Aktualności - Gmina Rzgów
Do końca zbliża się układanie chodnika z czerwonej kostki brukowej w Czyżeminku wzdłuż ul. Głównej.  Trzeba jeszcze zbudować około 15-metrowy, ostatni odcinek chodnika przy zakręcie. Chodnik ma 1,5 metra szerokości, a jego długość wynosi 647,5 metra. Gotowe są już zjazdy z indywidualnych posesji. Plac budowy wymaga jeszcze gruntownego sprzątania. Wykonawca - zgodnie z podpisaną umową - ma czas do końca maja. Inwestycja ma kosztować 236 tysięcy złotych.
Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Ze względu na trwający stan epidemii ulega zmianie termin na złożenie oświadczenia potwierdzającego brak zmian w 2020 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2019. Oświadczenia potwierdzające brak zmian w stosunku do wniosku o dopłaty z roku 2019 można składać od 2 marca 2020 r. Do 8 kwietnia Agencja zarejestrowała 103,5 tys. prawidłowo złożonych oświadczeń.
Do rzgowskiego magistratu dotarły 32 komputery, które mają usprawnić zdalną naukę uczniom szkół podstawowych. Jak poinformowała Małgorzata Rózga, zastępca burmistrz Rzgowa, 22 laptopy zostaną użyczone uczniom, a 10 trafi do rąk nauczycieli.  Po powrocie uczniów do szkół, gmina przekaże aktem darowizny komputery do podstawówek w Guzewie (13 komputerów), do Kalina (5) i do Rzgowa (14). Póki co - jeszcze w tym tygodniu laptopy trafią do domów.
 
Za naruszenie obowiązku kwarantanny mieszkaniec gminy Rzgów musi zapłacić 5 tys. zł. Kara administracyjna została nałożona przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Policjanci ze Rzgowa także wyjaśniają okoliczności tego wykroczenia.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej wydał rozporządzenie o zawieszeniu do 26 kwietnia 2020 roku działalności żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów. (WK)
Fot. Włodzimierz Kupisz
W Rzgowie na ul. Zielonej rozpoczęło się frezowanie zdegradowanej nawierzchni ulicy. Przejazd jest niemożliwy. Przebudowa ul. Zielonej zaczęła się od części: ul. Grodziska do rzeki Ner, a drugi odcinek będzie remontowany od rzeki do ul. Nadrzecznej.


Niechaj te święta wielkanocne zapadną głęboko w pamięci nie tylko dlatego, że przypadają na tak ciężki okres, ale przede wszystkim z tego powodu, że są sprawdzianem naszej wiary w przezwyciężenie nadzwyczajnych trudów.
PT Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Brzezinach zachęca do korzystania z materiałów prewencyjnych, umieszczonych na stronie internetowej Kasy. Jednym z działań ustawowych Kasy jest praca na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym rolników. Dane statystyczne, którymi dysponuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, pokazują, że z roku na rok zmniejsza się liczba wypadków przy pracy rolniczej. W roku 2019 do Placówki Terenowej KRUS w Brzezinach zgłoszono 34 wypadki przy pracy rolniczej.
Do 8 kwietnia wolontariuszki w Starowej Górze uszyły łącznie 2 tysiące maseczek. Strażacy ochotnicy poddali maszeczki ozonowaniu i rozwieźli je do domów mieszkańców - zapakowane w woreczkach,  z instrukcją użycia w środku. Druga tura będzie uszyta według potrzeb, ale już po świętach.

W Starej Gadce wysokie tempo prac obserwujemy przy budowie alei pieszo-rowerowej. To obecnie jedna z największych inwestycji w gminie Rzgów. Koszt inwestycji to 1 mln 46 tys. zł. Wykonawca z Andrespola, który wgrał przetarg, przygotowuje obecnie konstrukcję i odwodnienie asfaltowego pasa dla rowerów. Zaawansowane jest brukowanie chodnika.
Pomimo trudnej sytuacji związanej z koronawirusem, pracownicy Referatru Komunalnego Urzędu Miejskiego w Rzgowie nie wstrzymali prac. Drogi gminne w okręgu Starowa Góra Płd. - Wsch. po utwardzeniu wyglądają dziś tak, jak na zdjęciach poniżej. Zniknęły dziury, wyboje, należy mieć nadzieję, że komfort mieszkańców, którzy każdego dnia korzystają z tych ulic - poprawił się. 
Przypomnijmy, że pod koniec zeszłego roku mieszkańcy Starowej Góry wsparli druhów OSP w promocji strażackiego kalendarza. Teraz strażacy ochotnicy postanowili odwdzięczyć się i wraz z paniami z KGW, Kółkiem Rolniczym, Radą Sołecką, sołtys Anną Wielgosz, Dagmarą Kondaszewską z firmy DAGA DEKORACJE oraz firmą ECO-TECH kupili materiał i uszyli maseczki ochronne dla mieszkańców Starowej Góry.
Dzisiaj (7 kwietnia) przypada Dzień Pracownika Służby Zdrowia oraz Światowy Dzień Zdrowia. Lekarzom, pielęgniarkom i pozostałym pracownikom służby zdrowia, a przede wszystkim całej Załodze Gminnej Przychodn i Zdrowia w Rzgowie - w tym okresie, wystawiającym nas na najcięższą próbę - składamy wyrazy najwyższego uznania i szacunku za bezprzykładne poświęcenie w ratowaniu naszego życia i zdrowia.
Gmina Rzgów otrzyma 60 tysięcy złotych rządowego dofinansowania na zakup 32 laptopów dla szkół podstawowych, a konkretnie dla nauczycieli i uczniów. Wniosek grantowy naszego samorządu spełnił wszystkie wymagania.
Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rzgowie informuje, że  we wtorek, 7 kwietnia 2020 roku od godz. 10ºº do godz. 21ºº - z powodu usuwania awarii - nastąpi przerwa w dostawie wody w Rzgowie na ulicach: Pabianicka, Tuszyńska od mostu do końca, Wąwozowa, Kusocińskiego, Reja, Łąkowa, Krótka, Letniskowa, Stadionowa, Kamienna, Przyrzeczna, Literacka od mostu do Kamiennej.
Fot. przykładowe portalkomunalny.pl