Aktualności - Gmina Rzgów
Czas na kolejne podsumowanie minionego tygodnia. Kontynuując naszą sieciową działalność spotykaliśmy się z Wami podczas różnorodnych warsztatów i spotkań. Zajęcia plastyczne, makijaż artystyczny, spotkania z ZPiT „Rzgowianie" oraz ze Rzgowskim Chórem „Camerata". Nie zabrakło muzycznych inspiracji czy nauki gry na instrumentach. Wszystko w wykonaniu pracowników GOK w Rzgowie. Zapraszamy do odwiedzania nas na naszym profilu.
Fot. Włodzimierz Kupisz
W biurach powiatowych i oddziałach regionalnych rolnicy mogą już załatwić wszystkie sprawy osobiście. – Otworzyliśmy wszystkie biura powiatowe i oddziały regionalne, ale jednocześnie na bieżąco monitorujemy sytuację pod kątem epidemicznym – powiedział Tomasz Nowakowski, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
... w imieniu własnym i pracowników samorządowych w gminie Rzgów -  życzymy  zdrowia, sił i cierpliwości dla Waszych pociech w tym trudnym okresie epidemicznym, wiele codziennej radości, jak najwięcej czasu na relaks i wypoczynek.
W Starowej Górze na ul. Stropowej pojawiły się oznaczenia geodezyjne. To oznacza, że lada dzień rozpocznie się remont ulicy 590-metrowej długości. Ma kosztować 592,4 tysiąca złotych. Jego zakończenie według umowy z łódzkim wykonawcą - wypada pod koniec sierpnia bieżącego roku.
O miesiąc, do 30 czerwca 2020 r., został wydłużony termin składania wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze D i „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Pierwotnie nabór wniosków ogłoszony był do 29 maja. To propozycje skierowane do rolników posiadających gospodarstwa o wielkości ekonomicznej od 13 tys. do 200 tys. euro.
W poniedziałek 25 maja ruszają zajęcia w Hali Sportowej Gminnego Ośrodka Sportu, Turystyki i Rekreacji w Rzgowie. Dostępne są tylko na zapisy. W poniedziałek Angela zaprasza młodsze i starsze cherleaderki, Karolina nauczy zainteresowanych jakimi ćwiczeniami zadbać o zdrowy kręgosłup, a Jarek poprowadzi zajęcia Krav Maga dla dzieci oraz dla dorosłych. Szczegóły na plakacie poniżej.(WK)
To jedna z większych tegorocznych inwestycji drogowych w gminie Rzgów. Zadanie obejmuje przebudowę ulicy Kusocińskiego w Rzgowie na odcinku od ul. Pabianickiej (drogi wojewódzkiej) do ulicy Letniskowej wraz z wykonaniem odwodnienia i oznakowania ruchu.


Rolnicy posiadający mniej niż 10 ha gruntów ornych również w tym roku mogą złożyć, zamiast e-wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW 2014-2020, oświadczenie potwierdzające brak zmian w stosunku do wniosku z roku poprzedniego. Ostatnim dniem na złożenie oświadczenia w tegorocznym naborze będzie poniedziałek, 8 czerwca.
Rodzice z 40-letnią córką przyjechali z Wielkopolski na zakupy w jednym ze sklepów w centrum handlowym w Rzgowie.W pewnej chwili młoda kobieta chwyciła futro i wybiegła. Ekspedientka zauważyła kradzież, zdołała dogonić złodziejkę i wyrwać jej okrycie z rąk, ale sama sprawczyni zniknęła. Pracownikom ochrony udało się zatrzymać rodziców amatorki cudzej własności. Samą złodziejkę - wezwani na miejsce policjanci znaleźli w samochodzie, którym rodzina wybrała się na zakupy nie-zakupy. Futro ma wartość 8 tysięcy złotych. (WK)
Fot. przykładowe wizaz.pl
Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie w nietypowy sposób podsumowuje zajęcia on-line. GOK odnajdując się w nowej sytuacji - przez cały okres pandemii - prowadzi zajęcia zdalnie, a co z tego wynika? Zachęcamy do odwiedzania profilu Gminnego Ośrodka Kultury na fb.
Wnioski o przyznanie 150 tys. zł premii dla młodego rolnika można składać już od 3 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski dotyczą przyznania premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020.
O „Premię dla młodych rolników” może ubiegać się osoba, która w dniu złożenia wniosku ma nie więcej niż 40 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
Trzech pracowników komunalnych Urzędu Miejskiego w Rzgowie przystąpiło wczoraj do wiosennej pielęgnacji trawników oraz sadzenia roślin ozdobnych w parku im. Adama Mickiewicza oraz na skwerze naprzeciw poczty. Jak poinformował Adam Stawiany p. o. kierownika Referatu Kumunalnego, gmina kupiła 700 sadzonek pelargonii, surfinii oraz aksamitek. (WK)
Fot. Włodzimierz Kupisz
Ostatnio łagodniejsze zimy sprzyjają zwiększeniu się populacji dzików w naszym środowisku. To z kolei zmusza zwierzęta do szukania coraz to nowych miejsc w których mogą znaleźć pożywienie. Wiedzione instynktem są coraz częstszymi gośćmi w pobliżu naszych zabudowań i na naszych ulicach. Najczęściej spotkać można je nad ranem ale ostatnio również w ciągu dnia.

Podczas spotkania z burmistrzem Rzgowa Mateuszem Kamińskim rozważany był  problem konsekwencji suszy na naszym terenie. Stwierdziliśmy, że podejmowanie decyzji o napełnianiu basenów powinno odbywać się w uzgodnieniu z Gminnym Zakładem Wodociągów i Kanalizacji. Na ten moment nie planujemy ograniczenia dostaw wody w przypadku podlewania ogródków i napełniania basenów, jednakże sytuacja suszowa może ulec istotnemu pogorszeniu.

Nabierają rozmachu roboty związane z przebudową drugiej części ulicy w Grodzisku od granicy administracyjnej Rzgowa w kierunku zmodernizowanego odcinka od skrzyżowania z drogą powiatową. Na razie gminna droga jest zawężona na krótkim odcinku Możliwe są jedynie wjazdy docelowe. Powstały niektóre odcinki chodnika, brukowane zjazdy z indywidualnych posesji. Przybywają nowe odcinki rowu odpływowego, a stare są oczyszczane, pogłębiane i obudowywane gotowymi elementami betonowymi.