spotkaniu opłatkowemu, przygotowanemu przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
Orkiestra Dęta Rzgów obchodzi 109. urodziny. Koncert z tej okazji zaplanowano w niedzielę 10 stycznia o godz. 10 w kościele parafialnym pw. św. Stanisława w Rzgowie.
Gminny Ośrodek Sportu, Turystyki i Rekreacji w Rzgowie przy ul. Szkolnej 5 zaprasza na nowe zajęcia w grupie tanecznej i z zakresu samoobrony, prowadzone przez profesjonalnych instruktorów.. Szczegóły w załączniku poniżej:
Referat Gospodarki Komunalnej zaprasza na publiczną debatę w sprawie zmian w organizacji ruchu przy placu 500-lecia w Rzgowie. Debata odbędzie się we wtorek 12 stycznia 2016 r. o godz. 16.30 w Urzędzie Miejskim w Rzgowie w sali obrad Rady Miejskiej  (sala nr 37).
Stawki opłat za śmieci w 2016 roku nie zmieniły się i wynoszą 7zł od osoby zamieszkałej w nieruchomości, segregującej odpady lub 14 zł od osoby, oddającej odpady zmieszane.  W tym roku urząd nie zawiadomi każdego mieszkańca indywidualnie o płatnościach za odpady, gdyż nie zmieniły się stawki, nie zmieniły się terminy wpłat  (do 10. każdego miesiąca) i nie zmienił się sposób płatności.
Z początkiem nowego roku zostały uruchomione punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu łódzkiego wschodniego, podobnie jak w reszcie kraju. To rezultat wejścia w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej ( Dz. U. z 2015 r. poz.1255). Nie obowiązują żadne zasady rejonizacji. Punkty zostały zlokalizowane w taki sposób, aby umożliwić wygodny dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej wszystkim mieszkańcom powiatu łódzkiego wschodniego. Osoby korzystające z pomocy mogą się udać do dowolnego punktu. We wszystkich niżej wymienionych punktach, nieodpłatnej pomocy prawnej  udzieli adwokat lub radca prawny.
Jeszcze w starym roku udało sie zamontować oświetlenie ostrzegawcze nad przejściem dla pieszych na drodze powiatowej nr 2916E   w Guzewie. Było to wskazane w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszego mieszkańców oraz dzieci idących do szkoły, która znajduje się w pobliżu skrzyżowania. Rada Miejska przydzieliła środki na ten cel w budżecie na 2015 r. na wniosek radnego Wiesława Gąsiorka.

Tekst i fot. Włodzimierz Kaczmarek