Aktualności - Gmina Rzgów
W sierpniu, Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie zaprasza na akcję letnią „Wakacyjne inspiracje artystyczne". Od poniedziałku do piątku odbywać się będą zintegrowane zajęcia artystyczne, czyli dla każdego coś miłego. Będą spotkania z piosenką, zabawy plastyczne, nauka tańca z elementami zumby, latino-solo czy tańca nowoczesnego.
Trwa przebudowa drugiej części ulicy w Grodzisku od granicy administracyjnej Rzgowa w kierunku zmodernizowanego odcinka od skrzyżowania z drogą powiatową. Największy postęp prac widoczny jest na chodnikach, zjazdach, a także gotowe są niektóre odcinki rowu odpływowego wyłożone prefabrykowanymi elementami betonowymi. Ulica jest okrawężnikowana od nowa. Obecnie, na tej gminnej drodze dopuszcza się jedynie wjazdy docelowe.
Rolnik nawozi pole gnojówką lub obornikiem, co powoduje wydzielanie nieprzyjemnych zapachów. Odczuwanie zapachów jest kwestią indywidualną. Ten sam zapach może wywoływać różne reakcje tj. znużenie, problemy oddechowe, bóle głowy, nudności itp. Emisja smrodu do powietrza nie może zachodzić w sposób nieograniczony.
Wysokoprocentowy alkohol stał się dla wielu osób towarem pierwszej potrzeby do walki z epidemią. Internauci prześcigają się w pomysłach na samodzielne sporządzenie płynów do dezynfekcji rąk, eksperci zalecają regularne odkażanie stołów, klamek i telefonów. Niektórzy jednak rozumieją te komunikaty w niewłaściwy sposób i wierzą w to, że alkohol ma moc dezynfekowania… organów wewnętrznych. Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega: picie alkoholu w żaden sposób nie chroni przed zakażeniem! Wręcz przeciwnie.
Zorganizowany przez Dom Kultury w Rzgowie - Internetowy „Przegląd twórczości Jacka Cygana” za nami. Jego celem było m. in. propagowanie polskiej twórczości w ojczystym języku oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej młodzieży poprzez śpiew. Wokaliści, którzy zgłosili się do konkursu wokalnego mieli za zadanie wykonanie piosenki z tekstem Jacka Cygana. Jury w składzie: Joanna Papuga – Rakowska, Izabella Kijanka, Renata Furga, Marek Binkowski i Jarosław Rychlewski wybrało najlepsze wykonania. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, zwycięzcom gratulujemy oraz zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
W Lesie Rzgowskim, 3 czerwca pewien mężczyzna beztrosko próbował pozbyć się dwóch worków odpadów budowlanych,  zapakowanych do bagażnika samochodu. Miał pecha, bo tego dnia w pobliżu biegał posterunkowy Łukasz Kosieradzki z koluszkowskiej komendy policji. Funkcjonariusz nie był na służbie. Biegał sobie rekreacyjnie.
W Starowej Górze na ul. Stropowej rozpoczął się remont ulicy 590-metrowej długości. Ma kosztować 592,4 tysiąca złotych. Jego zakończenie według umowy z łódzkim wykonawcą - wypada pod koniec sierpnia bieżącego roku.
We wtorek, 9 czerwca bezpłatna gazeta samorządowa „Rzgów Nasza Gmina” zaczęła trafiać do naszych domów. W tym numerze m. in. o tym, co zbudowano w Rzgowie w miejscu dawnych: składu węgla, magazynów materiałów budowlanych i nawozów sztucznych Gminnej Spółdzielni.
Rok 2020 jest trzecim z rzędu, w którym koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na swoją działalność.  Nabór wniosków rozpoczął się 5 czerwca  2020 r. i potrwa do 30 września 2020 r., chyba że wcześniej wyczerpana zostanie tegoroczna pula środków przewidziana na ten cel, która wynosi 40 mln zł. O pomoc można ubiegać się w biurach powiatowych agencji.
8 czerwca mija równy miesiąc od uruchomienia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie możliwości zwrotu i wypożyczenia książek po wielotygodniowym zamknięciu z powodu zagrożenia koronawirusem.  Od początku roku do biblioteki zapisało się 445 osób, zatem  czasowe utrudnienia w dostępie do placówki nie zniechęciły do skorzystania z księgozbioru.
8 czerwca 2020 r. w poniedziałek o godz. 19.30 pierwsza dwunastka młodych artystów Zespołu Piesni i Tańca „Rzgowianie” spotyka się po 3-miesięcznej przerwie w Domu Kultury.
Około 500 ton kruszywa, czyli co najmniej sto pełnych przyczep ciągnikowych zużyto przez miesiąc do wyrównywania dróg gruntowych w gminie Rzgów - poinformował Adam Stawiany p.o. kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. Tego rodzaju prace wykonują dwie brygady, każda licząca od 4 do 5 osób.  Mają do dyspozycji koparkoładowarkę, koparkę kołową oraz ciągniki z przyczepami.
Amatorskie Koło Wędkarskie ze Rzgowa organizuje z okazji Dnia Dziecka zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży 11 czerwca 2020 r. (czwartek )  o godz.16:00 na zbiorniku wodnym w Rzgowie, ul. Zielona. Zawody odbędą się metodą spławikową. Każdy uczestnik zgłasza się z wędką i siatką na ryby.
Nagrody funduje Urząd Miejski w Rzgowie.
Jedna z największych inwestycji drogowych w gminie Rzgów jest prowadzona w Starowej Górze na ul. Tunelowej. Jej wartość wyniesie prawie 850 tysięcy złotych. Ale przebudowa 596,4-metrowej ul. Tunelowej jest warta odnotowania przede wszystkim dlatego, że jest tu stosowany drenaż francuski, co ciekawe znany już na budowie strategicznych dróg dla legionów rzymskich w starożytności. Te drogi przetrwały dwa tysiące lat – służą często jako podkład pod współczesne autostrady!
Projekt gminy Rzgów pt. „Ziemniak w tradycji kulinarnej regionu – jarmark integracyjny” zdobył dofinansowanie w wysokości 10,5 tysiąca złotych w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Lokalną Grupę Działania „BUD-UJ RAZEM”. Dofinansowanie ma na celu promocję obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju, w tym produktów lub usług lokalnych. Wsparcie dla inicjatywy gminy Rzgów pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.