Aktualności - Gmina Rzgów
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie serdecznie zaprasza 8 marca o godz. 18 na spektakl poetycko-muzyczny "Miłość jest kobietą". W specjalnie dobranych na tę okazję aranżacjach poetyckich i muzycznych zaprezentują się uczniowie z Koła Teatralnego „Maska" ze Szkoły Podstawowej w Kalinie oraz wokaliści grup artystycznych Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie - „Rzgowianie" i Sempre Cantare".
Jeden procent z rozliczenia podatku PIT możesz przeznaczyć dla organizacji pożytku publicznego lub bardzo chorych dzieci w naszej gminie. Liczy sie każda przekazana złotówka. Pieniądze te idą na nasze dobro wspólne w lokalnym wydaniu, na wsparcie naszej "małej ojczyyzny".
Zgodnie z tradycją ostatkową we wtorek, 5 marca w ostatni dzień karnawału - grupa przebierańców, chórzystów Rzgowskiego Chóru „Camerata” odwiedziła Urząd Miejski w Rzgowie.Tu spotkała m. in. burmistrza Rzgowa Mateusza Kamińskiego, zastępcę burmistrza Małgorzatę Rózgę, sekretarz gminy Katarzynę Berczak-Lato, przewodniczącego Rady Miejskiej Radosława Pełkę, a także wiceprzewodniczącego Marka Bartoszewskiego. 
Odszedł od nas prof. dr hab. Tadeusz Makiewicz, który urodził się w Rzgowie. Zmarł 15 lutego 2019 roku w wieku 73 lat. To wybitny archeolog, wieloletni pracownik Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu, dyrektor Instytutu Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w latach 1990-1996. W  latach 2001-2007 kierował Zarządem  Głównym Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Rada Miejska w Rzgowie przyjęła uchwałę w sprawie planu dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli w szkołach podstawowych i przedszkolu, prowadzonych przez gminę.  To kwota 45 tysięcy 220 złotych, czyli 0,8 procenta puli pieniędzy przeznaczonej na wynagrodzenia nauczycieli.
7 marca, w czwartek w Starowej Górze w ul. Gontowej odbędą się próby szczelności oraz testy związane z uruchomieniem studni zaworowych. Polega to na tym, że do studni wlewa się około 40 litrów wody, a następnie montuje zegar do mierzenia podciśnienia. Jeśli podciśnienie przez pół godziny będzie niezmienne, można badać szczelność.
Policjanci prowadzą działania zmierzające do ustalenia tożsamości pseudokibiców, którzy pod koniec sierpnia 2018 roku wtargnęli na płytę boiska na stadionie przy ulicy Piłsudskiego w Łodzi. Funkcjonariusze w tej sprawie wytypowali i zatrzymali dotychczas 10 osób w wieku od 20 do 31 lat. Byli to mieszkańcy Łodzi, Zgierza i Kwidzynia.
Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Kostromskiej 63 zaprasza 7 marca w czwartek o godzinie 10 na spotkanie informacyjne z przedstawicielem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w sprawie działalności Kół Gospodyń Wiejskich.
We wtorek, 5 marca halę sportową w Rzgowie wypełniło 544 uczniów. Męska część miała rozbiegane oczy, bo na trybunach rozsiadły się damy dworu niepospolitej urody.  Królowa (bo Królowa jest tylko jedna – dyrektor SP Iwona Skalska, gospodyni uroczystości), mieszczka w czepcu idealnie zgranym z blondwłosami, księżniczki, wróżki, rycerz ze strasznym uzbrojeniem, natychmiast rozpoznany przez młodzież... Stroje nawiązywały do ostatniego dnia karnawału.
Za nami pierwsze powiewy zbliżającej się wielkimi krokami wiosny. Wysokie temperatury oraz brak opadów sprawiają, że zeszłoroczne rośliny stają się dobrym materiałem palnym – wystarczy niedopałek, aby doszło do gwałtownego rozprzestrzenienia się ognia na pobliskie zabudowania, pola, czy lasy. Corocznie – na przełomie zimy i wiosny – strażacy odnotowują wzrost interwencji związanych z pożarami traw na nieużytkach rolnych, łąkach i działkach.
W sobotę, 2 marca w południe w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzgowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe druha OSP, wieloletniego sołtysa Rzgowa - Jana Zenona Strycharskiego.  W ceremonii wzięłi udział: rodzina, burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński, Radosław Pełka, przewodniczący Rady Miejskiej z grupą radnych, poczty sztandarowe OSP, przedstawiciele organizacji i licznie zgromadzeni mieszkańcy. Długo wyły syreny wozów oddelegowanych z 5 strażnic OSP.
5 marca we wtorek dyżur w biurze Rady Miejskiej w Rzgowie pełnić będą: w godzinach 14-17 przewodniczący rady Radosław Pełka, w godzinach 15:30-16:30 radny Kordian Skalski. Dyżur będą pełnić w Urzędzie Miejskim w pok. 37.
Życie na emeryturze może być piękne i pełne pozytywnych wrażeń, jeśli seniorzy, tak jak rzgowscy emeryci, stawiają na aktywność i rozwój. W piątek, 22 lutego w sali konferencyjnej GOStiR-u na ostatkowej zabawie  spotkali się członkowie Koła Emerytów w Rzgowie. Wieczór upłynął w wesołej i tanecznej atmosferze. Nikt nie stronił od tańca i serdecznej zabawy, a w prawdziwie karnawałowy nastrój wprowadzały fantastyczne i pomysłowe przebrania.
Joanna Papuga Rakowska
Z okazji Światowego Dnia Poezji, 21 marca Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie i Gminna Biblioteka Publiczna zapraszają na Wieczór Poezji z cyklu „4 Pory Roku" p.t. „Jesień". Spotkanie zaplanowano 21 marca w czwartek o godz. 17.30 w sali konferencyjnej GOSTiR w Rzgowie.

Trwa przyjmowanie wniosków o dofinansowanie kosztów, związanych z  usunięciem wyrobów zawierających azbest, znajdujących się na terenie gminy Rzgów. W tym roku do 1 marca zgłosiło zainteresowanie 40 rodzin. Kwota przewidziana na utylizację azbestu w 2019 r.  to 150 tys. zł.
Wnioski można składać w Urzędzie Miejskim w Rzgowie w pok.7 od początku lutego. Akcja potrwa do końca marca.