Aktualności - Gmina Rzgów
W II turze wyborów prezydenckich w gminie Rzgów frekwencja wyborcza wyniosła 77,49 proc. Kart do głosowania ważnych wrzucono do urn 6165, uprawnionych do głosowania mieszkańców było 7956.
W Starowej Górze nabiera rozpędu remont ulicy Stropowej 590-metrowej długości. Pracuje tu już dużo ciężkiego sprzętu. Niedawno obserwowaliśmy manewry wielkiej ciężarówki z betonem, której kierowca - ze względu na wąskość ulicy i wystające studzienki -  zademonstrował wyższą szkołę jazdy wjeżdżając tyłem na remontowany odcinek.
Od teraz każdy może odwiedzić Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie bez wychodzenia z domu. Wirtualny spacer to propozycja dla wszystkich mieszkańców gminy, którzy chcieliby poznać wszystkie zakątki ośrodka, jak i dla firm zamierzających przygotować imprezę lub spotkanie w naszej placówce. Zapraszamy na spacer. (Fot. Włodzimierz Kupisz)
W ramach zajęć prowadzonych przy Urzędzie Miejskim w Rzgowie, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza wyruszyli na pierwszą, wakacyjną wyprawę. Zajęcia turystyczno – sportowe tym razem zostały zorganizowane w Rudzie Pabianickiej. Uczniowie wędrowali pod opieką Agnieszki Ruty i Marcina Łukaszewskiego, poznając historię i tajemnice Rudy – miasta w mieście.
Trwa II etap przebudowy ul. Kusocińskiego w Rzgowie, która jest zamknięta dla ruchu kołowego. To jedna z większych tegorocznych inwestycji drogowych w gminie Rzgów. Zadanie obejmuje przebudowę ulicy Kusocińskiego na odcinku od ul. Pabianickiej (drogi wojewódzkiej) do ulicy Letniskowej wraz z wykonaniem odwodnienia i oznakowania ruchu.
Mieszkańcy 23 ulic w Starowej Górze i Starej Gadce powinni niezwłocznie przyłaczać się do nowej kanalizacji, a więc zarazem do zmodernizowanej oczyszczalni ścieków. Na razie uczyniło to zaledwie 965 osób (stan na 9 lipca), a docelowo powinno ich być 1700 do końca października tego roku! Wielotygodniową przerwę w wykonywaniu przydomowych przyłączy kanalizacyjnych spowodowała epidemia koronowirusa - drobni wykonawcy w obawie przed zarażeniem nie podejmowali się zleceń, a właściciele posesji początkowo obawiali się wpuszczać obcych ludzi z tych samych powodów.
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony świętem państwowym 29 września 2017 roku. Pierwsze obchody odbyły się w 2018 roku. Święto jest obchodzone 12 lipca w rocznicę pacyfikacji Michniowa w 1943 r. w odwet za pomaganie partyzantom. Polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców było 900 - w ten sposób stosowano odpowiedzialność zbiorową za żywienie i nocowanie partyzantów, za leczenie i ukrywanie chorych i rannych żołnierzy podziemia, za dostarczanie rekruta do partyzantki. Święto upamiętnia rzeź i samoobronę polskich mieszkańców Wołynia w 1943 r.
Kończą się roboty przy powiększaniu i utwardzeniu parkingu na tyłach Gminnej Przychodni Zdrowia w Rzgowie. Odbiór techniczny zaplanowano 10 lipca.
Zastępca burmistrza Rzgowa Małgorzata Rózga odebrała w środę, 8 lipca promesę na 10 tysięcy złotych dofinansowania dla sołectwa Romanów. Pieniądze pochodzą ze środków samorządu województwa łódzkiego. W uroczystości wręczenia promes samorządowcom uczestniczył m. in. wicemarszałek województwa Piotr Adamczyk. Spotkanie odbyło się w Woli Kazubowej (gm. Tuszyn).  
Już za niespełna dwa miesiące mieszkańcy ul. Tunelowej w Starowej Górze powinni poruszać się swobodnie samochodami po swojej  wyremontowanej ulicy. Jest tu prowadzona jedna z największych, tegorocznych inwestycji drogowych w gminie Rzgów. Jej wartość wyniesie prawie 850 tysięcy złotych. Ale przebudowa 596,4-metrowej ul. Tunelowej jest warta odnotowania przede wszystkim dlatego, że jest tu stosowany drenaż francuski.
Gminy, którym nie udało się zmobilizować swoich mieszkańców do wyjątkowo wysokiej frekwencji podczas wyborów prezydenckich, mają kolejną szansę w niedzielę, 12 lipca. Przypomnijmy, że gmina Rzgów z frekwencją 74,16 procent zajęła drugie miejsce w województwie. Może teraz nam się powiedzie. Przy okazji bowiem drugiej tury wyborów, państwo sfinansuje aż 49 wozów strażackich dla gmin z rekordową frekwencją. Tym razem obowiązywać będzie klucz, według którego wyróżnione zostaną gminy do 20 tysięcy mieszkańców, leżące na terenie starych województw (z lat 1975–1998).
Seniorzy w wieku powyżej 60. roku życia zamieszkali na terenie Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego (powiaty: łódzki wschodni, zgierski, pabianicki, brzeziński) mogą otrzymać bezpłatną teleopaskę, która posiada funkcje: przycisk SOS – możliwość szybkiego wezwania pomocy, monitorowanie tętna i temperatury, detektor upadku, możliwość lokalizacji. Warunki otrzymania teleopaski: niesamodzielność w jednej czynności dnia codziennego oraz niekorzystanie z teleopaski w innych projektach.
Według stanu na dzień 5 lipca, w gminie Rzgów przebywa sześć osób zakażonych wirusem.  Liczba osób, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 w powiecie łódzkim wschodnim to 35 osób: 3 - gm. Andrespol; 3 - gm. Brójce; 16 - gm. Koluszki; 4 - gm. Nowosolna; 6 - gm. Rzgów; 3 - gm. Tuszyn.
Ukazał się czerwcowy numer bezpłatnego miesięcznika samorządowego "Rzgów Nasza Gmina". W numerze m. in. o wotum zaufania oraz o absolutorium z wykonania budżetu dla burmistrza Mateusza Kamińskiego. Interesujący jest wywiad z lek. medycyny Agnieszka Bratkowską, zastępcą dyraktora Gminnej Przychodni Zdrowia o tym m. in., że w razie uzasadnionej potrzeby pacjenci są normalnie przyjmowani. Muszą mieć jednak zmierzoną temperaturę i wypełnić ankietę.
Policjanci koluszkowskiej drogówki zauważyli citroena, którego przekroczył dozwoloną prędkość. Kiedy nie zatrzymał się do kontroli drogowej i zaczął uciekać,  policjanci natychmiast ruszyli za nim. Policyjny pościg w gminie Rzgów zakończył się zatrzymaniem 45–letniego łodzianina. Usłyszał on już zarzut, a przed sądem odpowie również za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym i przekroczenie prędkości. Za takie przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.