Zmarł wybitny archeolog pochodzący ze Rzgowa

Odszedł od nas prof. dr hab. Tadeusz Makiewicz, który urodził się w Rzgowie. Zmarł 15 lutego 2019 roku w wieku 73 lat. To wybitny archeolog, wieloletni pracownik Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu, dyrektor Instytutu Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w latach 1990-1996. W  latach 2001-2007 kierował Zarządem  Głównym Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Przyszły profesor urodził się 18 września 1945 r. w rodzinie rolników. Był najmłodszy z trzech braci. Od młodego wieku pasjonował sie teatrem, ale nie związał z nim swojej przyszłości. W 1959 r. zakończył naukę w Szkole Podstawowej w Rzgowie w tej samej klasie, która ukończyła przyszła profesor Agnieszka Salska, specjalizująca się w literaturze amerykańskiej. Kolegą ze szkolnej ławy był w tym samym roku szkolnym Stanisław Gierasiński, przyszły działacz samorządowy oraz muzyk Rzgowskiej Orkiestry Dętej.

Tadeusz Makiewicz do matury przystąpił w łódzkim liceum ogólnokształcącym. Studiował arcgeheologię w Uniwersytecie Łódzkim. Po studiach trafił do Torunia i ostatecznie rozpoczął pracę naukową w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jednym z jego mistrzów był profesor Konrad Jażdżewski, wybitny znawca m.in. okresu wpływów rzymskich. W 1995 r. T. Makiewicz miał krótki epizod jako wykładowca Oxfordu. W 2006 r. uzyskał tytuł profesora.  Był recenzentem 4 prac doktorskich, oraz promotorem kolejnych 7 prac doktorskich i członkiem korespondentem Deutsches Ar-chäologisches Institut.

Profesor nadzwyczajny nauk humanistycznych Tadeusz Makiewicz specjalizował się w epoce żelaza w archeologii powszechnej. Był promotorem prac naukowych m. in. w zakresie ceramiki w wiekach III-VI w Bułgarii, motywów figuralnych na ceramice germańskiej, osad kultury przeworskiej na ziemiach polskich, obrządku pogrzebowego w Wielkopolsce od okresu przedrzymskiego do okresu wędrówek ludów i studiów z dziejów osadnictwa w rejonie środkowej i dolnej Bzury.

Prof. Tadeusz Makiewicz wraz z żoną Grażyną oraz trzema córkami odwiedzał rodzinę, a także przyjaciół w Rzgowie, chociaż coraz bardziej postępowała ciężka choroba naukowca.

Opr. Włodzimierz Kupisz
Źródła: Gazeta Rzgowska, internet
Fot. UAM w Poznaniu, zdjęcia kolorowe pochodzą z jubileuszu profesora Tadeusza Makiewicza w 2015 r.
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=