Aktualności - Gmina Rzgów
Referat Gospodarki Komunalnej zaprasza na publiczną debatę w sprawie zmian w organizacji ruchu przy placu 500-lecia w Rzgowie. Debata odbędzie się we wtorek 12 stycznia 2016 r. o godz. 16.30 w Urzędzie Miejskim w Rzgowie w sali obrad Rady Miejskiej  (sala nr 37).
Stawki opłat za śmieci w 2016 roku nie zmieniły się i wynoszą 7zł od osoby zamieszkałej w nieruchomości, segregującej odpady lub 14 zł od osoby, oddającej odpady zmieszane.  W tym roku urząd nie zawiadomi każdego mieszkańca indywidualnie o płatnościach za odpady, gdyż nie zmieniły się stawki, nie zmieniły się terminy wpłat  (do 10. każdego miesiąca) i nie zmienił się sposób płatności.
Z początkiem nowego roku zostały uruchomione punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu łódzkiego wschodniego, podobnie jak w reszcie kraju. To rezultat wejścia w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej ( Dz. U. z 2015 r. poz.1255). Nie obowiązują żadne zasady rejonizacji. Punkty zostały zlokalizowane w taki sposób, aby umożliwić wygodny dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej wszystkim mieszkańcom powiatu łódzkiego wschodniego. Osoby korzystające z pomocy mogą się udać do dowolnego punktu. We wszystkich niżej wymienionych punktach, nieodpłatnej pomocy prawnej  udzieli adwokat lub radca prawny.
Jeszcze w starym roku udało sie zamontować oświetlenie ostrzegawcze nad przejściem dla pieszych na drodze powiatowej nr 2916E   w Guzewie. Było to wskazane w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszego mieszkańców oraz dzieci idących do szkoły, która znajduje się w pobliżu skrzyżowania. Rada Miejska przydzieliła środki na ten cel w budżecie na 2015 r. na wniosek radnego Wiesława Gąsiorka.

Tekst i fot. Włodzimierz Kaczmarek
31grudnia 2015 r. -  pierwszy raz w historii w Urzędzie Stanu Cywilnego w Rzgowie zarejestrowano tysięczne urodzone  dziecko. Jest nim Kuba Janeczek. Chłopiec ważył zaraz po urodzeniu 3,550 kg, a mierzył 54 cm. Rodzice dziecka Liliana i Sławomir Janeczek mieszkają na terenie gminy.
Trwa rozbudowa monitoringu w Rzgowie. Właśnie zainstalowano kamerę obrotową przy ul. Długiej, w której zasięgu znajduje się Dróżka Harcerska. To ulubiony skrót uczniów do szkół. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, zamontowano również kamerę stałą przy ul. Szkolnej 5 w Rzgowie. "Patrzy" ona na  tył Orlika i nadbrzeże rzeki Ner.
Ponad 60 rzgowskich wolontariuszy przez całą niedzielę 10 stycznia będzie zbierać pieniądze w gminie Rzgów w ramach akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. W kościele parafialnym na mszy o godz. 10 koncerty zapowiadają: Rzgowska Orkiestra Dęta oraz Rzgowski Chór „Camerata”, o godz. 16.30 zapraszamy wszystkie dzieci  do Hali Sportowej w Rzgowie na bajkę „Komnata czasu” w wykonaniu aktorów z Teatru Króla. O godz. 19 Zespół Pieśni i Tańca „Rzgowianie” i Grupa Wokalna ”Sempre Cantare” przygotowali koncert kolęd w rzgowskiej świątyni.
Nowy plan ulic Starowej Góry  został zamontowany w południe w Wigilię na ścianie budynku Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska ze Rzgowa w obrębie przystanku MPK przy ul. Centralnej 40. Od lat był potrzebny mieszkańcom,  jaki i przyjezdnym. Przede wszystkim pojawiło się wiele nowych ulic w Starowej Górze. To największa wieś w gminie Rzgów. Liczy 2233 mieszkańców według stanu z 23 listopada 2015 r.
23 grudnia tuż przed XVII sesją Rady Miejskiej w rzgowskim magistracie pojawiła sie radna Grażyna Gałkiewicz z wielkim wiklinowym koszem z tajemniczą zawartością. Jak zawsze dobrze wychowany Mariusz Rutecki, operator portalu samorządowego zaproponował poniesienie kosza. Zamiast kosza dostał ciasteczko.
Mamy już gotowy terminarz odbioru odpadów przez firmę Jantar. Szczegółowy harmonogram poniżej.
Zuchy i harcerki przekazały na ręce burmistrza Konrada Kobusa latarnię z Betlejemskim Światłem Pokoju dla mieszkańców gminy Rzgów.
Wieczorem, 21 grudnia w Hali Sportowej w Rzgowie została otwarta wystawa 40 wybranych prac młodziutkich wychowanków Pracowni Plastycznej Gminnego Ośrodka Kultury oraz haftów richelieu, koronek klocków i frywolitek członkiń Koła Rękodzieła Artystycznego "Zasupłane" GOK. Większość zgromadzonych eksponatów - głównie akwarele, koronki nawiązują do motywów świątecznych.
16 grudnia br. przez Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił konkursu na udzielenie dotacji na wykonanie w 2016 r. prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego, Składanie wniosków potrwa do 1 lutego 2016 roku. Spotkanie informacyjne zaplanowano 11 stycznia 2016 r. o godz. 11 w sali 104 Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego (I piętro) przy al. Piłsudskiego 8 w Łodzi.
Szczegóły na stronie: http://www.lodzkie.pl/kultura/ochrona-zabytkow/dotacje
W piątkowy wieczór, 18 grudnia w Rzgowie przy ul. Szkolnej 3 odbył się I Koncert Uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia. Salę koncertową urządzono w hallu SP im. Jana Długosza. Pierwsze popisy najmłodszych muzyków zgromadziły prawie stuosobową publiczność.

W Młodzieżowym Domu Kultury w Pabianicach odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom XVII ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Kartka Świąteczna Boże Narodzenie Nowy Rok".  Wyróżnienia i dyplomy w tym konkursie odebrali: Konrad Pietrzak i Wiktoria Pietrzak (rodzeństwo stryjeczne). To wychowankowie Irminy Kuzik, prowadzącej Pracownię Plastyczną Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie.