Aktualności - Gmina Rzgów
W środę, 12 czerwca w Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie pożegnano klasy gimnazjalne. To była gorąca uroczystość: 35 stopni Celsjusza w cieniu, no i oczywiście całe łany różnych zaadaptowanych wachlarzy w rękach widzów.
We wtorek, 11 czerwca 2019 r. w Muzeum Miasta Łodzi odbyło się uroczyste zakończenie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Czasach i Osobie Karola Wojtyły - Jana Pawła II dla uczniów gimnazjum - „Papież Słowianin”. Podczas uroczystości łódzki kurator oświaty wręczył nagrody tym uczniom, którzy wykazali się największą wiedzą o św. Janie Pawle II.
W sobotę, 15 czerwca w strażnicy OSP Kalino rozpoczynają się połączone uroczystości stulecia miejscowej jednostki ochotniczej straży oraz Powiatowego Święta Strażaka. Tego dnia o godz. 14 uroczystości zainauguruje msza święta polowa.
W niedzielę, 9 czerwca 2019 r. po mszy o godz. 11.30 odbyło się podsumowanie  konkursu: „Dzieje parafii i Kościoła w historii Rzgowa”. Patronat objęli: burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie, kierowana przez Annę Malinowską.
Staraniem burmistrza Rzgowa Mateusza Kamińskiego ukazała się długo oczekiwana książka promocyjna o dziejach Ochotniczej Straży Pożarnej na ziemi rzgowskiej. Autorem tej monografii pt. „Florianowi rycerze” jest Ryszard Poradowski, nasz lokalny dziennikarz i autor książek, głównie poświęconych gminie Rzgów. „Florianowi rycerze” ukazali się w nakładzie 600 egzemplarzy.
W niedzielę, 9 czerwca w Starowej Górze zorganizowane zostało 13. Powitanie Lata, czyli festyn rodzinny z udziałem zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury, a także artystów i muzyków z Łodzi i Pabianic. Absolutnym hitem były tańce charleston i kankan w wykonaniu najmłodszych artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Rzgowianie” pod kierunkiem Renaty Furgi. Pomimo 25-stopniowego upału, „Rzgowianie” pokazali się również w tradycyjnych tańcach ludowych w kostiumach ważących po 14 kilo!
W niedzielę, 9 czerwca o godz.16 w sali OSP w Rzgowie przy ul. Nadrzecznej 2 zaśpiewało wspólnie około 55 chórzystów z regionu. Zespoły wystąpiły kolejno pod batutą swoich dyrygentów, a na koniec wspólnie.
W związku z wydaniem przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenia meteorologicznego drugiego stopnia prognozującego wystąpienie silnego upału na terenie województwa łódzkiego od godz. 12:00 dnia 10.06.2019 zalecamy podejmowanie następujących zachowań właściwych z punktu widzenia zachowania bezpieczeństwa:
W sobotę, 8 czerwca odbyły się Mistrzostwa Rzgowa w Szachach. Turniej został przeprowadzony pod nadzorem Klubu Szachowego Dwie Wieże Rzgów. Do udziału przystąpili zawodnicy z gminy Rzgów. Turniej rozgrywany był w 3 kategoriach wiekowych, a najlepszymi okazali się:

11 czerwca we wtorek dyżur pełnić będą: w godzinach 14-17 przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Pełka, w godzinach 15:30 - 16:30 radny Kordian Skalski. Dyżur odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Rzgowie w pok. 37 na piętrze. (WK)
Fot. przykładowe archiwum/Włodzimierz Kupisz
W sobotę, 8 czerwca o godz. 10 w Gminnym Ośrodku Sportu, Turystyki i Rekreacji w Rzgowie rozpoczynają się rozgrywki szachowe w różnych kategoriach wiekowych. Zapraszamy. (WK)
Fot. Włodzimierz Kupisz
11 czerwca Urząd Miejski w Rzgowie odwołuje wtorkowy  dyżur burmistrza Mateusza Kamińskiego oraz wiceburmistrz Małgorzaty Rózgi. (WK)
Fot. przykładowe/Włodzimierz Kupisz
W trakcie powiększania oczyszczalni ścieków w Rzgowie powstała konstrukcja suszarni osadów. Do procesu osuszania osadów będzie wykorzystywana pompa cieplna. Prześle ciepło odzyskane ze ścieków do instalacji ogrzewającej posadzkę suszarni. Odparowane tutaj osady z nieczystości – po dodaniu wapna są znakomitym nawozem do upraw.
W czwartek, 6 czerwca 2019 roku w Urzędzie Miejskim w Rzgowie odbyło się przekazanie Jędrzejowi Hasiurze wyróżnienia starosty łódzkiego wschodniego za wysokie osiągnięcia sportowe w 2018 roku.
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Brzezinach zaprasza do udziału w bezpłatnym spotkaniu informacyjnym pn.  „Przedsiębiorco, rozwiń swoją firmę – pozyskaj środki unijne”,  które odbędzie się 25 czerwca 2019 r. w godz. 10:00 – 12:00 (rejestracja od godz. 9:45) w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Brzezinach (I piętro), ul. Sienkiewicza 16.  Spotkanie informacyjne prowadzone będzie przez Specjalistę ds. Funduszy Europejskich z Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Brzezinach oraz konsultanta z Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi.