Aktualności - Gmina Rzgów
Gminny Ośrodek Sportu, Turystyki  i Rekreacji w Rzgowie informuje, że zgodnie z decyzją o „odmrażaniu” sportu powszechnego , od poniedziałku, 4 maja będzie można korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym. Niestety, obowiązują pewne istotne ograniczenia.

Rządowy program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie II” oferuje nisko oprocentowane pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz stworzenie miejsc pracy dla absolwentów szkół i uczelni wyższych, studentów ostatniego roku, osób bezrobotnych, a także opiekunów osób niepełnosprawnych. Program jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. 

W związku z rezygnacją PKS Łódź ze świadczenia usług komunikacyjnych w gminie Rzgów, Urząd Miejski w Rzgowie informuje, że od maja 2020 r. zostaje uruchomiona komunikacja zastępcza. Zapewni obsługę połączenia Czyżeminek – Rzgów – Łódź ul. Broniewskiego oraz Romanów – Kalino – Rzgów.
3 maja 1792 r. w uroczystościach w I rocznicę uchwalenia  Konstytucji po raz pierwszy oficjalnie pojawiły się barwy biało-czerwone jako barwy narodowe. Kobiety wystąpiły w białych sukniach z czerwonymi szarfami, a panowie założyli biało-czerwone szarfy.
 
Rozpoczęły się przygotowania do przebudowy drugiej części ulicy w Grodzisku od granicy administracyjnej Rzgowa w kierunku zmodernizowanego odcinka od skrzyżowania z drogą powiatową. Na razie gminna droga jest zawężona na krótkim odcinku, ale nie ma zakazu poruszania. To będzie najdroższa do tej pory w tym roku inwestycja drogowa w gminie Rzgów za 1 milion 517 tysięcy złotych. Przetarg wygrał przedsiębiorca z Pabianic – do rywalizacji stanęło 7 oferentów.
Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach przypomina, że zawieszona jest do odwołania możliwość osobistego załatwiania spraw - kontakt z pracownikami  ŁODR - wyłącznie telefoniczny lub pisemny (za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej).
Fot. przykładowe/ShutterStock

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzgowie informuje, iż osoby doświadczające przemocy w rodzinie mają możliwość skorzystania z bezpłatnej aplikacji mobilnej "Twój parasol". Aplikacja ta umożliwia m.in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem email, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach. Zawiera też informacje przydatne osobom pokrzywdzonym np. z zakresu prawa.  Czas pandemii oraz ograniczenia z niego wynikające nie sprzyjają sytuacji osób doznających przemocy w rodzinie. Wobec powyższego pomocna może okazać się aplikacja " Twój parasol".


Jeszcze przed zapowiadanym deszczem, łódzki wykonawca wyremontował rowy odpływowe i pobocza drogi powiatowej w Kalinku. Inwestycja ma kosztować prawie 219 tysięcy złotych.

Każdego dnia w sieci można obejrzeć znajome twarze uczestników zajęć i prowadzących z ekipy Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie. Coraz większą  oglądalność zyskują m. in. poniedziałkowe warsztaty makijażu artystyczno-teatralnego Mileny Nowińskiej z Pabianic, której wizje prezentujemy dziś w galerii zdjęć poniżej. (WK)
W Starej Gadce prowadzona jest największa do tej pory w tym roku - inwestycja drogowa w gminie Rzgów. Chodzi o aleję pieszo-rowerową wzdłuż ul. Czartoryskiego. To obecnie w ogóle  jedna z najdroższych inwestycji w gminie Rzgów. Jej koszt zamknie się kwotą 1 mln 46 tys. zł.
W Rzgowie wspólne działania policjantów z Tuszyna oraz funkcjonariuszy Urzędu Celno – Skarbowego doprowadziły do skonfiskowania dwóch nielegalnych automatów do gier hazardowych. Posiadanie takich urządzeń w lokalach zagrożone jest karą w wysokości 100 tys. zł od jednego automatu, natomiast za organizowanie gier hazardowych grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich znów wypełnisz w Urzędzie Miejskim w Rzgowie! Począwszy od 29 kwietnia zostanie ponownie utworzony punkt konsultacyjny, w którym mieszkańcy będą mogli wypełnić swój wniosek w wersji elektronicznej. Miejsce konsultacji: parter Urzędu Miejskiego w Rzgowie, dyżury w każdą środę w godzinach 8:00-15:00.
W Urzędzie Miejskim w Rzgowie w czasie epidemii wszelkie dokumenty są przyjmowane w punkcie podawczym lub w skrzynce podawczej przy wejściu do budynku. Nadal rekomendujemy załatwianie spraw drogą telefoniczna lub elektroniczną.
Co rok w kwietniu samorząd organizuje uroczystość patriotyczno-religijną w miejscu pamięci narodowej w lesie Babichy. Z powodu epidemii, w czwartek, 23 kwietnia 2020 r. kwiaty przed pomnikiem pomordowanych Polaków  złożyli tylko: burmistrz Mateusz Kamiński oraz inspektor Włodzimierz Kaczmarek z Urzędu Miejskiego. Z powodu katastrofalnej suszy zrezygnowali z zapalenia zniczy.
Wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.