„Podczas  każdego  tańca, któremu  oddajemy się z  radością , umysł traci swoją zdolność kontroli, a  ciałem zaczyna kierować serce”
 Paulo Coelho


Takie  wrażenia   i  emocje   towarzyszyły  w piątek, 29  kwietnia  wszystkim  uczestnikom I  Festiwalu Tańca  w  Rzgowie, którego  pomysłodawcą  był Wojciech Skibiński, pełniący  obecnie funkcję  burmistrza.
2 maja w poniedziałek w godz. 14.30-17 przed Urzędem Miejskim w Rzgowie serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy do wzięcia udziału w happeningu. Będzie on polegał na wspólnym szyciu flagi. Aby wziąć udział w tym przedsięwzięciu z okazji Dnia Flagi, należy przynieść ze sobą kawałek materiału w kolorach białym lub czerwonym i doszyć go do powstającej całości. Przed ratuszem od strony parku będą ustawione stoliki z maszynami do szycia, igłami i nićmi.
W czwartek, 28 kwietnia w Przedszkolu Publicznym w Rzgowie odbył się kolejny Festiwal Folklorystyczny „Roztańczony pociąg po Europie”. Od 18 lat tradycją przedszkola jest organizowanie imprez o charakterze festiwalu, podczas których podopieczni prezentują swoje uzdolnienia artystyczne. Mali artyści swą podróż rozpoczęli odśpiewaniem hymnu narodowego, Odwiedzając kolejne kraje, przedstawiciele poszczególnych grup zatańczyli krakowiaka, kazaczoka, taniec węgierski, zorbę, tarantellę, flamenco, kankana oraz bawarkę.
Jedna z najdroższych, tegorocznych  inwestycji w gminie Rzgów jest bardzo zaawansowana. Wartość robót na ulicach Starowej Góry: na Topolowej i Granicznej zamknie się kwotą 1 420 000 złotych. Ujęty jest w tym również koszt wykupienia wywłaszczonych działek. W czwartek, 28 kwietnia rozpoczęło się wylewanie drugiej warstwy asfaltu w na ulicy Granicznej. Planowany odbiór obu zmodernizowanych ulic to połowa maja.

Miłosz Olban ze Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie wywalczył trzecie miejsce w wojewódzkich eliminacjach XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Do turnieju przygotowywał go Mateusz Kuzik z Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach oraz najbardziej aktywny druh OSP Rzgów, a jednocześnie jej sekretarz.
W środę, 27 kwietnia chłopiec został zaproszony na XXI sesję Rady Miejskiej, na początku której otrzymał upominki ufundowane przez Urząd Miejski. Gratulacje uczniowi złożyli: burmistrz Wojciech Skibiński, Jarosław Świerczyński - przewodniczący Rady Miejskiej, Ewa Fryczka - wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, radne Grażyna Gałkiewicz oraz Anna Tumińska-Kubasa. Zaś od wszystkich zgromadzonych na posiedzeniu otrzymał długie brawa. (włok)
Fot. Włodzimierz Kupisz
4 maja w Brzezinach odbędzie się spotkania informacyjne  na temat funduszy unijnych na edukację. Zaplanowano je w godzinach 10-13 (rejestracja od godziny 9:45) w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Brzezinach, ul. Sienkiewicza 16 na I piętrze. Organizatorem jest Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Brzezinach. Spotkanie informacyjne odbywa się ramach cyklu „Środa z funduszami”. 


3 Maja o godz.11 przed rzgowskim ratuszem zgromadzą się poczty sztandarowe, władze samorządowe i pracownicy placówek oraz instytucji samorządowych. O godz. 11.30 zostanie odprawiona okolicznościowa msza święta w kościele parafialnym, podczas  której usłyszymy utwory w wykonaniu Rzgowskiej Orkiestry Dętej oraz Rzgowskiego Chóru Camerata. Po nabożeństwie na estradzie przed Urzędem Miejskim organizatorzy zapowiadają bogaty program patriotyczny i artystyczny. Szczegóły podajemy na plakacie, zamieszczonym w galerii artykułu. (włok)
Fot. Włodzimierz Kupisz

Rzgowski społecznik Włodzimierz Kaczmarek, pracownik Urzędu Miejskiego zainteresował się zapomnianymi nagrobkami na cmentarzu parafialnym, które chciałby zachować dla przyszłych pokoleń. Znalazł  sojusznika w osobie Stanisława Kuzika. Miejscowy kamieniarz bezinteresownie odnowił nagrobek małżeństwa Stefanii i Stanisława Grinków, przykrywając go od nowa trzema przyciętymi płytami z odzysku. Pomalował nieczytelne litery wykute w płycie nagrobnej.


W poniedziałek, 25 kwietnia w rzgowskim ratuszu władze wojewódzkie i samorządowe zorganizowały akcję, mającą na celu wyjaśnienie mieszkańcom najtrudniejszych zagadnień, związanych ze staraniami o świadczenie Rodzina 500 +. Przy okazji akcji informacyjnej, burmistrz Wojciech Skibiński spotkał się z doradcą wojewody łódzkiego Piotrem Ciepluchą i posłem Waldemarem Budą. Poseł pytał pracowników MOPS w Rzgowie szczególnie o to, czy nie jest zagrożone płynne wypłacanie przyznanych świadczeń. Otrzymał odpowiedź, że nie będzie z tym problemów. 
W niedzielę, 24 kwietnia o godz. 14 w rzgowskim lesie koło Babich rozpoczęła się uroczystość patriotyczno - religijna dla uczczenia pamięci 22 polskich patriotów, rozstrzelanych przez Niemców latem 1941 r. W uroczystości wzięli udział m.in. burmistrz Wojciech Skibiński, Jarosław Świerczyński, przewodniczący Rady Miejskiej, Ewa Fryczka, wiceprzewodnicząca RM, radni RM: Grażyna Gałkiewicz, Rafał Kluczyński, Kazimierz Łęgocki, Marek Marchewczyński, Jan Spałka, Zbigniew Cisowski oraz Edyta Waprzko, radna powiatu łódzkiego wschodniego. Przybyły poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej.
Wyjątkowo bogatą oprawę artystyczno-kulinarną miała tegoroczna, dziewiąta już edycja Święta Powiatu Łódzkiego Wschodniego. Podczas sobotniej uroczystości, 23 kwietnia w Andrespolu naszą gminę reprezentowali m.in. burmistrz Rzgowa Wojciech Skibiński, zastępca burmistrza Mateusz Kamiński, przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Świerczyński, radni Zbigniew Cisowski i Stanisław Zaborowski, radni powiatowi z naszego terenu: Edyta Waprzko oraz Klaudia Zaborowska. Koło Gospodyń z Kalina przygotowało jeden z sześciu stołów biesiadnych. To nie był stół, którego moglibyśmy się powstydzić!

Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie zaprasza dzieci i młodzież w wieku 3-17 lat do udziału w regionalnym konkursie plastycznym "Wiosenny pejzaż" edycja' 2016. Termin składania prac - 10 maja, wręczenie nagród 24 maja. Regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne w GOK i na www.rzgowskakultura.pl
W czwartek po południu, 21 kwietnia w Rzgowie gościła delegacja obwodu winnickiego na Ukrainie. W dniach 21-22 kwietnia 2016 r. przedstawiciele obwodu winnickiego, zaproszeni przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, zwiedzili m.in. Gminny Ośrodek Kultury i Halę Sportową w Rzgowie. Delegację przywitali: burmistrz Wojciech Skibiński , radny Kazimierz Łęgocki oraz Radosław Bubas, szef promocji Gminnego Ośrodka Sportu, Turystyki i Rekreacji.
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, od 19 maja można składać wnioski o dofinansowanie projektów, ułatwiających powrót na rynek pracy osobom, sprawującym opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3. Taka pomoc może być  w szczególności realizowana poprzez tworzenie nowych miejsc opieki.  
Od 1 kwietnia bieżącego roku mają miejsce spotkania pracowników wydziału Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego z mieszkańcami gmin naszego regionu. Zainteresowani mogą uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące wszystkich kwestii związanych z programem Rodzina 500+. Przedstawiciele Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego będą dyżurować w Rzgowie w poniedziałek, 25 kwietnia, w godz. 10.30-11.30 w Urzędzie Miejskim w pokoju nr 24 na piętrze. Serdecznie zapraszamy wszystkich tych, którzy mają pytania związane z wnioskami oraz realizacją programu.

Fot. Włodzimierz Kupisz