Aktualności - Gmina Rzgów
X Jubileuszowy Chóralny Koncert Kolęd i Pastorałek to kolejne wydarzenie w 2020 roku, na które Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie zaprasza już 19 stycznia o godzinie 16. Muzyczne spotkanie odbędzie się w Parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie. Podczas koncertu wystąpią chóry z Aleksandrowa Łódzkiego, Konstantynowa Łódzkiego, Kutna, Łasku, Pabianic oraz Woli Zaradzyńskiej. Gospodarzem koncertu będzie Rzgowski Chór "Camerata".
Fot. archiwum/Włodzimierz Kupisz
Na piętrze Urzędu Miejskiego w Rzgowie można oglądać intrygującą wystawę fotografii. Intrygującą, bo zawiera wiele niepublikowanych zdjęć z prywatnych zbiorów Wystawa dotyczy przeszłości kościoła – powstała dzięki pomysłowi księdza kanonika Krzysztofa Florczaka. Tak postanowił uczcić 550-lecie parafii. Trud kwerendy fotografii podjęła nauczycielka historii ze Szkoły Podstawowej w Kalinie – Magdalena Hoja-Mordaka.
Z całej gminy Rzgów udział w WOŚP wzięło udział 75 wolontariuszy, którzy przekazali orkiestrze około 56 tysięcy 102 złotych!  Wolontariusze mieli sztab w Tuszynie. Największą kwotę 4151,29 zebrała Marta Sabela, absolwentka Szkoły Podstawowej w Guzewie, niewiele gorsza była Ola Bagińska z Guzewa, w której puszce znalazło się 3249,12 zł. Czternastka wolontariuszy ze SP w Guzewie pobiła rekord gromadząc 21  558,92 złotych, czyli średnio po około półtora tysiąca złotych na ucznia.
Pierwotnie dzik był typowym gatunkiem dużych kompleksów leśnych. W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost populacji dzików i coraz częstsze są ich migracje poza naturalne środowisko. Mamy juz do czynienia ze  zjawiskiem powszechnym.

W niedzielę, 12 stycznia Rzgowska Orkiestra Dęta zorganizowała spotkanie noworoczne dla swoich członków, samorządowców, członków rodzin i sponsora, którego tematem było podsumowanie ubiegłego roku oraz plany artystyczne na najbliższą przyszłość.
W sobotni wieczór, 11 stycznia 2020 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Starowej Górze zorganizowało w miejscowym Domu Kultury spotkanie opłatkowo-noworoczne. Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie przygotował program muzyki biesiadnej z niezapomnianym trio rozrywkowym: Renatą Furgą,  Izabelą Kijanką i Jarosławem Rychlewskim. O oprawę muzyczną zabawy tanecznej zadbał dj Mateusz. Panowie mieli wyjątkowe tego roku „branie”, bo na jednego przypadało po kilkanaście kobiet.


… odbyło się przed południem w sobotę, 11 stycznia 2020 r. Świętowano przy okazji 114. rocznicę powstania ochotniczej straży w Rzgowie, którą to uroczystość przeniesiono z grudnia. Obchody zainaugurowano przemarszem sprzed remizy do kościoła parafialnego. Ksiądz kanonik Krzysztof  Florczak w kazaniu nawiązał do sentencji wyhaftowanej na sztandarze, że druhny i druhowie służą Bogu na chwałę, a ludziom na pożytek.
Licytacja kolacji z II wicemiss Polski Martą Skwierczyńską, licytacja dnia w fotelu burmistrza, licytacja okolicznościowego tortu Nity, żurek smaczny nie z tej ziemi przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich, bezpłatne konsultacje medyczne i z trenerem personalnym to tylko niektóre atrakcje prawie 9-godzinnego bloku wydarzeń w Rzgowie w niedzielę, 12 stycznia w godz. 9-18, gdy zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Szczegóły w programie poniżej. (WK)
Fot. przykładowe/archiwum
We wtorek, 14 stycznia 2020 r. dyżur pełnią: w godzinach 14:00 - 17:00 przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Pełka, a w godzinach 15:30 - 16:30 radny Kordian Skalski. Dyżur odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Rzgowie w pok. 37 na piętrze. (WK)
Fot. przykładowe/Włodzimierz Kupisz
Urząd Marszałkowski w Łodzi przy al. Piłsudskiego 8 zaprasza na bezpłatne zajęcia z obsługi komputera, naukę bezpiecznego korzystania z internetu, naukę obsługi smartfona i zastosowania technologii informatycznych w życiu codziennym.  Organizator proponuje naukę na poziomie podstawowym lub średnio zaawansowanym. Nauką objętych zostanie 140 osób w wieku 45+ z województwa łódzkiego, Zajęcia w grupach 10-osobowych ruszą 5 i 6 lutego 2020 r. Szczegóły w informatorze poniżej.  (WK)
Fot. przykładowe/internet
Burmistrz Mateusz Kamiński został nominowany do plebiscytu "Dziennika Łódzkiego Expresu Ilustrowanego" pt. Osobowość Roku 2019 w kategorii POLITYKA, SAMORZĄDNOŚĆ I SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA.
https://expressilustrowany.pl/zobacz-kto-zostal-nominowany-do-tytulu-osobowosc-roku-2019-glosowanie-rozpoczete-mozesz-jeszcze-zglosic-propozycje-nominacji/ar/c15-14624097
W czwartek, 9 stycznia 2020 r. w hallu rzgowskiego ratusza podsumowano na szczeblu gminnym Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. „Zapobiegajmy pożarom”. Konkurs zyskał patronat burmistrza. 23 grudnia 2019 r. komisja konkursowa w składzie: Mateusz Kamiński, Dariusz Krzewiński, Joanna Papuga-Rakowska i Justyna Daniel oceniła 49 prac plastycznych zgłoszonych do konkursu, zorganizowanego przez  Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i zarządy oddziałów związku przy
 współpracy innych instytucji i organizacji.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "BUD-UJ RAZEM" zaprasza mieszkańców naszego regionu, a zwłaszcza gmin: Rzgów, Będków, Budziszewice, Dobryszyce, Czarnocin, Gomunice, Grabica, Gorzkowice, Kamieńsk, Kodrąb, Łęki Szlacheckie, Masłowice, Moszczenica, Pabianice, Powiat Piotrkowski, Ręczno, Rozprza, Tuszyn, Ujazd, Wola Krzysztoporska do wyrażenia opinii na temat warunków życia w gminie.
12 stycznia w niedzielę Rzgowska Orkiestra Dęta oraz Chór „Camerata" przyłączają się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Obie grupy wystąpią przed, w trakcie, a także po mszy świętej o godzinie 10:00 w parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzgowie. Serdecznie zapraszamy.
Gminny Ośrodek Kultury
Fot. archiwum/Włodzimierz Kupisz
Dyskusja nad projektem budżetu gminy Rzgów na 2020 r. trwała od posiedzenia komisji wspólnej aż po środową sesję Rady Miejskiej w dniu 8 stycznia. Rada w liczbie 14 rajców (1 nieobecny) jednogłośnie poparła budżet w wysokości 86 milionów 265 tysięcy złotych, dochody 73 mln 105 tysięcy złotych, inwestycje wartości 20 mln 790 tys. zł oraz deficyt w wysokosci 13 mln 160 tys. zł. Radni upoważnili burmistrza - na wypadek doraźnego deficytu - do zaciągnięcia zobowiązania finansowania w wysokości do 2,5 miliona złotych.