To optymistyczne - częściej do biblioteki

Funkcjonowanie w sytuacji zagrożenia zarażeniem wirusem COVID19 wymusiło na bibliotekach publicznych przyjęcie specjalnych procedur i obostrzeń w dostępie do księgozbioru oraz organizacji pracy przy zastosowaniu reżimu sanitarnego, wymaganego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Łodzi i rekomendowanego przez Bibliotekę Narodową.
Sami bibliotekarze wymieniają się wirtualnie wskazówkami, jak dostosować się do sytuacji w sposób bezpieczny i właściwy. Dla biblioteki w Rzgowie rok 2020 stał się wyjątkowy nie tylko ze względu na trudności związane z przyjęciem i wdrożeniem stosownych procedur i pracy w szczególnych warunkach, ze względu na wprowadzane przez rząd obostrzenia, ale także z powodu długo oczekiwanej przeprowadzki do domu kultury, która miała miejsce w styczniu i lutym.

Obie te sytuacje spowodowały prawie czteromiesięczne zamknięcie. Uruchomienie biblioteki 8 maja 2020 r. przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności uskrzydliło zarówno nas, bibliotekarzy, jak i czytelników, który odwiedzają placówkę mimo uciążliwości, jakie niewątpliwie niesie obsługa „przez okienko” i brak dostępu do półek. Od początku roku do końca września odnotowano 2463 odwiedziny, co w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego było liczbą mniejszą o 1482 osoby. Biorąc pod uwagę krótszy czas otwarcia na przestrzeni roku, dziennie odwiedza nas więcej osób niż w poprzednim roku. W przeliczeniu na odwiedziny w tygodniu: 2019 rok – 434 osoby/tyg.; 2020 rok – 492 osoby/tyg.

Biblioteka ciągle aktualizuje swoje zbiory. W tym roku na zakup 1300 książek wydano 30 000 zł z dotacji organizatora oraz 7 400 zł z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla bibliotek publicznych Priorytet1. Rządowe finansowanie zawsze wymaga wkładu własnego, który jest zabezpieczany w budżecie jednostki  wyłącznie na kupno książek. Ten warunek trudno jest spełnić w bibliotekach, których organizatorzy niechętnie przeznaczają środki na taki cel. Biblioteka w Rzgowie zawsze mogła składać wniosek o pozyskanie znacznej kwoty z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dzięki hojności organizatora, który rozumie znakomicie potrzebę odmładzania zbiorów i pozyskiwania nowości. Samorząd dostrzega zarówno potrzeby najmłodszego pokolenia, ale i zapewnia 
dorosłym dostępność literatury.

Sami czytelnicy wskazują, że oczekują nowości, śledzą portale księgarń i są doskonale zorientowani w nowinkach wydawniczych. Staramy się nadążać za topowymi księgarniami, uzupełniając zbiory, aby zaspokoić potrzeby czytelnicze naszych odbiorców, którzy sami wskazują, jak wiele wartości niesie obcowanie z literaturą. Czytanie to wspaniała rozrywka, która daje możliwości  oderwania się od codzienności, poszukiwania informacji, wypełnia wolny czas, oferuje poradnictwo w zakresie rozwiązywania trudności życia codziennego i wiele innych

A jakie książki czytane są najchętniej? Gusta raczej nie zmieniają się radykalnie. Wielbiciele thrillerów są im nadal wierni, a fani reportaży czy biografii ciągle sięgają po te kategorie książek. Literacki Nobel przyznany Oldze Tokarczuk spowodował ogromne zainteresowanie jej pisarstwem. Powodzeniem cieszyły się wszystkie powieści i opowiadania. Mimo spektakularnego, światowego sukcesu, jaki odniosła pisarka, na lokalnym rynku większą poczytnością cieszy się Remigiusz Mróz, autor 42 powieści (!). Inni chętnie czytani autorzy w rzgowskiej bibliotece to Harlan Coben, Lee Child, Diane Chcmberlain, Simon Sebag Montefiore, Erica Spindler, Krystyna Mirek, Lucinada Riley, Joanna Jax, Ałbena Grabowska. Dużą poczytnością cieszy się literatura z dziedzin psychologii (Ewa Woydyłło, Katarzyna Miller) filozofii (Józef Tischner) i historii (Kamil Janicki, Magdalena Grzebałkowska).

Aby zachować wszelkie środki ostrożności, zwrócone książki bezwzględnie poddawane są dwutygodniowej kwarantannie i wyłączone z obiegu. Od początku roku do 30 września z biblioteki wypożyczono 6167 woluminów. W analogicznym okresie roku ubiegłego było to 9705 książek. Ostatni kwartał każdego roku to zwykle wzmożone odwiedziny w bibliotekach. Zapadający wcześniej zmrok, mniej obowiązków w ogrodach i na działkach sprzyja sięganiu po książki, do czego zachęcamy Państwa serdecznie. Korzystajcie ze zbiorów biblioteki, bo dla Was została ona stworzona.

Anna Malinowska 
Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=