W niedzielę, 26 czerwca OSP Romanów obchodziła 60-lecie istnienia. W uroczystości uczestniczyli m.in. Wojciech Skibiński, pełniący funkcję burmistrza Rzgowa oraz Jan Michalak, przewodniczący Rady Miejskiej. Kapłani ze Rzgowa i Woli Rakowej, odprawiajacy mszę świętą polową, życzyli strażakom tylu powrotów, ilu wyjazdów. Dziś jednostka liczy 28 druhów. Po dekoracji zasłużonych i najbardziej aktywnych strażaków - ochotników, nastąpiła defilada pododdziałów Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Rzgów oraz ościennych gmin. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Rzgowska Orkiestra Dęta, która również uczestniczyła w defiladzie. Jubileusz zakończyła biesiada, przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich. 
Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
W piątkowym, sobótkowym  turnieju głównym, rozegranym wieczorem 25 czerwca wzięło udział 9 zespołów. Zawody trwały około 4 godzin. Puchar Burmistrza Rzgowa powędrował do drużyny "Chłopaki z Miasta".
W sobotę, 25 czerwca o godz. 18 czekają nas piłkarskie emocje na żywo na rzgowskim stadionie. Odbędzie się towarzyski  mecz z zaprzyjaźnioną drużyną GKS-u Rzgów (woj. wielkopolskie, powiat koniński). W wyniku nawiązanych kontaktów pomiędzy zarządami obu klubów, sportowe wydarzenie będzie okazją do spotkania samorządowców obu zaprzyjaźnionych gmin o tej samej nazwie, ale w różnych regionach kraju. W meczu udział wezmą drużyny seniorskie - nasza IV-ligowa oraz gości - występująca w A-klasie. Mamy nadzieję, iż będzie to początek dobrych, wzajemnych kontaktów zarówno pod względem sportowym, jak i samorządowym czy biznesowym.

Link do ich oficjalnej strony http://gksrzgow.futbolowo.pl/
Link do gminy Rzgów http://www.gminarzgow.pl/
Szesnaścioro wychowanków Pracowni Plastycznej Irminy Kuzik z Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie w sobotę przed południem, 18 czerwca uczestniczyło w warsztatach, prowadzonych przez Łukasza Orfiniaka, artystę ceramika w Bukowcu (gmina Brójce). Uczestnikami warsztatów były dzieci w wieku 4-11 lat.
W piątek, 24 czerwca o godz. 18 przy nowej altanie w pobliżu Orlika w Rzgowie organizowane są „Sobótki' 2016”. Organizatorem jest Gminny Ośrodek Sportu, Turystyki i Rekreacji.  Imprezę rozpoczyna amatorski turniej piłki nożnej o puchar burmistrza. Dodatkowo, będą przeprowadzone konkursy sportowe dla dzieci , związane z piłką nożną. Około godz. 19.30 zapłonie ognisko integracyjne. Wszyscy zainteresowani przynoszą prowiant we własnym zakresie. Inne szczegóły imprezy na plakacie w galerii artykułu.

Tekst i fot. /Archiwum Radosław Bubas
Najbardziej zasłużeni druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej i funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z regionu zostali odznaczeni przez wojewodę łódzkiego. Uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi i Medali za Długoletnią Służbę odbyła się w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.
Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali druh Kazimierz Gamoń, prezes OSP Bronisin oraz druh Adam Bednarczyk, naczelnik OSP Bronisin. Strażacy ochotnicy zostali odznaczeni za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej.
Już 3 lipca w niedzielę na Starym Rynku w Pabianicach zapowiada się wyjątkowy VIII Piknik Funduszy Europejskich. W tym roku bawimy się w rytmie disco – gwiazdami wieczoru będą zespoły Weekend, Top One i Exaited & Maciej Smoliński. O dobry humor zadbają Kabaret Skeczów Męczących i Kabaret Młodych Panów.
W województwie łodzkim 48 bezrobotnych może wziąć sprawy w swoje ręce przystępując do  projektu "Kreatywna Przedsiębiorczość II", współfinansowanego ze środków unijnych. Celem projektu jest wsparcie osób bezrobotnych oraz biernych zawodowo poprzez dotacje na założenie firmy (do 22 700 zł) oraz comiesięczne wsparcie pomostowe (do 1750 zł przez - nawet - rok), a także szkolenia i doradztwo.
Około stu osób wzięło udział w zawodach z okazji Międzynarodowego Dnia Deskorolki, przypadającego 21 czerwca. Widowiskową imprezę zorganizował z tej okazji GOSTiR w rzgowskim skateparku.
30 czerwca w godz. 10– 15 w Łodzi w Wojewódzkim Centrum Przedsiębiorczości przy ul. Narutowicza 34 odbędzie się konferencja "Przedsiębiorczość i Unia - obywatele UE jako przedsiębiorcy na wspólnym rynku".  Wezmą w niej udział m. in. przedstawiciele organizacji pozarządowych, władz lokalnych z Włoch, Bułgarii, Grecji, Łotwy, Słowenii. Założeniem spotkania jest prezentacja Łodzi jako miasta sprzyjającego przedsiębiorczości, innowacyjności i kreatywności. W trakcie prelekcji przedstawione zostaną zarówno działania wspierające lokalnych przedsiębiorców, jak i miejsca sprzyjające aktywizacji młodych kreatywnych mieszkańców miasta.
W niedzielnych, przedterminowych wyborach na burmistrza Rzgowa najwięcej glosów zebrali: były wiceburmistrz Mateusz Kamiński (głosowało na niego 1429 mieszkańców, czyli 41,82 procent uprawnionych) oraz pełniący funkcję burmistrza Wojciech Skibiński. Głosowało na niego 983 wyborców, co stanowiło 28,77 procent oddanych głosów. Obaj kandydaci powalczą o fotel burmistrza 3 lipca podczas drugiej tury wyborów. 
Referat Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Rzgowie kupił nowy ciągnik z kosiarką bijakową na wysięgniku, składaną hydraulicznie. Ciągnik wraz z osprzętem będzie wykorzystywany w okresie wiosennym i letnim, głównie do pielęgnacji zieleni przydrożnej. W okresie jesiennym oraz zimowym ciągnik będzie skierowany do prac, związanych z bieżącym utrzymaniem dróg oraz przy odśnieżaniu i zwalczaniu gołoledzi. Dostawcą sprzętu za prawie 246 tysięcy złotych jest firma z Ujazdu.
Adam Stawiany

Fot. Łukasz Fuks

Nietypowe zachowania kotów, jak radzić sobie z kleszczami; kiedy pies jest agresywny, a kiedy się boi, jak postępować z czworonogiem podczas upałów. Te i wiele innych pytań nie pozostaną bez odpowiedzi w Dniu Otwartych Drzwi Schroniska bełchatowskiego, z którym współpracuje gmina Rzgów. Ten dzień zaplanowano 26 czerwca w godz. 9-19 w Bełchatowie przy ul. Zdzieszulickiej.
Anna Wielgosz, sołtys Starowej Góry  i radny Stanisław Zaborowski nie mogli spokojnie patrzeć na to, że przy pasażu handlowym na przystanku autobusowym oczekujący nie mają gdzie usiąść.
Swoimi spostrzeżeniami podzielili się w urzędzie. Referat Komunalny Urzędu Miejskiego w Rzgowie kupił ławkę i ustawił w „Starówce”. Teraz oczekiwanie będzie przyjemniejsze. Można usiąść, a czas oczekiwania skrócić czytając lub gawędząc. (SZ)
Fot. Stanisław Zaborowski
Zamieszczamy poniżej plan darmowych zajęć wakacyjnych,  prowadzonych w Gminnym Ośrodku, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Rzgowie. W tym roku zajęcia sfinansowane są ze środków programu profilaktyki "Aktywnie i Zdrowo," prowadzonego przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.