Akcja informacyjna programu Rodzina 500

W poniedziałek, 25 kwietnia w rzgowskim ratuszu władze wojewódzkie i samorządowe zorganizowały akcję, mającą na celu wyjaśnienie mieszkańcom najtrudniejszych zagadnień, związanych ze staraniami o świadczenie Rodzina 500 +. Przy okazji akcji informacyjnej, burmistrz Wojciech Skibiński spotkał się z doradcą wojewody łódzkiego Piotrem Ciepluchą i posłem Waldemarem Budą. Poseł pytał pracowników MOPS w Rzgowie szczególnie o to, czy nie jest zagrożone płynne wypłacanie przyznanych świadczeń. Otrzymał odpowiedź, że nie będzie z tym problemów. 
Goście dowiedzieli się, że w Rzgowie zebrano już ponad 500 wniosków od mieszkańców gminy, którzy dostarczają je osobiście, ale równiez z pośrednictwem internetu. Na specjalnie zorganizowanym dyżurze, na pytania rzgowian odpowiadały inspektorki wojewódzkie: Magdalena Łongwa-Kurosz oraz Magdalena Sobczyk-Wierzbicka. Obie panie reprezentowały Wydział Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Najczęściej powtarza się pytanie jak się wylicza dochód – powiedziała insp. Magdalena Łongwa-Kurosz. – Chodzi o sytuacje, kiedy rodzic pracuje za granicą i pobiera zasiłek na dzieci. W takiej sytuacji wniosek kieruje się do marszałka województwa, który go weryfikuje pod kątem tego, czy wypłacone za granicą świadczenie jest tego samego typu, co w programie Rodzina 500+. Przepisy unijne od 11 lat eliminują sytuację jednoczesnego pobierania świadczeń w więcej niż jednym kraju.

Karierę robi określenie rodzin patchworkowych. Jeżeli partnerzy żyją w związku nieformalnym i mają dzieci z poprzednich związków oraz wychowują co najmniej jedno dziecko wspólnie to wówczas świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko będzie uzależnione od kryterium dochodowego, a na pozostałe dzieci bez względu na dochód.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=