Aktualności - Gmina Rzgów
Gmina Rzgów wystąpiła o 55 tysięcy złotych rzadowego dofinansowania na zakup 35 laptopów dla szkół podstawowych, które zostaną użyczone nauczycielom i uczniom na czas zdalnej nauki. Kilka tygodni temu gmina Rzgów otrzymała z I transzy tego samego programu 60 tysięcy złotych na 33 laptopy, w tym 13 dla Szkoły Podstawowej w Guzewie, 14 dla SP w Rzgowie i 6 dla SP w Kalinie.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzgowie informuje, że 20 kwietnia br. został uruchomiony Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Projekt finansowany jest przez Samorząd Województwa Łódzkiego, natomiast koordynowany przez Regionalne Centrum Polityki Społecznejw Łodzi.
Jutro, 18 maja 2020 r. przypada setna rocznica urodzin świętego, Jana Pawła II. Z tego powodu przed rzgowskim ratuszem powiewają papieskie flagi. 18 maja ksiądz proboszcz Krzysztof Florczak odprawi o godz. 18 mszę dziękczynną za pontyfikat Jana Pawła II. Przed figurą świętego na dziedzińcu kościelnym pojawiają się kolejne kwiaty i zapalone znicze.

Nabrały tempa roboty związane z remontem ulicy Zielonej w Rzgowie. W piątek, 15 maja 2020 r. pracowało już dużo ciężkiego sprzętu. Prace koncentrowały się na utwardzeniu konstrukcji ulicy. W sobotę na ul. Zielonej rozłożono asfalt - powstała pierwsza warstwa tzw. wiążąca. Na wierzchnią, czyli ścieralną warstwę trzeba jeszcze trochę poczekać.
Jak poinformowała Małgorzata Rózga, zastępca burmistrza Rzgowa, w poniedziałek, 18 maja zostanie otwarte Przedszkole Publiczne w Rzgowie
oraz szkolne oddziały przedszkolne. Przywrócenie opieki przedszkolnej było możliwe dzięki pozytywnej opinii służb sanitarnych i przyjęciu nowych zasad postępowania z uwagi na stan epidemii.
RiMR udziela wsparcia w obszarze nawodnienia w gospodarstwie. Rolnicy, którzy chcą otrzymać dotację z ARiMR na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa, mają na to czas do 20 lipca 2020 r. Poniżej znajduje się szereg informacji, które przybliżą, na jakie inwestycje można uzyskać wsparcie w ramach „Modernizacji Gospodarstw Rolnych” obszar nawadnianie w gospodarstwie.
Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodzisku, Kalinie, Rzgowie, Bronisinie Dworskim i Prawdzie otrzymały dotację od Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dotacje w wysokości łącznej 153 tysiące 775 złotych dla naszych jednostek zostały przyznane w ramach programu „Doposażenia Ochotniczych Straży Pożarnych w sprzęt służący ograniczeniu lub likwidacji zagrożeń dla środowiska - II edycja”.
Jutro na zajęciach on-line Gminnego Ośrodka Kultury nauczymy się czegoś nowego i interesujacego od pani dyrygent Rzgowskiego Chóru "Camerata". Wystarczy mieć trochę słuchu i zamiłowania do śpiewa chóralnego. - Jesteśmy nastawieni na repertuar złożony z pieśni i piosenek patriotycznych, biesiadnych, okolicznościowych, pieśni kościelnych i kolęd, również w języku angielskim - mówi chómistrz „Cameraty” Izabela  Kijanka. Poniżej harmonogram również pozostałych zajęć GOK w sieci.
Włodzimierz Kupisz
Mieszkańcy 23 ulic w Starowej Górze i Starej Gadce powinni niezwłocznie przyłaczać się do nowej kanalizacji, a więc zarazem do zmodernizowanej oczyszczalni ścieków. Na razie zrobiło to 840 osób, a docelowo powinno ich być 1700 do końca tego roku kalendarzowego!
W środę wieczorem, 13 maja 2020 r. w kościele parafialnym w Rzgowie ksiądz proboszcz Krzysztof Florczak odprawił nabożeństwo fatimskie z Różańcem.
13 maja to umowna data, kiedy wierni obchodzili 120. jubileusz powstania kół różańcowych – Kół Żywej Róży w naszej parafii – mówi ksiądz kanonik K. Florczak. - Mówimy o umowności, bo  możemy być pewni tylko daty  rocznej. W jubileuszowym nabożeństwie uczestniczyli: burmnistrz Rzgowa Mateusz Kamiński oraz radny Rafał Kluczyński.


Dzielnicowi w powiecie łódzkim wschodnim prowadzą działania informacyjno-edukacyjne z mieszkańcami, które mają na celu uczulenie właścicieli samochodów na ich skuteczne zabezpieczenie. Stróże prawa rozmawiają o bezpieczeństwie mieszkańców naszego powiatu.

Nie ma wciąż wyspecjalizowanego, docelowego leku na koronowirusa. Na całym świecie trwają prace nad szczepionką. Tymczasem, epidemie towarzyszą od początku cywilizacji. Całe pokolenia pszczelarzy pracowały nad preparatami, wzmacniającymi odporność człowieka. Zdzisław Berent, pszczelarz ze Starowej Góry, przewodniczący Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 1 w Łodzi podzieli się z czytelnikami informacjami na ten temat.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Koluszkach, prowadząca filię w Rzgowie zmienia sposób pracy zgodnie z najnowszą uchwałą Zarządu Powiatu Łódzkiego Wschodniego. Wznawia działalność diagnostyczną w zakresie wydawania dokumentów, niezbędnych do organizacji kształcenia dzieci i młodzieży, odpowiedniego do ich potrzeb. Szczegóły poniżej. (WK)
Do 15 czerwca 2020 r. został przedłużony termin składania wniosków przez tych rolników, którzy chcą ubiegać się w ARiMR o pomoc finansową z
PROW 2014-2020 w ramach działania „Dobrostan zwierząt”. Ten nowy rodzaj wsparcia przeznaczony jest dla hodowców krów i świń. Ma on rekompensować im dodatkowo poniesione koszty i utracone dochody w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych, związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt.

Rzgowscy dzielnicowi zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 21 do 23 lat, którzy przyjechali do jednego ze rzgowskich centrów handlowych i ukradli wspólnie ubrania oraz buty o łącznej wartości 1 500 zł. Grozi im kara do 5 lat więzienia.