Aktualności - Gmina Rzgów
Jeśli jesteś osobą starszą, samotną, schorowaną i nie możesz liczyć na pomoc rodziny czy sąsiadów, zgłoś swoją prośbę o pomoc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzgowie codziennie od godz. 7.30 do 19.00.


Gminny Ośrodek Kultury  przy ul. Szkolnej 7 w Rzgowie organizuje przegląd propagujący twórczość o charakterze ludowym. Uczestnictwo w przeglądzie jest dobrowolne. Przegląd jest skierowany do pełnoletnich i małoletnich członków grup GOK w Rzgowie, którzy złożyli deklarację udziału w zajęciach i zaakceptowali regulamin GOK.


Przypominam, że podjęto w Polsce decyzję o zamknięciu bibliotek do odwołania. W związku z tym Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie nie udostępnia i nie przyjmuje wypożyczonych zbiorów. Wydano absolutny zakaz korzystania z czytelni, wypożyczalni oraz serię zaleceń dotyczących traktowania wypożyczonych egzemplarzy po odwołaniu stanu epidemii w Polsce i wznowieniu pracy bibliotek. 
W związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, władze samorządowe Rzgowa informują, iż zamknięte zostają wszystkie place zabaw i siłownie zewnętrzne znajdujące się na terenie gminy.
Fot. Włodzimierz Kupisz
Z myślą o rodzicach i dzieciach pozostających w domu,  utworzony został profil Facebook „Żłobek Gminny w Guzewie – Tuptusie” https://www.facebook.com/%C5%BB%C5%82obek-Gminny-w-Guzewie-Tuptusie-112608327037408/ 
gdzie udostępniane są każdego dnia treści dla rodziców i dzieci. Znaleźć można pomysły do wspólnej zabawy, eksperymentów, tematyczne wierszyki, piosenki i kolorowanki zgodne z przewidzianym przez opiekunki planem pracy na najbliższy miesiąc w grupie. 
W całym kraju wprowadzono nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Chodzi o to, abyśmy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.
Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi i Stowarzyszenie Łódzki Obszar Metropolitalny ogłosiły konkurs na bezzwrotne wsparcie dla osób, zamierzających rozpocząć działalność gospodarczej. Wnioski można składać drogą elektroniczną w terminie: od 6 kwietnia 2020 r. do 6 maja 2020 r. do godz. 14:00. Stawka na samozatrudnienie, czyli rozpoczęcie działalności gospodarczej, wynosi w ramach niniejszego konkursu 23 tysiące 50 złotych.
PKS od 1 kwietnia zawiesza kursowanie swoich autobusów. Przedsiębiorstwo poinformowało o tym Urząd Miejski w Rzgowie w bardzo krótkiej formie. Mimo wieloletniej dobrej współpracy, PKS postawił urząd przed faktem dokonanym nie podając żadnej propozycji zastępczej.


W środę, 25 marca odbyła się niezwykła XXII sesja Rady Miejskiej w Rzgowie. Wobec braku quorum na sali posiedzeń, przewodniczący rady Radosław Pełka zamknął obrady. Ustawa o samorządzie terytorialnym nie przewiduje odwołania sesji Rady Miejskiej. Aby być w zgodzie z postanowieniami o stanie epidemicznym w kraju, trzeba pozostać w domu. Przewodniczący R. Pełka w imieniu Rady Miejskiej przyjął pisemne sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Komisariatu Policji w Rzgowie, które publikujemy poniżej. (WK)
Fot. Włodzimierz Kupisz
Od poniedziałku, zawsze o godzinie 18.00, Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie będzie zamieszczać dla Was filmiki instruktażowe z różnych, interesujących dziedzin: makijaż teatralny, podstawy gry na instrumentach, emisja głosu, a także wspólne muzykowanie, spotkania z plastyką i fotografiią.


Po raz kolejny odbędzie się honorowa akcja krwiodawstwa w Rzgowie.  Wszyscy chętni będą mogli oddać ten cenny lek 5 kwietnia (niedziela) 2020r. od 10:00 do 13:00 w Ambulansie Honorowego Krwiodawstwa, który będzie  zlokalizowany na parkingu przy Urzędzie Miejskim w Rzgowie.  Każda kropla krwi jest na wagę złota.
Zakład Przetwóstwa Mięsnego Grot w Starowej Górze podpisał umowę z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem im. dr. Władysława Biegańskiego w Łodzi na przekazanie 100 tysięcy złotych na cele statutowe szpitala. 

Burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński podsumował działalność Urzędu Miejskiego w Rzgowie w związku z zagrożeniem epidemicznym. Zostały podjęte następujące kroki:
Już 13 marca w gminie Rzgów nauczyciele przenieśli lekcje do internetu za pośrednictwem dziennika elektronicznego oraz poczty elektronicznej.
W Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie – zadania są przekazywane zdalnie ze wszystkich przedmiotów - informują rodzice uczniów. Jako jedna z pierwszych - pani od plastyki zadała wykonanie rysunków na zadany temat. Z religii uczniowie otrzymali link do zdalnego wykonywania zadań, a z wychowania fizycznego link ze wskazówkami do zestawu ćwiczeń.
W tym miesiącu upływa termin składania wniosków na mikrogranty na rzecz aktywizacji lokalnych społeczności - naszych Małych Ojczyzn. Celem Programu Opus  jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne oraz wsparcie rozwoju młodych NGO. Typy wspieranych w 2020 roku projektów powinny obejmować min. wydarzenia realizowane na rzecz gminy Rzgów i jej mieszkańców czy projekty wzmacniające rozwój młodych organizacji pozarządowych z terenu gminy Rzgów.