Aktualności - Gmina Rzgów
Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa na środowej sesji Rady Miejskiej przedstawiając budżet na przyszły rok powiedział, że biorąc pod uwagę planowane wydatki 103,5 miliona złotych to jest budżet rekordowy i wyjątkowy. W tym roku budżet zamyka się kwotą 89,7 miliona złotych. Przyszłoroczny prawdopodobnie przez jakiś czas - w kolejnych latach -  będzie trudny do pobicia. Budżet został przyjęty 12 głosami radnych przy dwóch głosach wstrzymujących się od głosowania i jednym radnym nieobecnym.
Ukazał się świąteczny numer "Rzgowa Naszej Gminy". Jest dostępny na papierze jak i w postaci elektronicznej na naszej stronie. Na łamach m.in. Nagroda Gospodarcza Laur Rembielińskiego dla Rzgowa w kategorii "Samorząd Przyjazny Przedsiębiorcy", dyskusja na temat bezpieczeństwa w gminie, Nowy gazociag - na czym stoimy?, nowy wóz bojowy dla OSP w Starej Gadce i o "Cameracie", chórze amatorskim już tylko z nazwy, który właśnie obchodził swoje 15-lecie. (WK)

We wtorek, 18 grudnia nastąpi odbiór techniczny wyremontowanego odcinka ponad 600 metrów bieżących drogi powiatowej Huta Wiskicka – Tadzin. To jedna z trzech największych inwestycji drogowych w gminie Rzgów w tym roku. W rezultacie przybyło około 2400 metrów bieżących asfaltowego dywanika. Na wspomnianym odcinku drogowcy ułożyli dwie warstwy asfaltu stanowiącego podbudowę drogi. Przed obecnym śniegiem wykonawca ułożył ostatnią tzw. ścieralną warstwę bitumiczną.
W niedzielę, 16 grudnia rzgowianie bawili się na przedświątecznym pikniku wokół choinki miejskiej w parku im. Adama Mickiewicza. Z dziećmi bawiły się anioły na szczudłach, żonglerzy, zaklinacze ognia, a do zdjęć pozował święty Mikołaj, Śnieżynki, Reniferek, a także po raz pierwszy w tym miejscu wojownicy barbarzyńscy ze Stowarzyszenia Archeologii Eksperymentalnej „Harjis". Było rewelacyjnie również dlatego, że z lekka mroziło i wszędzie leżał świeży śnieg z nocnej dostawy.
W sobotę, 15 grudnia dzień pracy w Urzędzie Miejskim w Rzgowie zaczął się od alarmu bombowego. Przed budynek zajechały radiowozy policyjne i wóz strażacki. Ewakuacją w kierunku choinki w parku im. Adama Mickiewicza kierował burmistrz Mateusz Kamiński.
W piątek, 14 grudnia zastępca burmistrza Rzgowa Małgorzata Rózga i Joanna Papuga-Rakowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury uczestniczyły w koncercie finałowym pt. „Piosenki stanu wojennego” w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2 w Łodzi.
Nagrodę Gospodarczą Laur im. Rajmunda Rembielińskiego w kategorii "Samorząd Przyjazny Przedsiębiorcy" otrzymała gmina Rzgów. W innej kategorii "najlepsza firma" do nagrody nominowana była także rzgowska fabryka kosmetyków Delia Cosmetics. Ostatecznie w tej kategorii wygrała Pafana z Pabianic
W tym roku mieszkańcy gminy Rzgów mogli przyłączyć swoje domy do 1040 metrów bieżących nowych odcinków wodociągu w 4 miejscowościach.  Kosztowało to 293,9 tysięcy złotych. Roboty wodociągowe wykonano w 7 ulicach.

W związku z tym, że dzień 24.12.2018 r. został ustalony dniem wolnym od pracy w Urzędzie Miejskim w Rzgowie, dyżur w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej przypadający w tym dniu w godzinach 10.00-14.00, zostanie przeniesiony w wymiarze po 2 godziny w następujących terminach:
- 17 grudnia 2018 r
- 31 grudnia 2018 r.
W dniach tych pomoc prawna będzie świadczona w godzinach 8.00-14.00.
Fot. przykładowe/Polska Gazeta Codzienna
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,BUD-UJ RAZEM’’, którego gmina Rzgów jest członkiem, udzieliło pomocy 133 beneficjentom. Wśród wielu działań, na które otrzymaliśmy dofinansowanie Lokalnej Grupy Działania był piknik historyczny w Babichach z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Stowarzyszenie  ma na celu przedsięwzięcia na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.
W Starowej Górze od wiosny do tej pory udało się wybudować na 14 ulicach – łącznie 7 kilometrów 331 metrów bieżących kanalizacji, z czego:
ul. Mieszka I (249,17 m)
ul. Mieszka II (190,17 m)
ul. Stropowa (891 m)
ul. Kuchenna (409,12 m)
ul. Szklarniowa (904,93 m)
ul. Tunelowa i fragment ul. Zagłoby (1145,76 m)
ul. Warzywna (371,09 m)
ul. Podłogowa (825,33 m)
ul. Zygmunta III (154,84 m)
ul. Mieszka III (158,88 m)
ul. Kasztanowa z ul. Modrzewiową (1329,26 m)
ul. Klonowa (701,54 m)
Seniorzy staja się ofiarami nieuczciwych praktyk handlowych ze strony rozmaitych firm i naciągaczy. Schemat z reguły wygląda podobnie. Starszy człowiek odbiera telefon np. z banku, firmy handlowej, telekomunikacyjnej, energetycznej czy ubezpieczeniowej. Bywa, że naciągacze odwiedzają seniora w domu. Osoba, która prowadzi rozmowę, zwykle przedstawia się z imienia i nazwiska, wydaje się miła i pomocna. Wzbudza zaufanie Szybko też zaczyna namawiać swojego rozmówcę do skorzystania z „wyjątkowej oferty” lub „promocji”. Doradza np. zmianę aktualnego abonamentu telefonicznego, zawarcie nowej umowy na dostawę energii elektrycznej, wzięcie kredytu czy wykupienie polisy.
W celu niesienia pomocy bliźnim, wzorem lat ubiegłych i w tym roku w naszej szkole w Kalinie ruszyła Szlachetna Paczka. Przygotowaliśmy ją z  myślą o rodzinie, która znalazła się w trudnej sytuacji. W akcję, oprócz nauczycieli i uczniów, mocno zaangażowali się także rodzice. Dzięki temu udało się zakupić żywność, ubrania i najpotrzebniejsze rzeczy, które aż w 11 paczkach trafiły do rodziny. To będą dla niej piękne święta. Pomoc ma cudowną moc!
Marysia Polaczek - przewodnicząca SU;
foto: Magdalena Mordaka
We wtorek, 11 grudnia po południu odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Spraw Społecznych nowo wybranej Rady Miejskiej w Rzgowie. Obrady prowadził przewodniczący komisji Stanisław Zaborowski. Na posiedzeniu obecni byli: burmistrz Mateusz Kamiński i Małgorzata Rózga, zastępca burmistrza.
Joanna Papuga-Rakowska, dyrektor GOK zrelacjonowała plany kulturalne w przyszłym roku, roku przejściowym przed rozpoczęciem wyposażania Domu Kultury. Zaawansowane są przygotowania do pierwszego z Dni Rzgowa, których tym razem nie zorganizuje zewnętrzny operator. Przybędzie imprez kulturalnych organizowanych w sołectwach, w świetlicach wiejskich przy pomocy instruktorów GOK.
Na terenie całego kraju, a także w Rzgowie w dniach 8-9 grudnia odbył się Finał Szlachetnej Paczki. Centrum dowodzenia i dystrybucji znajdowało się w Szkole Podstawowej w Guzewie. I tu należy zaznaczyć, że od 7 lat - dzięki przyjaznemu nastawieniu dyrektora Tomasza Drabczyńskiego - do “Szlachetnej Paczki” budynek szkoły dla Rejonu Rzgów/Tuszyn i okolice stoi tam zawsze otworem. Szlachetna Paczka jest jednym z największych i najskuteczniejszych projektów społecznych w Polsce. Koncentruje się na łączeniu ludzi – tych potrzebujących z tymi, którzy chcą pomagać. Dzięki temu mądra pomoc – dająca impuls do wyjścia z biedy i zorientowana na konkretne potrzeby danej rodziny – dociera do potrzebujących już 18 lat. Od 2001 roku to prawie 4 mln połączonych ludzi, przekazana pomoc o wartości ponad 250 mln zł oraz 150 tys. historii potrzebujących rodzin zmienione na dobre.