Aktualności - Gmina Rzgów
W czwartek, 6 lutego 2020 r.  Senat przyjął projekt Ustawy o Łódzkim Związku Metropolitalnym.  "Za" głosowała zdecydowana większość senatorów ze wszystkich klubów i kół: PO, PiS, PSL, Lewicy i Niezależnych. Komisja Ustawodawcza Senatu RP, kierowana przez senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego od początku wspiera ideę samorządowców, w której chodzi o pozyskanie dla naszego regionu dodatkowych 200  milionów złotych z podatku PIT oraz środków przeznaczonych dla metropolii z budżetu Unii Europejskiej.
Jest to sport łączący w sobie 3 dyscypliny: siatkówkę, tenis i piłkę nożną. Ponieważ grają dziewczyny - piękne i wysportowane to już nie ma co dalej zachwalać. Już 7 marca w Hali Sportowej GOSTiR w Rzgowie odbędą się Mistrzostwa Polski Kobiet w Siatkonodze. Mistrzostwa Polski w siatkonodze w wydaniu mężczyzn mają już kilkunastoletnią historię. Tymczasem kobiety po raz pierwszy powalczą o tytuł najlepszej drużyny siatkonogi w Polsce!
W nowym budynku Gminnego Ośrodka Kultury zostały już wyposażone garderoby, pracownie: wokalno-instrumentalna, muzyczna i plastyczna, magazyn strojów dla Zespołu Pieśni i Tańca „Rzgowianie”, zaplecze kuchenne, część pomieszczeń biurowych – poinformowała radnych na posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych  Joanna Papuga-Rakowska, dyrektor GOK.
W środę 5 lutego 2020 r. na posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Rzgowie, Włodzimierz Kaczmarek poinformował o postępach w przygotowaniu tramwaju-muzeum. Gmina Rzgów pod koniec ubiegłego roku kupiła silnikowy wagon tramwajowy typu 805N. Ten typ zaczął obsługiwać ponad 40 lat temu linię podmiejską 42 przez Rzgów.
Nadkomisarz Robert Kieszek, komendant komisariatu policji dla gmin Rzgów i Brójce przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa na środowym posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Rzgowie. Radny Jarosław Świerczyński zapytał o problem włamań do domów - ich liczba 29 w 2019 r. i 46 w 2018 r. wykazuje co prawda tendencje spadkową, ale są one bardzo dokuczliwe dla mieszkańców.
We wtorek, 25 lutego 2019 r. o godzinie 9.00 w sali GOSTiR w Rzgowie, ul. Szkolna 5,  odbędzie się  uzupełniające szkolenie chemizacyjne, organizowane przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.  Wszystkich rolników, którym kończą się uprawnienia do korzystania  z opryskiwaczy polowych, prosimy o kontakt z doradcą pod numerem telefonu:   516 815 777 w celu wpisania się na listę szkoleniową. Można również zapisać się osobiście w każdy wtorek, Rzgów ul. Letniskowa 6, w godzinach 9 - 15. Zainteresowani powinni podać numeru poprzedniego zaświadczenia. Mozna to zrobić również bezpośrednio na szkoleniu. Koszt szkolenia 80 zł.
Źródło zdjęcia: kalendarzrolnikow.pl
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy ogłosił XXI edycję ogólnopolskiego konkursu geologiczno-środowiskowego "Nasza Ziemia – środowisko geologiczne wczoraj, dziś i jutro pod hasłem „(R)EWOLUCJE ZIEMI”. Jest to konkurs adresowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych (konkurs plastyczny) oraz uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych (konkurs wiedzy). Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania. Poniżej zamieszczamy linki do najważniejszych informacji na ten temat oraz na temat postępów epidemii.
We wtorek, 4 lutego w Brójcach odbył się powiatowy finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego  "Zapobiegajmy Pożarom". Konkurs ma na celu  zainteresowanie dzieci, młodzieży i twórców nieprofesjonalnych ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem strażackich środowisk oraz rozwój uzdolnień plastycznych. "Nie smoki wywołują pożary" - takie hasło widniało na jednej z prac plastycznych i ono przyświecało twórcom w różnych kategoriach.
Już wiemy, kogo chcieliby posłuchać mieszkańcy gminy Rzgów! Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie wraz z Urzędem Miejskim w Rzgowie w tym roku decyzję o wyborze gwiazdy dni miasta oddali w ręce mieszkańców. W ankiecie przeprowadzonej pomiedzy 20 a 26 styczniem 2020 roku  udział wzięło 1.698 osób. Badanie miało na celu przedstawienie organi-zatorom oczekiwań rzgowian wobec obchodów dni miasta. Poniżej przedstawiamy wyniki ankiety.
Podczas Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „BUD-UJ RAZEM”  odbyły się wybory do Rady Stowarzyszenia, do której wybrano druha Dariusza Krzewińskiego, prezesa gminnego i powiatowego Związku OSP, przedsiębiorcę i społecznika. Oprócz niego wybrani zostali: Krzysztof Kuliński, Artur Cubała,  Bożena Jarosińska, Aneta Olczyk, Teresa Janocha, Joanna Michalska Szmytke, Kamil Kołodziejczyk, Zbigniew Macios, Aneta Antkowicz i Danuta Dziadczyk.

W 2019 r. gmina Rzgów przekazała Komisariatowi Policji w Rzgowie 148 tysięcy 365 złotych na pokrycie kosztów kontynuacji zatrudnienia dodatkowych dwóch dzielnicowych – poinformowała portal rzgow.pl Anna Czarnocka, skarbnik miasta. Na służby ponadnormatywne, czyli na dodatkowe patrole oraz na sprzęt komputerowy komisariat otrzymał niemal 20 tysięcy złotych od samorządu lokalnego.

Stylowe lampy parkowe w Rzgowie liczą sobie już ponad 20 lat. Przegrzewają się, ale przede wszystkim pożeraja za dużo energii. W tegorocznym budżecie zapisano na modernizację oświetlenia parkowego 150 tysięcy złotych.
4 lutego 2020 r. (wtorek) dyżur pełnią: w godzinach 14:00 - 17:00 przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Pełka, w godzinach 15:30 - 16:30 radny Kordian Skalski. Dyżur odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Rzgowie w pok. 37 na piętrze.
Fot. przykładowe/Włodzimierz Kupisz
Grzegorz Ryś, arcybiskup metropolita łódzki oraz ksiądz kanonik Krzysztof Florczak – proboszcz rzgowskiej parafii z grupą kapłanów zagrali w piłkę nożną przeciwko drużynie policji powiatu łódzkiego wschodniego. Rzecz działa się podczas charytatywnego Turnieju Piłkarskiego „Caritas” w Hali Sportowej GOSTtiR w Rzgowie.