Aktualności - Gmina Rzgów
Wielu mieszkańców jest zaniepokojonych z powodu nieczynnej iluminacji ikony Rzgowa – stalowego, historycznego mostu na Nerze. Nocne podświetlenie mostu dwukrotnie stało się celem bezmyślnych uszkodzeń dokonanych przez wandali. Jak nam powiedział Włodzimierz Kaczmarek z Urzędu Miejskiego w Rzgowie - po ostatnim uszkodzeniu iluminacji szkoda na majątku gminy została zgłoszona do ubezpieczyciela, który wycenił ją na 9700 złotych.
Zapraszamy serdecznie do zapisów do sekcji zainteresowań działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rzgowie. Zapisy prowadzą: Rzgowski Chór „Camerata”, Zespół Pieśni i Tańca  „Rzgowianie”, Grupa Taneczna „Krasnale”, Rzgowska Orkiestra Dęta, Pracownia Plastyczna: Szkoła Podstawowa w Rzgowie przy ul. Szkolnej 3 w klasie nr 16. Poniedziałek w godz. 16–19, środa w godz.15–18.

W sobotę, 19 października o godz. 14 w Kalinie rozpoczyna sie piknik dobrosąsiedzki  pod hasłem "Tylko w Kalinie" w strażnicy OSP.  W programie m. in.  oglądanie wyposażenia nowoczesnego wozu strażackiego, zjeżdżalnie dla dzieci, malowanie twarzy, konkurs piosenki biesiadnej, karaoke, wspólne grillowanie oraz zabawa taneczna. Gwoździem programu ma być uroczyste oddanie do użytku nowej wiaty.  Do wspólnej zabawy zapraszają: sołtys, Rada Sołecka oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Szczegóły w galerii artykułu. (WK)
Fot. Włodzimierz Kupisz
Zakończyły się zebrania wiejskie, na których podejmowano uchwały na temat przedsięwzięć, finansowanych z funduszy sołeckich. W zebraniach uczestniczyli samorządowcy z gminy i powiatu, którzy zapoznali się z potrzebami mieszkańców i ich propozycjami lokalnych inwestycji i zmian. Burmistrz  Rzgowa Mateusz Kamiński  relacjonował postęp inwestycji gminnych i plany na przyszłość.
Dla jednych wciąż Dzień Nauczyciela i wszystkich pracowników oświaty, dla innych Dzień Edukacji Narodowej - świętowaliśmy 14 października.  Burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński składał życia personelowi Szkoły Podstawowej w Guzewie, Miron Ossowski z Urzędu Miejskiego w Rzgowie odwiedził Szkołę Podstawową w Kalinie, a Marta Pietrusińska - inspektor ds. oświaty UM złożyła życzenia gronu pedagogicznemu i pracownikom niepedagogicznym w Szkole Podstawowej w Rzgowie i w Przedszkolu Publicznym.
… to tytuł najnowszego artykułu, który został zamieszczony w zakładce naszej strony internetowej: Informator – Bankowa edukacja pod adresem:
https://www.rzgow.pl/informator-t34/bankowowa-edukacja-t153
Bezpłatne spotkanie informacyjne pn. „Przedsiębiorco rozwiń swój biznes” odbędzie się w piątek, 18 października 2019 r. w godz. 10–12.15 (rejestracja od godziny 9:45) w Brzezinach w sali konferencyjnej Urzędu Miasta, ul. Sienkiewicza 16 na I piętrze. Zaprasza Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.

W wyborach do Sejmu RP poszczególne komitety wyborcze uzyskały w gminie Rzgów nastepującą liczbę głosów:
Dziś, 15 października 2019 r. dyżurują w godzinach 14-17 przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Pełka, a w godzinach 15:30 - 16:30 radny Kordian Skalski. Radni pełnią dyżur w Urzędzie Miejskim w Rzgowie w pok. 37 na piętrze. (WK)
Fot. przykładowe/Włodzimierz Kupisz/archiwum
W Szkole Podstawowej w Kalinie uczniowie klas VII i VIII mieli okazję podziwiać medale zdobyte przez polskich mistrzów olimpijskich w kolarstwie szosowym – Mieczysława Nowickiego i Tadeusza Mytnika. Ten ostatni, w młodości wspaniały zawodnik, dziś wyśmienity mówca, zachęcał młodzież do uprawiania sportu i pokonywania własnych ograniczeń, mówił: „Bądźcie olimpijczykami swojego życia!”.
W niedzielę, 13 października Rzgowski Chór "Camerata" brał udział w VII Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria" w Dobroniu. Podczas spotkania chórzyści ze Rzgowa zaprezentowali trzy pieśni: "Gdy klęczę przed Tobą", "Święta Matko" oraz "Choć kwitną ich tysiące". W festiwalu zaprezentowali się również chóry z Kolumny, Konstantynowa Łódzkiego, Łasku, Pabianic i Dobronia.
14 października 1773 roku powstała Komisja Edukacji Narodowej. Dziś jest to święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty. Nauczycielom wyrażamy podziękowanie oraz wdzięczność za cierpliwość, życzliwość i zaangażowanie w przekazywaniu wiedzy oraz kształtowaniu osobowości.
Jak poinformowano w Urzędzie Miejskim w Rzgowie, 77 rolników z naszej gminy odebrało wnioski odszkodowawcze za suszę, zweryfikowane pozytywnie przez Łódzki Urząd Wojewódzki.
Ul. Polna w Rzgowie, która ma zaledwie 430 metrów długości, położona jest w najbardziej zaludnionym z rejonów miasta, aczkolwiek o zabudowie jednorodzinnej. Nie jest łatwo żyć przy tej ulicy: samochody osobowe nierzadko śmigają tu z prędkością 100 km/godz.
Gminny Ośrodek Sportu. Turystyki i Rekreacji w Rzgowie zaprasza do hali 16 października o godz. 9 na III Mistrzostwa Gminy Rzgów Szkół Podstawowych w Biegach Indywidualnych. (WK)
Zdj. archiwalne/GOSTiR