Aktualności - Gmina Rzgów
Szesnastolatka ze Rzgowa opuściła dom wiedząc, iż została objęta kwarantanną razem z innymi domownikami. Za naruszenie obowiązku kwarantanny  jej ojciec musi zapłacić 1 tys. zł grzywny. Kara administracyjna została nałożona przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Rzgowscy policjanci prowadzą w sprawie postępowanie wyjaśniające popełnienie wykroczenia.

W środę, 6 maja 2020 r. ochotnicza jednostka chemiczno-ekologiczna OSP Grodzisko została oddelegowana do dostarczenia płynów do dezynfekcji do 12 placów publicznych i niepublicznych: przedszkola, oddziałów przedszkolnych, zerówek,  a także do żłobka.
Rzgowskie przedszkola publiczne, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz żłobek w gminie Rzgów zostaną otwarte nie wcześniej niż 18 maja 2020 r. Otóż, 30 kwietnia samorządy otrzymały wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej dotyczące wymogów organizacyjno-sanitarnych, które muszą zostać spełnione w otwieranych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. Wprowadzenie ich w życie wymaga czasu m. in. zakupu niezbędnych środków ochrony indywidualnej oraz wdrożenia procedur wewnętrznych przez dyrektorów placówek oświatowych i opiekuńczej.

Mieszkańcy naszej gminy zaproponowali firmie InPost nową lokalizację paczkomatu w Starowej Górze przy ul. Stropowej w okolicy sklepu "Grot".
Paczkomat InPost to system skrytek pocztowych, służący do odbierania paczek 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu - wygodnie, po drodze, w dogodnym czasie.
Od wtorku, 5 maja czynna jest z powrotem kasa w Urzędzie Miejskim w Rzgowie. Kasa przyjmuje m. in. wpłaty z tytułu podatku od nieruchomości czy opłaty za śmieci. Z powodu epidemii otwarto boczne drzwi do kasy od ul. Grodziskiej.


Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii,Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie informuje, że czeka na wydanie opinii przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Stanie sie ona podstawą do uruchomienia placówki. Informacje o otwarciu natychmiast zostaną Państwu przekazane. Prosimy o wyrozumiałość.

Kontakt z nami: tel. 42 214 10 12 lub e-mail: kontakt@biblioteka.rzgow.pl"

Anna Malinowska
Fot. Włodzimierz Kupisz
4 maja to Dzień Strażaka, święto przypadające w dniu  św. Floriana, patrona strażaków. Z okazji Waszego Święta, rzgowski samorząd życzy Druhom i Druhnom OSP w naszej gminie oraz Strażakom zawodowym PSP w Koluszkach wytrwałości w ćwiczeniach, podnoszeniu kwalifikacji i jak najmniej wyjazdów.

Mszy święta w kościele parafialnym w Rzgowie była jedynym publicznym akcentem święta 3 maja, upamiętniającym 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji. Z powodu epidemii, w świątyni zgromadziło się tylko 23 wiernych, a więc tylu na ile pozwala niewielka powierzchnia kościoła. Burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński i Radosław Pełka, przewodniczący Rady Miejskiej złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów na ołtarzu Matki Boskiej. (WK)
Urząd Miejski w Rzgowie przekazał na ręce sołtysów wszystkich miejscowości na terenie gminy Rzgów - maseczki ochronne wielorazowego użytku. Maseczki są przeznaczone dla najbardziej potrzebujących mieszkańców lub osób chorych i starszych, które samodzielnie nie mają możliwości takich masek nabyć. Łącznie z partią przekazaną do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzgowie, rozdzielono już wśród mieszkańców gminy ponad trzy i pół tysiąca maseczek.(MP)
Fot. Włodzimierz Kupisz
Gminny Ośrodek Sportu, Turystyki  i Rekreacji w Rzgowie informuje, że zgodnie z decyzją o „odmrażaniu” sportu powszechnego , od poniedziałku, 4 maja będzie można korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym. Niestety, obowiązują pewne istotne ograniczenia.

Rządowy program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie II” oferuje nisko oprocentowane pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz stworzenie miejsc pracy dla absolwentów szkół i uczelni wyższych, studentów ostatniego roku, osób bezrobotnych, a także opiekunów osób niepełnosprawnych. Program jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. 

W związku z rezygnacją PKS Łódź ze świadczenia usług komunikacyjnych w gminie Rzgów, Urząd Miejski w Rzgowie informuje, że od maja 2020 r. zostaje uruchomiona komunikacja zastępcza. Zapewni obsługę połączenia Czyżeminek – Rzgów – Łódź ul. Broniewskiego oraz Romanów – Kalino – Rzgów.
3 maja 1792 r. w uroczystościach w I rocznicę uchwalenia  Konstytucji po raz pierwszy oficjalnie pojawiły się barwy biało-czerwone jako barwy narodowe. Kobiety wystąpiły w białych sukniach z czerwonymi szarfami, a panowie założyli biało-czerwone szarfy.
 
Rozpoczęły się przygotowania do przebudowy drugiej części ulicy w Grodzisku od granicy administracyjnej Rzgowa w kierunku zmodernizowanego odcinka od skrzyżowania z drogą powiatową. Na razie gminna droga jest zawężona na krótkim odcinku, ale nie ma zakazu poruszania. To będzie najdroższa do tej pory w tym roku inwestycja drogowa w gminie Rzgów za 1 milion 517 tysięcy złotych. Przetarg wygrał przedsiębiorca z Pabianic – do rywalizacji stanęło 7 oferentów.
Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach przypomina, że zawieszona jest do odwołania możliwość osobistego załatwiania spraw - kontakt z pracownikami  ŁODR - wyłącznie telefoniczny lub pisemny (za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej).
Fot. przykładowe/ShutterStock