7 XII spotkanie z mieszkańcami nt. bezpieczeństwa - Gmina Rzgów

7 XII spotkanie z mieszkańcami nt. bezpieczeństwa

zdjęcie
W przyszłym tygodniu, w piątek 7 grudnia planowane jest spotkanie mieszkańców z policją i władzami nt. bezpieczeństwa w gminie Rzgów. Godzinę spotkania wkrótce podamy. W ostatnich tygodniach doszło kilkakrotnie do kradzieży z włamaniami. Złodzieje dokonują włamań błyskawicznie, ignorują monitoring i inne zabezpieczenia.
Wszystko trwa kilka minut. Gdy interweniują służby, po przestępcach nie ma śladu. W powiecie łódzkim wschodnim prawdopodobnie działa gang samochodowy kradnący najdroższe samochody. Na sesji Rady Miejskiej w środę, 28 listopada nadkomisarz Tomasz Konopka, kierownik Ogniwa ds. Kryminalnych w komisariacie w Rzgowie poinformował, że policja zareagowała skierowaniem większej liczby patroli umundurowanych i samochodów nieoznakowanych. Rozpowszechniany jest portret pamięciowy podejrzanego. Prowadzone są dochodzenia, których efektów jeszcze nie można upubliczniać.

Sołtys Stanisław Hoja zauważył, że potencjalne zagrożenie stanowią różnego rodzaju domokrążcy: przedstawiciele związków wyznaniowych, sprzedawcy oferujący różne towary pozasklepowe. Osoby te mogą podawać się za kogoś innego, a jednocześnie sprawdzają  czy ktoś jest w domu. Nadkomisarz powiedział, ze prawo nie zabrania sprzedaży bezpośredniej. Jeśli jednak ktoś zachowuje się podejrzanie, obserwuje posesje z samochodu na obcej rejestracji, mieszkańcy powinni dzwonić od razu na numer alarmowy. Podejrzanych osobników funkcjonariusz wylegitymują za podejrzenie zakłócenia miru domowego.

Według lokalnej policji, statystyki nie wskazują istotnego wzrostu przestępczości z wyjątkiem kradzieży samochodów osobowych dużej wartości. Na dowód tego funkcjonariusz cytował statystyki: od początku roku zanotowano 203 czyny kryminalne – wykryto dotychczas 138 sprawców tych przestępstw.  Prawie połowę tych przestępstw stanowi 109 kradzieży i kradzieży z włamaniem. Wykrywalność przestępstw na naszym terenie wynosi w tym roku 60 procent. Sprawy umorzone są wznawiane, gdy tylko pojawiają się nowe dowody, zatrzymywani są podejrzani np. przy okazji przestępstw na innym terenie.

Włodzimierz Kupisz
Fot. przykładowe/kurierlubelski.pl

powrót