Aktualności - Gmina Rzgów
W sali konferencyjnej w Urzędzie Miejskim w Rzgowie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na logo gminy Rzgów. Wpłynęły prace 30 autorów. Za najlepszy uznano projekt Anny Bobrowskiej. Autorka otrzymała nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych.
W ostatnim okresie to najczęściej zadawanie pytanie przez potencjalnych beneficjentów Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania  „BUD-UJ RAZEM”. Pierwotnie rozpoczęcie naborów planowane było jeszcze w minionym roku, jednak konieczność dostosowania dokumentów proceduralnych LGD do zmienionych rozporządzeń i  wytycznych spowodowała przesunięcie ich na pierwszą połowę 2017 r. Obecnie procedury wyboru i oceny operacji w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia są w trakcie weryfikacji przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Po uzyskaniu akceptacji Samorządu Województwa zostaną ogłoszone nabory.
W sali OSP Kalino odbyła się prelekcja na temat bezpieczeństwa. Wzieli w niej udział: dzielnicowy Robert Górecki,  pedagog ze Szkoły Podstawowej w Kalinie Marta Wesołowska-Konkalec i Edyta Waprzko, radna powiatu łódzkiego wschodniego, na co dzień również pedagog szkolny.
Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie, ul. Rawska 8 zaprasza w każdy czwartek w godz. 18.00 – 20.00 na partyjkę szachów. Szachy to najbardziej popularna  strategiczna gra planszowa na świecie. W szachy grają dzieci, grają dorośli, grają całe rodziny. Królewska gra wszechstronnie rozwija umysł, rozwija wyobraźnię przestrzenną, ćwiczy pamięć, uczy logicznego myślenia, rozwija zdolności koncentracji.
Gmina Rzgów i redakcja „Rzgowa Naszej Gminy” ogłaszają konkurs historyczno-literacki na najciekawsze wspomnienia rodziców, dziadków, pradziadków, wujków i sąsiadów na temat zdarzeń, ludzi i miejsc na terenie naszej gminy. Konkurs jest adresowany do uczniów i studentów – mieszkańców naszej gminy. Zakres wspomnień może sięgać okresu II Rzeczypospolitej, powinien obejmować okres powojennych dziesięcioleci, a nawet czasów współczesnych, od których dzieli nas zaledwie kilkanaście lat.
W niedzielę, 11 lutego w Babichach rozegrano XVII wyścig wraków pod honorowym patronatem burmistrza Rzgowa. Wystartowało 31 załóg. Zwycięzcom nagrody wręczył w imieniu rzgowskiego samorządu Radosław Pełka, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.
Zgodnie z założeniami konkursu, projekt logo gminy Rzgów powinien nadawać się do różnorodnego wykorzystania, zarówno na przedmiotach codziennego użytku, jak też na materiałach promocyjnych i reklamowych oraz nośnikach elektronicznych i grafice internetowej. W ramach konkursu wpłynęło 30 projektów logo gminy Rzgów.
Rzgowski Chór „Camerata” zaprasza na otwartą próbę chóru do GOK ul. Rawska 8  w najbliższy czwartek  16  lutego na godz.17.30.
To tu na żywo – od strony kuchni będzie można zobaczyć jak działa grupa i poczuć klimat wspólnego śpiewania.
Wizyta do niczego nie zobowiązuje.
Zapraszamy bardziej i mniej odważnych fanów śpiewania w każdym wieku, przyjaciół chóru, ale nie tylko!
Czekamy na Ciebie!  Przyjdź i zobacz!
Specyficzny dźwięk odbijanej piłeczki ping–pongowej zna chyba każdy. Prawie każdy próbował swoich sił w tej sympatycznej dyscyplinie sportu, ale tylko nieliczni opanowali tę grę na poziomie zawodników biorących udział w turnieju o puchar Burmistrza Miasta Rzgowa.
W związku z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020,  8 lutego ogłoszono nabór wniosków o  "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich". Nabór wniosków rozpocznie się od 13 marca i potrwa do 11 kwietnia 2017 roku.
W poniedziałek , 27 lutego o godz. 10 w Rzgowie rozpoczynają się eliminacje gminne XL Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".
Rzgów, regionalny  finalista rywalizacji o tytuł „Świetlnej stolicy Polski”  w VIII edycji plebiscytu otrzyma nagrody warte 10 tysięcy złotych.  Dzięki głosowaniu mieszkańców i sympatyków do miasta trafią nowoczesne urządzenia AGD. Nagrody ufundowane przez organizatora akcji – Grupę Energa, zostaną przekazane potrzebującym w mieście. W etapie ogólnopolskim akcji Rzgów rywalizował o głosy z 15 miastami, które brały udział w finałowej rozgrywce – były to m.in. Radom i Częstochowa. Ostatecznie największą ilość głosów zdobył Zamość, tym samym wygrał plebiscyt i zdobył tytuł „Świetlnej stolicy Polski”.
Nieśmiałe promienie słońca topią śnieg na dachach, czapy lodowe niebezpiecznie przesuwają się do krawędzi i zagrażają przechodniom. Tak było m.in. 10 lutego przy ul. Grodziskiej. Wygrodzenie niebezpiecznego fragmentu chodnika niewiele dało, bo przechodnie musieliby omijać groźne miejsce po zwałach zgarniętego śniegu i lodu. Właściciele posesji próbowali usunąć lód z okienek na poddaszu, ale bezskutecznie.
W 2017 r. - Roku 550. Jubileuszu Rzgowa większość z nas zwraca uwagę przed wszystkim na 1467 rok, kiedy król Kazimierz IV Jagiellończyk nadał prawa miejskie Rzgowowi. Jednak druga co do ważności data to 10 lutego 1378 r.  Wtedy wieś Rzgów po raz pierwszy „ujrzała światło dzienne”, ponieważ została odnotowana w ówczesnych kronikach.
W sobotę, 11 lutego od godz. 10 serdecznie zapraszamy na Otwarte Mistrzostwa Rzgowa w Tenisie Stołowym w Hali Sportowej w Rzgowie. Rywalizacja toczyć się będzie o puchar Burmistrza Miasta Rzgowa.
Tekst i fot. Radosław Bubas