Aktualności - Gmina Rzgów
Emil Borecki z kl. VI b SP im. Jana Długosza w Rzgowie okazał się jednym z dwóch najlepszych finalistów II Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki dla Uczniów Szkół Podstawowych województwa łódzkiego. W finale rozwiązał w 100 procentach zestaw 12 bardzo trudnych zadań w ciągu 60 minut. Jeszcze tylko jeden z 5 pozostałych finalistów miał identyczny wynik. Genialny matematyk zamieszkały w Rzgowie  został wyłoniony po trzech etapach konkursowych – do pierwszego przystąpiło ponad 150 uczniów, do drugiego – 39, do ostatniego – sześcioro.
W niedzielę, 28 lutego w Starowej Górze odbyła się pożyteczna impreza rekreacyjna na zakończenie ferii. Imprezę zainicjował radny Stanisław Zaborowski i sołtys Anna Wielgosz. W organizacji pomogło Koło Gospodyń Wiejskich w Starowej Górze, OSP z tej miejscowości i Automobilklub Łódzki. Sponsorem kiełbasek na ognisko i nagród (plecaki, piłki czapki itp.) były Zakłady Przetwórstwa Mięsnego "Grot" w Starowej Górze oraz Automobilklub Łódzki.
To był niestety ostatni akcent bogatego programu artystycznego rzgowskiej Feriady w Hali Sportowej. Rzgowskie Studium Teatralne zaprezentowało premierowe przedstawienie pt.: "Gwiazdka w Leśnej Akademii".  W niedzielę, 28 lutego wieczorem pewien ptaszek ukradł prezenty i bombki choinkowe dla mieszkańców Zaczarowanego Lasu. W sukurs poszkodowanym ruszył sprawdzony duet śledczy: Detektyw Ryś i Doktor Borsuk.
W piątek, 26 lutego w Hali Sportowej w Rzgowie odbyła się chyba najbardziej widowiskowa i masowa impreza tegorocznej "Feriady", zwana popularnie "Dmuchańce". W  hali rozłożone zostały cztery ogromne dmuchane zabawki:
- zjeżdżalnia "klaun"
- tor przeszkód Wipe out
- 2 place zabaw – ocean i nemo
Z atrakcji można było korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń w godz 11.00-19.00.
Ośrodek z "Dmuchańcami" był odwiedzany przez całe rodziny, w tle muzyka, atmosfera piknikowa... Nadmuchiwaną strefę rozrywki odwiedziło łącznie 400 osób. Pomysł naprawdę godny naśladowania!

Tekst i fot. Radosław Bubas
Bardzo atrakcyjne imprezy zaproponowano pod koniec tegorocznej Feriady 2016, współorganizowanej przez GOK w Rzgowie. W czwartek 25 lutego w Hali Sportowej  wystąpił iluzjonista Marek Corelli -  w programie „Magic Corelli Show”.
Magik, czarodziej czy iluzjonista – nazwa ma tu mniejsze znaczenie, najważniejsze,  że zarówno dzieci jak i dorośli kochają pokazy magii, szczególnie gdy gość wyczarowuje króliczki, chusteczki, banknoty czy inne cacka. Dowodem na to, że było wesoło, dowcipnie i zabawnie były zadowolone buzie naszych  milusińskich. Dobiega końca czas beztroskiej zabawy na ulubionych zajęciach.

Tekst i foto Izabela Kijanka

W Prawdzie, 23 grudnia 2015 r. ulica z jedyną na razie zamieszkaną posesją otrzymała imię prof. Włodzimierza Fijałkowskiego. Przez długie lata było głośno o ginekologu położniku, społeczniku, twórcy polskiego modelu szkoły rodzenia. W pamięci mieszkańców miejscowości pozostała sylwetka samotnego rowerzysty, który przez kilkanaście lat przyjeżdżał z Łodzi do rodziny syna Pawła, która sprowadziła się do Prawdy w 1982 r.
W lutowym numerze „Rzgowa Naszej Gminy”  w tekście „Budżet dużych wyzwań” przewodniczącego Rady Miejskiej Jarosława Świerczyńskiego czytamy:


W dniach 26-28 lutego w Łodzi w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym przy al. Politechniki 4 odbędą się targi „Regiony Turystyczne – Na Styku Kultur”. Imprezą towarzyszącą targom jest ogólnopolski konkurs Polski Producent Żywności. Wytwórcy z regionu łódzkiego zaprezentują swoje produkty na stoiskach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Udział w konkursie Polski Producent Żywności daje możliwość promocji rolnictwa regionu i potencjału przetwórstwa rolno-spożywczego wśród klientów z regionu, kraju i zagranicy.
Otrzymaliśmy szczegółową informację o stanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego w gminie Rzgów. Z udostępnionego nam materiału wynika, że porównując rok 2015 do 2014 nastąpiło znaczne poprawienie tego bezpieczeństwa, mierzone obiektywnie mniejszą ilością zdarzeń: pożarów oraz zagrożeń miejscowych, czyli anomalii pogodowych, ataków os itp.
Dlaczego dłużej potrwają w gminie Rzgów prace nad studium zagospodarowania przestrzennego? Uchwalona przez Sejm ustawa o rewitalizacji przedłużyła prace nad „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Rzgów”. Studium znajduje się w ostatnim etapie opracowania. 
19 lutego, w piątek w hallu Urzędu Miejskiego w Rzgowie na I pietrze otwarto V Wystawę Prac Plastycznych "Zaczarowany świat teatru", zainspirowanych przedstawieniem "Tajemnica wesołego miasteczka" w Teatrze Arlekin w Łodzi. Autorzy akwarel przynieśli ze sobą kukiełki, wykonane podczas ferii w mieście w Gminnym Ośrodku Kultury pod okiem Irminy Kuzik, szefowej Pracowni Plastycznej GOK. Wiceburmistrz Mateusz Kamiński otwierając wystawę pochwalił pomysł utrwalenia wrażeń po przedstawieniu w postaci obrazów i kukiełek. Dzięki temu wydarzenie to dłużej pozostanie w pamięci młodych artystów. W marcu wystawa zostanie przeniesiona do hallu Hali Sportowej w Rzgowie. (włok)

Fot. Włodzimierz Kupisz i Irmina Kuzik
W środę, 17 lutego w Urzędzie Miejskim w Rzgowie odbyły się - podobnie jak w całym kraju - konsultacje społeczne, które pozwolą szczegółowo opracować „Krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa”. Każdy uczestnik wypełnił anonimową ankietę wskazując w niej  miejsca potencjalnych zagrożeń oraz problemy, którymi powinni zainteresować się policjanci w gminie Rzgów.
Czy do gazów gaśniczych zalicza się etan - na to pytanie trzeba przygotować odpowiedż, skoro zabierasz się do przygotowań do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Eliminacje dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum na początku marca w Rzgowie w Urzędzie Miejskim. Przeczytaj szczegóły poniżej. (włok)

Fot. Włodzimierz Kupisz
W czwartek, 18 lutego 2016 roku, pracownicy Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi pojechali do Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w celu przedstawienia oferty terenów inwestycyjnych, zlokalizowanych w aglomeracji łódzkiej. Biuro przedstawiło kilkanaście ofert terenów o powierzchni od 10 ha do 200 ha, głównie z przeznaczeniem pod produkcję. Pod względem powierzchni najbardziej jest imponująca propozycja gminy Rzgów obejmująca 200 hektarów!

18 lutego, w czwartek wiceburmistrz Mateusz Kamiński zgodził się na objęcie honorowym patronatem imprezy motoryzacyjnej klubu Parszywa Wrak Race z Łasku. W tym roku zostaną rozegrane w Babichach cztery edycje wyścigów wraków - najbliższy wyścig jest zapowiadany  3 kwietnia. Uczestnicy poruszają się pojazdami, które sami określają mianem fransensztajnów, madmaksów czy spychaczy. Wyścig odbywa się na jednokilometrowej trasie pełnej dziur i zakrętów. Impreza jest rozgrywana na czas - najlepsi zawodnicy wykonuja 15 okrążeń w ciągu 30 minut.