Aktualności - Gmina Rzgów
18 lutego 2020 r. (wtorek) dyżur pełnią: w godzinach 14:00 - 17:00 przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Pełka,a  w godzinach 15:30 - 16:30 radny Kordian Skalski. Dyżur odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Rzgowie w pok. 37 na piętrze.
Fot. przykladowe/Włodzimierz Kupisz
W środę, 19 lutego o godzinie: 13:30 w Tuszynie odbędzie się spotkanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego „Łódzkie na Plus”. Spotkanie zaplanowano w Wojewódzkim Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji przy ul. Szpitalnej 5 w pawilonie D.
Więcej na:
https://www.facebook.com/events/890573874695255/
„Sex w Toskanii", komedia to czy dramat? Na spektakl, który odbędzie się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie, zapraszamy 8 marca 2020 r. o godz. 16:00. Bilety w cenie 10 zł do nabycia od 24 lutego 2020 r. w sekretariacie GOK oraz na stronie internetowej kupbilecik.pl.
Na świętego Walentego w Hali Sportowej w Rzgowie odbył się bal walentynkowo-karnawałowy, przygotowany przez koło nr 9 Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Bal dla 92 przebierańców i nieprzebranych zorganizowała przewodnicząca koła Halina Kaczmarek. O oprawę muzyczną z górnej półki zadbał didżej i akordeonista w jednym - Krzysztof Chrzanowski.

Gminny Ośrodek Sportu, Turystyki i Rekreacji w Rzgowie informuje, że zajęcia boksu tajskiego Muay Thai pod kierunkiem Bernarda Chachulskiego w piątek 14 lutego  zostały odwołane na życzenie rodziców. Jest to spowodowane wysoką absencją dzieci. Natomiast już w środę, 19 lutego 2020 roku ruszają zajęcia z boksu tradycyjnego dla początkujących, również dla kobiet. Szczegóły na plakatach poniżej. (WK)
Fot. GOSTiR
Na XIX sesji Rady Miejskiej w Rzgowie uchwalono na bieżący rok nieco ponad 54 tysiące złotych na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwotę tę ustala się w wysokości 0,8 procent planowanych rocznych wydatków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli. Konieczność wydzielenia środków wynika z Karty Nauczyciela.
Zarząd Gminnej Spółki Wodnej w Rzgowie przypomina użytkownikom, że do 15 marca 2020 roku należy opłacić składkę roczną na cele statutowe. Obowiązek obejmuje zarówno członków Gminnej Spółki Wodnej, jak i osób  i instytucji, którzy nie są członkami spółki, a korzystają z urządzeń melioracyjnych w gminie Rzgów.
W 2020 roku 38,16% z podatku dochodowego odprowadzanego do Urzędu Skarbowego przez osoby fizyczne deklarujące gminę Rzgów jako miejsce zamieszkania w rozliczeniach rocznych PIT, zasili budżet naszego samorządu. Dla porównania w 2017 roku była to kwota 14 milionów 861 tysięcy 965 złotych, w 2018 roku kwota 17 655 986 zł, a w 2019 roku była to kwota 20 236 421 zł.
Od 21 lutego do 20 kwietnia 2020 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. O pomoc, która realizowana jest w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020,  może wystąpić rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha i nie większe niż 300 ha.
W sobotę, 8 lutego 2020 roku w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tuszynie odbył się III Turniej Halowej Piłki Nożnej Strażaków Powiatu Łódzkiego Wschodniego. W wydarzeniu uczestniczył m. in. burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński. Do udziału w rozgrywkach zgłosiło się aż 25 drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych, jednak z uwagi na ograniczone możliwości organizacyjne decydowała kolejność zgłoszeń  i do rozgrywek zakwalifikowano 12 drużyn, które w losowaniu podzielono na 4 grupy:
Zapisy dzieci przedszkolnych ruszyły we wtorek, 11 lutego i potrwają do 16 marca. Wnioski o przyjęcie dziecka do Przedszkola Publicznego w Rzgowie wraz z niezbędnymi załącznikami są do pobrania na parterze u nauczycielki bądź w gabinetach dyrektora i sekretarza przedszkola. Informacje na temat zasad, kryteriów oraz terminów rekrutacji zawarte są w Regulaminie Rekrutacji udostępnionym na tablicy informacyjnej dla rodziców w holu na parterze przy szatniach.
Współpraca między jednostkami samorządu terytorialnego a lokalnymi organizacjami pożytku publicznego (OPP) to podstawa sprawnie działającego społeczeństwa obywatelskiego. Gmina Rzgów jest realizatorem projektu „Wspieraj lokalnie” organizowanego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP), który łączy promocję rozliczania PIT-ów w obrębie lokalnego samorządu z przekazywaniem 1% dla organizacji działających na tym samym obszarze. Jednostki samorządowe otrzymują możliwość stymulowania przychodów budżetowych i jednocześnie mogą realizować obowiązek wspierania organizacji pozarządowych funkcjonujących lokalnie.

Uczniowie klasy 7 i 8 wraz z opiekunami Anetą Kujawską i Magdaleną Mordaką, uczestniczyli w bezpłatnej wycieczce edukacyjnej do Archiwum Państwowego w Łodzi przy placu Wolności 1. Celem podróży były zajęcia warsztatowe pt. „Archiwum jest fajne”, przygotowane przez starszego kustosza Agnieszkę Janik.

Ukazała się papierowa i elektroniczna wersja najnowszego wydania bezpłatnego miesięcznika samorządowego "Rzgów Nasza Gmina". Znajdziemy w nim informacje o jednogłośnie uchwalonym budżecie w wysokości 86 milionów 264 tysiące złotych. Znacznie mniej wydamy na inwestycje, bo ostatnio zrealizowaliśmy ogromne przedsięwzięcia: rozbudowę oczyszczalni, kanalizację dla 1700 odbiorców i Dom Kultury. Dwie pierwsze inwestycje były możliwe dzięki dotacjom unijnym. Teraz dużo pieniędzy trzeba było przeznaczyć na oświatę, na którą nie wystarcza subwencji.
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Brzezinach zaprasza na bezpłatne spotkanie informacyjne pt. „Myśl biznesowo - Fundusze Europejskie na rozwój działalności”.  Spotkanie odbędzie się 21 lutego 2020 r. w Urzędzie Miasta w Brzezinach, ul. Sienkiewicza 16,  I piętro – sala 128.