Aktualności - Gmina Rzgów
Przez wiele miesięcy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie rywalizowali ze sobą pod względem wysokiej średniej ocen powyżej 4,75, zdolności artystycznych, w pracy społecznej w wolontariacie, pod względem wyników sportowych itp. Wreszcie, 9 lutego w szkole odbyła sie Gala Długoszki, czyli uroczystość wręczenia laureatom honorowych Oscarów, czyli Długoszków w postaci ceramicznego kubka z podobizną patrona szkoły i uzyskanym, imiennym tutułem. 
Zapraszam do merytorycznej, a nie siłowej rozmowy

Wywiad z zastępcą burmistrza Rzgowa Mateuszem Kamińskim

- Ostatni raz udzielił Pan wywiadu rok temu. Wiele się od tego czasu wydarzyło...
Po raz kolejny odbędzie się honorowa akcja krwiodawstwa w Rzgowie, osoby zainteresowane będą mogły oddać ten cenny lek 7 lutego (niedziela) 2016 r. w godz. od 10 do 13 w Ambulansie Honorowego Krwiodawstwa, który zaparkuje na parkingu przy Urzędzie Miejskim w Rzgowie.

Po raz piąty w Łodzi odbędą się w dniach 19-21 lutego Międzynarodowe Targi Ferma Bydła oraz Ferma Świń i Drobiu. Impreza jest  zaplanowana w Nowej Hali Expo i Hali MOSiR. Na stronie internetowej www.targiferma.com.pl można znaleźć szczegóły. W Urzędzie Miejskim w Rzgowie znajdują się dla hodowców z gminy Rzgów bezpłatne karty wstępu, których ilość jest ograniczona. Prosimy odbierać je w pokoju nr 2 na parterze magistratu. (włok) 
Rozmowa z Haliną Depcik, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Czyżeminku

- Ostatnie tegoroczne  jasełka w gminie Rzgów zorganizowała pani 31 stycznia w Czyżeminku. Podobno ich tradycja jest  liczona w dziesięcioleciach?
W piątek, 12 lutego o godz. 18 w Hali Sportowej zostanie otwarta wystawa prac Koła Rękodzieła Artystycznego "Zasupłane". Organizatorem piątej, jubileuszowej ekspozycji jest Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie. Pięć lat temu Wojciech Skibiński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury postanowił zebrać w jednym kole zainteresowań wszystkie panie obdarzone manualnym talentem. "Zasupłane" tworzy dziś 10 artystek, reprezntujacych najróżniejsze, najczęściej zupełnie unikatowe techniki od koronki klockowej bobowskiej, haft krzyżykowy, frywolitki, szydełkowanie, maskotki-przytulanki ze ścinek i szmatek, a nawet decoupage. Na czele koła "Zasupłane" stoi Henryka Kosińska. W ubiegłym roku prace rzgowskich koronczarek wypłynęły na prestiżowej wystawie ogólnopolskiej "Z Nici Ariadny" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.  (włok)

Fot. Irmina Kuzik, Radosław Bubas
We wtorek, 2 lutego w Urzędzie Miejskim w Rzgowie odbyła się debata publiczna na temat „Modelu Zrównoważonego Transportu Zbiorowego w Łodzi 2020+”. Jej organizatorem był Urząd Miasta Łodzi, który zaprosił do udziału mieszkańców gmin Rzgów i Tuszyn. Obecni byli również mieszkańcy osiedla Wiskitno w Łodzi. Było to spotkanie o charakterze informacyjnym, a dzięki obecności ekspertów zadawano pytań na temat komunikacji publicznej w najbliższych latach, ze szczególnym uwzględnieniem dojazdów i przesiadek na trasach Tuszyn – Rzgów – Łódź oraz na terenie Łodzi. 

Nasi drodzy milusińscy z trzech grup… Pracowni Plastycznej Irminy Kuzik wystąpili w czwartek, 28 stycznia w półgodzinnych jasełkach na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie. Z trzydzieściorga aktorów najmłodsza była 5-latka, a najstarszy 12-latek. Rola Marii z Nazaretu przypadła 10-letniej Julii Pietrzak, a Józefa: 10-letniemu Kacprowi Mastalerzowi.
W rzgowskim maratonie aerobowym „Wielkie Spalanie Kalorii” w Hali Sportowej w środę, 27 stycznia wzięło czynny udział 115 osób. Zajęcia były prowadzone przez trzech instruktorów.
W programie znalazły się: zumba fitness i dance.  
15 lutego rusza Feriada w Gminnym Ośrodku Kultury i Hali Sportowej w Rzgowie.
Szczegóły na plakacie w galerii zdjęć poniżej.

Proj. plakatu Irmina Kuzik
Prawie miesiąc temu rozpoczęły się zajęcia grupy najmłodszych cheeleaderek w Hali Sportowej w Rzgowie. Bezpłatne zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 16.30 dla grupy wiekowej 4-6 lat i o godz. 17.30 dla dziewczynek w wieku 7-10 lat.
Łobuz też człowiek, więc można mu wyrządzić krzywdę przy pomocy damskiej torebki albo nawet kompletu kluczy. Takie są założenia izraelskiej sztuki samoobrony krav maga, której uczą się od trzech tygodni rzgowianie w Hali Sportowej. Samoobrona ta nie ma nic wspólnego ze sportem, ponieważ nie zawiera elementu rywalizacji. Ona ma przygotować zwykłego człowieka to skutecznej obrony przed brutalnym napastnikiem o dużej sile fizycznej.
We wtorek, 2 lutego w Urzędzie Miejskim w Rzgowie, pl. 500-lecia 22,, sala obrad Rady Miejskiej ( pok.36) w godz. 17– 19 odbędą się konsultacje społeczne na temat „Modelu Zrównoważonego Transportu Zbiorowego w Łodzi 2020+”. Ich organizatorem jest Urząd Miasta Łodzi, który liczy na udział mieszkańców gmin Rzgów i Tuszyn. Będzie to spotkanie o charakterze informacyjnym, a dzięki udziałowi ekspertów będzie  możliwe zadawanie pytań na temat komunikacji publicznej w najbliższych latach, ze szczególnym uwzględnieniem dojazdów i przesiadek na trasach Tuszyn – Rzgów – Łódź oraz na terenie Łodzi. 
Wiceburmistrz Rzgowa po raz kolejny interweniował w sprawie organizacji ruchu na terenie Centrum Handlowego „Ptak”. Ponownie zasugerował zarządowi spółki przeanalizowanie komunikacji w okolicach hal targowych w celu jej usprawnienia. Wprowadzone ostatnio zmiany w tym zakresie nie doprowadziły do oczekiwanych efektów. Zaproponowane przez CH „Ptak” rozwiązania komunikacyjne nie satysfakcjonowały ani kupców, ani klientów, ani mieszkańców naszej gminy.

Fot. Włodzimierz Kupisz


Znów Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika zamienił sie 24 stycznia w salę koncertową. Parafialny Zespół Caritas zaprosił rzgowian na Koncert  Kolęd i Utworów Świątecznych w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Smyczkowej pod dyrekcją Rafała Rydygera ze Szkoły Muzycznej w Pabianicach oraz zespołu Modern Duo w składzie: Rafał Rydyger i Jacek Matuszewski. Z przyjemnością chcemy poinformować, że wśród zaproszonych, utalentowanych artystów znalazł się skrzypek Szymon Kuzik, mieszkaniec gminy Rzgów.