Aktualności - Gmina Rzgów

Warto się pospieszyć. Z końcem bieżącego roku upływają terminy naborów wniosków o wsparcie w trzech działaniach realizowanych z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Chodzi o "Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000" - koniec naboru 30 grudnia, "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" - nabór trwa do 31 grudnia i "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" - wnioski można składać do 31 grudnia 2020 r.

Gmina Rzgów, w ramach Programu „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” – edycja 2020, uzyskała wsparcie finansowe ze środków z Funduszu Solidarnościowego na realizację usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych w wysokości 2400,00 zł.
Niechaj przychylne wiatry przywieją mnóstwo białego puchu za oknem
Niech rozgwieżdżone niebo z Gwiazdą Betlejemską przywiedzie na myśl, że wszystko rodzi się na nowo
W blasku choinki, w otoczeniu zapachów żywego drzewka, w aromatach wigilijnych dań przestańcie pędzić jak co dzień
Bądźcie skupieni i radośni pośród najbliższych
A gdy pod choinką zaparkują sanie świętego Mikołaja
Nacieszcie się prezentami i taką myślą, że te święta wcale nie muszą być smutniejsze od poprzednich
Trzeba czerpać radość i siłę z każdej szczęśliwej chwili, czego Mieszkańcom życzą:
Burmistrz Mateusz Kamiński
Zastępca burmistrza Małgorzata Rózga
Przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Pełka
23 grudnia wieczorem  przy strażnicy OSP Starowa Góra zrobiło się jasno jak podczas derbów na stadionie Widzewa.  Szpalery strażaków ze świecami dymnymi i odpalonymi racami witali kolumnę czterech wozów strażackich. Wśród nich był nowiutki średni wóz ratowniczo-gaśniczy Volvo za niemal 800 tysięcy złotych.
Wóz otrzymała gmina Rzgów za wyjątkowo wysoką frekwencję podczas wyborów prezydenckich.
22 grudnia br. odbyły się obrady jury konkursu wokalnego "Piosenka świąteczna" organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie. Do przeglądu wpłynęło aż 55 utworów o tematyce świątecznej. Ocena tych nagrań była nie lada wyzwaniem dla jury - różnorodność barw, piękny repertuar oraz mnogość interpretacji były tematem wielu dyskusji, Na szczęście, po długich obradach komisja zdecydowała się przyznać nagrody w każdej kategorii. 
Właściciel firmy rodzinnej - Zakładu Przetwórstwa Mięsnego w Starowej Górze – Józef Grot wspomógł finansowo sześć rodzin zamieszkałych w gminie Rzgów. Tym rodzinom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej ofiarował  łącznie 50 tysięcy złotych. Również przed świętami przekazał czterysta paczek uszek wigilijnych Centrum Służby Rodzinie w Łodzi przy ul. Broniewskiego.  Prowadzona tu działalność obejmuje m. in. dom samotnej matki oraz ośrodek adopcyjny.


W środę rano, 23 grudnia w Urzędzie Miejskim w Rzgowie harcerze Chorągwi Łódzkiej ZHP przekazali burmistrzowi Mateuszowi Kamińskiemu Betlejemskie Światło Pokoju. Tradycja ta jest kultywowano od 29 lat. Ze strony ZHP światełko przekazali m. in. zuch Martynka, Izabela Pyszka-Walczak, Martyna Strycharska oraz Marcin Walczak.
Na miejscowym cmentarzu, 12 grudnia 2020 r. pożegnaliśmy powszechnie rozpoznawalnego rzgowianina Jana Ignacego Bednarskiego (ur.  6 listopada 1927 roku). Życie miał niełatwe. W 1944 roku, jako siedemnastoletni chłopak, został zabrany na okopy do Jeziorska i pozostał tam do wyzwolenia. Przeszedł tam głód, ciężką pracę i rozłąkę z rodziną. W styczniu 1945 roku wrócił pieszo do Rzgowa.
W Starowej Górze na ul. Centralnej od Konstantyny do skrzyżowania z trasą katowicką pojawiły się elektroniczne  urządzenia,  poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ich zainstalowanie proponowali m. in. burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński, miejscowa radna Kamila Kuźnicka oraz Marta Stasiak, członkini Zarządu Powiatu Łódzkiego Wschodniego.


Choć kończy się w zasadzie 2020 r.  ruszyła jeszcze jedna budowa w Rzgowie.  Chodzi o nowy, 390,2-metrowy wodociąg w ul. Kiepury w Rzgowie. Wykonawca, firma Łukasza Kostrzewy Bud-Ziem Zewnętrzne Instalacje Wodnokanalizacyjne z Koluszek właśnie ściągnęła ciężki sprzęt drogowy i wykonała punktowe wykopy!

Nie wszystkie prace wykonane przez pracowników Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Rzgowie miały może charakter spektakularny.  Dla mieszkańców były one jednak oczekiwane,  niezbędne i zasługują na wspomnienie w ramach rocznych podsumowań.

 

 

 

 

Ewidencja bezodpływowych zbiorników na nieczystości leży w zakresie kompetencyjnym gmin, które mają obowiązek kontrolować prawidłowość tego, czy ich zawartość jest usuwana zgodnie z przepisami. Porządkując obecną sytuację oraz eliminując proceder nielegalnego zrzutu ścieków, mieszkańcy w 2021 roku otrzymają do wypełnienia ankiety dotyczące przyłącza kanalizacyjnego, posiadania zbiorników bezodpływowych (szamb) i przydomowych oczyszczalni ścieków.
Jak poinformował Jarosław Nettik, w Gminnej Przychodni Zdrowia w Rzgowie jest jeszcze około stu bezpłatnych dawek szczepionki przeciw grypie dla seniorów powyżej 75. roku życia. Przychodnia zachęca osoby starsze do zaszczepienia. Jeżeli chodni o inne grupy wiekowe, pacjenci muszą dopytywać o szczepionki na grypę w aptekach. Szczepionkę można otrzymać tylko na receptę. Nie może być długo poza lodówką od momentu zakupu do zaszczepienia.
Od 28 grudnia do 17 stycznia ogłaszamy kwarantannę narodową - ogłosił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Rząd ogłosił zamknięcie hoteli, stoków narciarskich oraz galerii handlowych. Wprowadzone zostaną także ograniczenia w przemieszczaniu się podczas Sylwestra.  - Niewykluczone, że przed nami trudniejsze dni i tygodnie; efekt szczepienia populacyjnego nie pojawi się w styczniu i lutym - zaznaczył minister, ogłaszając kwarantannę narodową.


W projekcie budżetu gminy Rzgów na przyszły rok znalazły się dwie inwestycje drogowe, a mianowicie przebudowa przepustu w pasie drogi powiatowej 2491E w Grodzisku oraz budowa alei pieszo-rowerowej na drodze powiatowej 2916E Guzew – droga krajowa nr 71.