Aktualności - Gmina Rzgów
W przyszłym tygodniu, w piątek 7 grudnia planowane jest spotkanie mieszkańców z policją i władzami nt. bezpieczeństwa w gminie Rzgów. Godzinę spotkania wkrótce podamy. W ostatnich tygodniach doszło kilkakrotnie do kradzieży z włamaniami. Złodzieje dokonują włamań błyskawicznie, ignorują monitoring i inne zabezpieczenia.
W środę, 28 listopada w Rzgowie w rejonie placu 500-lecia na słupach oświetleniowych została zamontowana świąteczna iluminacja.
Fot. Mateusz Szczepaniak
Burmistrz Rzgowa ogłasza nabór uzupełniający wniosków od osób fizycznych zainteresowanych pozyskaniem dotacji na wymianę źródeł ciepła.Osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji proszone są o składanie wniosków w terminie od dnia 27 listopada 2018 r. do dnia 11 grudnia  2018 r. włącznie w godz. pracy UM w Rzgowie. Dofinansowywanie realizowane jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji - edycja II.
Uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej z Kalina wraz z wychowawcą i dzielnicowym uczestniczyli w XIII  finale wojewódzkim „Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa” w Łodzi. To konkurs sprawności i wiedzy o bezpieczeństwie w Łodzi. Finał odbył się 16 listopada.
Niezwykle barwne i widowiskowe walki muay thai mogliśmy obserwować 24 listopada na specjalnie przygotowanym ringu w Hali Sportowej GOSTiR. Boks tajski, czyli muay thai to sztuka walki kładąca nacisk na walkę w klinczu z wykorzystaniem uderzeń łokciami i kolanami. Sobotnie muay thai było ringowym sportem walki. Jest to styl rozgrywany w stójce (zawodnik leżący na deskach nie uczestniczy w walce).

Rozpoczęła się 3. edycja kampanii „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”. Wzorem lat ubiegłych kierujący mogą 1, 8 i 15 grudnia na wytypowanych stacjach kontroli pojazdów bezpłatnie sprawdzić oświetlenie aut.  Mieszkańcy gminy Rzgów mają najbliżej do stacji FIESTA PLUS Sp. z o. o. Pabianice ul. Ksawerowska 7 i ALFCAR Sp. z o. o. Łódź ul. Willeńska 9. Do wybranych punktów doprowadzi również aplikacja Yanosik.
Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Starej Gadce. Jest to pojazd marki Man TGM 18.340 ze zbiornikiem na 4700 litrów wody. Sfinansowano go w następujący sposób: 530 tysięcy złotych z Urzędu Miejskiego w Rzgowie, 365 tysięcy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 5 tysięcy wkładu własnego jednostki. Nowy wóz bojowy zastąpi 26 -letniego Iveco.
Fot. Michał Gajkowski
Burmistrz Rzgowa ogłasza nabór uzupełniający wniosków od osób fizycznych zainteresowanych pozyskaniem dotacji na wymianę źródeł ciepła.
W sobotę, 24 listopada o godz. 11.30 w Hali Sportowej GOSTiR odbędzie się pokaz sztuk walki muay thai. Szczegóły na plakacie poniżej. Muay thai (boks tajski) jest ringowym sportem walki. Formułą walki jest zadawanie ciosów z pełną siłą. W Polsce uprawia się go od początku lat 90. XX wieku. Cechami wyróżniającymi boks tajski na tle innych popularnych stylów jest szerokie użycie uderzeń łokciami i kolanami (w formule amatorskiej na łokcie, kolana i korpus są zakładane ochraniacze, w walkach zawodowych są one nieosłonięte).
Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie oraz Rzgowski Chór „Camerata” zapraszają wszystkich mieszkańców gminy Rzgow, a także sympatyków śpiewu chóralnego na uroczystości związane z jubileuszem 15-lecia działalności  grupy. Obchody jubileuszowe rozpoczynają się uroczystą mszą św. w intencji chórzystów w kościele parafialnym pw. św.Stanisława B.M. w Rzgowie w sobotę 1 grudnia o godz.16.30. Chór „Camerata” zaśpiewa 5 pieśni.. Koncert pieśni i piosenek oraz część oficjalna  przewidziane są o godz.18.15 w sali „Eden”.
     
Na I sesji Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego do 5-sobowego zarządu powiatu weszły młode mieszkanki gminy Rzgów: 28-letnia Klaudia Zaborowska- Gorzkiewicz i 34-letnia pani adwokat ze Starowej Góry – Marta Stasiak. W ścisłym kierownictwie powiatu na obecną kadencję zostali wybrani powtórnie: starosta Andrzej Opala i wicestarosta Ewa Gładysz. Samorządowcy rzgowscy od lat przykładnie współpracują z samorządem powiatowym. Gratulujemy wybranym.
Na odcinku ponad 600 metrów bieżących drogi powiatowej Huta Wiskicka – Tadzin drogowcy przystąpili do układania dwóch warstw asfaltu stanowiącego podbudowę drogi. W czwartek, 22 listopada pracował tu ciężki sprzęt m. in. wielki kombajn do asfaltowania. Prawdopodobnie koło środy przyszłego tygodnia wykonawca inwestycji ułoży ostatnią tzw. ścieralną warstwę bitumiczną. Jak dowiadujemy się od inspektora nadzoru z Urzędu Miejskiego w Rzgowie, ewentualny mróz będzie niestraszny drogowcom. Asfalt można bezpiecznie układać nawet przy minus 10 stopniach Celsjusza. Warto sobie uświadomić, że masa wylewająca się z asfalciarki posiada temperaturę od 180 do 210 stopni Celsjusza!
Budowa nowej kanalizacji w Starowej Gorze, ta jedna z trzech największych inwestycji dekady w gminie Rzgów. Ta inwestycja jest już mocno zaawansowana. Użytkownicy podłączają domy do kanalizacji w ul. Warzywnej. W środę, 21 listopada odbyły się próby podciśnieniowe m. in. na ul. Kuchennej, Szklarniowej, Kasztanowej, 22 listopada próby podciśnieniowe objęły ul. Tunelową.
W środę, 21 listopada odbyła się I sesja VIII kadencji Rady Miejskiej w Rzgowie. Izabela Szymczak, przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej wręczyła Mateuszowi Kamińskiemu zaświadczenie o objęciu mandatu burmistrza oraz 15 osobom zaświadczenia o wyborze na radnych. W czwartej godzinie posiedzenia Radosław Pełka został jednomyślnie wybrany przewodniczącym Rady Miejskiej VIII kadencji. Na jego zastępców rajcy gminy wybrali Zbigniewa Cisowskiego i Marka Bartoszewskiego.

Pracownik socjalny to nie tyle zawód, co w pierwszej kolejności misja i powołanie. 21 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Pracownika Socjalnego. To ustawowe święto wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Wasz zawód łączy się z wielką odpowiedzialnością i ciężką pracą. Potrzeba do niej niezwykłych ludzi. Jak trudno sprostać wszelkim trudnościom i problemom życiowym, zdajemy sobie sprawę wszyscy. Jednak tylko pracownik socjalny wie, jaką satysfakcję przynosi wykonywanie trudnego zawodu.