Aktualności - Gmina Rzgów
10 listopada Rzgowski Chór „Camerata” uczestniczył w koncercie  miejskim  w Kutnie,  zorganizowanym pod tym właśnie tytułem  z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości  przez Polskę. Koncert pod patronatem prezydenta Kutna  - Zbigniewa Burzyńskiego, którego gospodarzem był Chór „Speranza” odbył się  w  Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w ramach II Spotkań Chóralnych.
Z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę otrzymaliśmy list z zaprzyjaźnionego regionu na Ukrainie od Zarządu Głównego Obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza.
Fot. Dom Polski w Czerniowcach
Źródło: wikipedia
W związku z uwagami mieszkańców gminy Rzgów, dotyczącymi rzekomo nieprawidłowo powieszonych flag na masztach w miejscach publicznych informujemy, że są one bezzasadne. Flagi były powieszone zgodnie z precyzyjnymi wytycznymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podstawą tych wytycznych było opracowanie Alfreda Znamierowskiego, członka Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA. Najwięcej o sposobach eksponowania flagi przeczytamy w książce Alfreda Znamierowskiego pt. „Orzeł Biały. Znak państwa i narodu.”
Ikona Rzgowa – stalowy most na Nerze znów jest podświetlony. Iluminacja rozbłysła jeszcze przed świętem Niepodległości. Przypomnijmy, że instalacja elektryczna została zepsuta przez młodocianego wandala, zatrzymanego wkrótce przez policję dzięki współpracy z urzędnikiem rzgowskiego ratusza.

Kultowe piosenki takie jak: Po co ja za tobą biegam, Znamy się tylko z widzenia czy Ej, Sobótka, Sobótka będą Państwo mogli usłyszeć na żywo 16 listopada o godz. 18.00. Koncert odbędzie się w hali GOSTiR w Rzgowie. Wjazd od ul. Literackiej. Wykonawcami będą: Marian Lichtman, Sławomir Kowalewski oraz Jacek Malanowski. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy
Za sto lat nie będzie nas, ale w Rzgowie w parku im. Adama Mickiewicza pozostanie pamiątkowa tablica, upamiętniająca twórców polskiej Niepodległości. Jest ona zwieńczona oryginalnym w artystycznym wyrazie, żelaznym orłem trzymającym zerwane łańcuchy. Jego odsłonięcie przed wielusetosobową publicznością było jednym z ostatnich akordów trzydniowych, gminnych obchodów szczególnego święta.
W sobotę, 10 listopada w Babichach odbył się piknik historyczny, nawiązujący do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Warto pamiętać, że na początku I wojny światowej okolice Rzgowa stały się areną największej ofensywy na froncie wschodnim, nazywanej Operacją Łódzką. Wzięło w niej udział 700 tysięcy żołnierzy. W mundurach niemieckich i rosyjskich zginęło lub odniosło rany wiele tysięcy Polaków, wcielonych siłą do formacji zaborców.Wystrzałowy piknik w Babichach
W piątek, 9 listopada o godz. 18 w Rzgowie w Hali Sportowej przy ul. Szkolnej 5 miała miejsce inauguracja trzydniowych, gminnych obchodów odzyskania niepodległości.Pierwszaki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza przygotowały  m. in. inscenizację pt. „Przybyli ułani”. W programie znalazł się też pokaz mody z lat 1918-1939, wystąpiły Rzgowski Chór „Camerata”, zespół „Sempre Cantare” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Rzgowianie” z reprezentacyjnym polonezem w strojach szlacheckich.
W piątek, 9 listopada w Urzędzie Miejskim w Rzgowie został przekazany strażakom ze Starej Gadki nowy agregat prądotwórczy oraz sprzęt hydrauliczny. Sprzęt został sfinansowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi oraz gminę Rzgów.
Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Kalinie wzięła udział w wydarzeniu „Rekord dla Niepodległej”, ogłoszonym przez minister edukacji narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy MEN. Przypomnijmy, że celem tej inicjatywy było wspólne zaśpiewanie w piątek, 9 listopada o godzinie 11:11 czterech zwrotek hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli przedszkoli, szkół w kraju i za granicą.
W piątek, 9 listopada w parku im. Adama Mickiewicza w Rzgowie trwały prace nad tablicą pamiątkową, przygotowywaną do odsłonięcia w niedzielę, 11 listopada z okazji stulecia odrodzenia polskiej niepodległości. Zwieńczeniem płyty będzie - ciekawy w artystycznej formie - orzeł z polskiego godła. Tablica znajduje się w centralnym punkcie parku przy skrzyżowaniu alejek.
Z Kancelarii Prezydenta RP nadeszła przesyłka, zawierająca 14 naszych flag narodowych. Po jednej otrzymały sołectwa gminy Rzgów. Jedna flaga zostanie zachowana na pamiątkę obchodów stulecia niepodległości w gablocie w hallu Urzędu Miejskiego.
Z dniem 1 maja 2018 roku weszła w życie uchwała Sejmiku Województwa Łódzkiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa łódzkiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, tzw. UCHWAŁA ANTYSMOGOWA  Jej celem jest poprawa jakości powietrza w województwie łódzkim. Sprawdź, czy jej postanowienia dotyczą Ciebie?
W sobotę, 10 listopada o godz. 11 w Babichach odbędzie się piknik historyczny, nawiązujący do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Warto pamiętać przy tej okazji, że w czasie I wojny światowej okolice Rzgowa stały się areną największej operacji taktycznej na froncie wschodnim, nazywanej „operacją łódzką”. Jak mówi burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński: „Warto przy okazji narodowego świętowania przybliżyć mieszkańcom gminy Rzgów, jak i całego obszaru Lokalnej Grupy Działania, historyczne aspekty I wojny światowej i promować miejsca z tym czasem związane”.