Aktualności - Gmina Rzgów
W poniedziałek 9 maja w godz. 10.00-13.00 odbędzie się spotkanie w siedzibie Regionalnej Izby Budownictwa w Łodzi przy ul. Łąkowej 11; sala im. Profesora Jakuba Wujka (4 piętro). Tematem spotkania jest "Łódź jako stolica Unikatowego Regionu -"Transport publiczny i indywidualny jako nerw systemu społeczno-gospodarczego miasta i regionu”.


    W Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie uczniowie rozegrali kolejny turniej piłki nożnej. Najwięcej bramek wśród najmłodszych zdobyli: Konrad Jędrzejczak i Miłosz Kamiński. Starsi uczniowie również radzili sobie bardzo dobrze. Najlepsi strzelcy to: Szymon Kuna, Piotr Górecki, Michał Koszowski, Filip Jędrzejczak, Wiktor Gładysz, Damian Andrzejczak, Wiktor Bartczak, Paweł Borowczyński, Krystian Wójcik. 

We wtorek, 3 Maja w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika - burmistrz Wojciech Skibiński i Jarosław Świerczyński, przewodniczący Rady Miejskiej złożyli na ołtarzu Matki Boskiej wiązankę kwiatów dla uczczenia 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
2 maja w poniedziałek w godzinach popołudniowych przed Urzędem Miejskim w Rzgowie rozpoczął się happening z okazji Dnia Flagi. Akcja polegała na wspólnym szyciu flagi. Aby wziąć udział w tym, należało przynieść ze sobą kawałek materiału w kolorach białym lub czerwonym i doszyć go do powstającej całości. Przed ratuszem od strony parku stanęły stoliki z maszynami do szycia, igłami i nićmi.
Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka  w Rzgowie ogłasza konkurs  literacki w ramach Kampanii „Postaw  na  Rodzinę”. Mogą w nim wziąć udział dzieci i młodzieży z gminy Rzgów. Przedmiotem konkursu jest forma  prozatorska – kartka z pamiętnika. Praca powinna stanowić  relację pierwszoosobową, w której autor opowiada o  wydarzeniu związanym z  rodziną lub takim, które wydarzyło się dzięki rodzinie.
                          
„Podczas  każdego  tańca, któremu  oddajemy się z  radością , umysł traci swoją zdolność kontroli, a  ciałem zaczyna kierować serce”
 Paulo Coelho


Takie  wrażenia   i  emocje   towarzyszyły  w piątek, 29  kwietnia  wszystkim  uczestnikom I  Festiwalu Tańca  w  Rzgowie, którego  pomysłodawcą  był Wojciech Skibiński, pełniący  obecnie funkcję  burmistrza.
2 maja w poniedziałek w godz. 14.30-17 przed Urzędem Miejskim w Rzgowie serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy do wzięcia udziału w happeningu. Będzie on polegał na wspólnym szyciu flagi. Aby wziąć udział w tym przedsięwzięciu z okazji Dnia Flagi, należy przynieść ze sobą kawałek materiału w kolorach białym lub czerwonym i doszyć go do powstającej całości. Przed ratuszem od strony parku będą ustawione stoliki z maszynami do szycia, igłami i nićmi.
W czwartek, 28 kwietnia w Przedszkolu Publicznym w Rzgowie odbył się kolejny Festiwal Folklorystyczny „Roztańczony pociąg po Europie”. Od 18 lat tradycją przedszkola jest organizowanie imprez o charakterze festiwalu, podczas których podopieczni prezentują swoje uzdolnienia artystyczne. Mali artyści swą podróż rozpoczęli odśpiewaniem hymnu narodowego, Odwiedzając kolejne kraje, przedstawiciele poszczególnych grup zatańczyli krakowiaka, kazaczoka, taniec węgierski, zorbę, tarantellę, flamenco, kankana oraz bawarkę.
Jedna z najdroższych, tegorocznych  inwestycji w gminie Rzgów jest bardzo zaawansowana. Wartość robót na ulicach Starowej Góry: na Topolowej i Granicznej zamknie się kwotą 1 420 000 złotych. Ujęty jest w tym również koszt wykupienia wywłaszczonych działek. W czwartek, 28 kwietnia rozpoczęło się wylewanie drugiej warstwy asfaltu w na ulicy Granicznej. Planowany odbiór obu zmodernizowanych ulic to połowa maja.

Miłosz Olban ze Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie wywalczył trzecie miejsce w wojewódzkich eliminacjach XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Do turnieju przygotowywał go Mateusz Kuzik z Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach oraz najbardziej aktywny druh OSP Rzgów, a jednocześnie jej sekretarz.
W środę, 27 kwietnia chłopiec został zaproszony na XXI sesję Rady Miejskiej, na początku której otrzymał upominki ufundowane przez Urząd Miejski. Gratulacje uczniowi złożyli: burmistrz Wojciech Skibiński, Jarosław Świerczyński - przewodniczący Rady Miejskiej, Ewa Fryczka - wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, radne Grażyna Gałkiewicz oraz Anna Tumińska-Kubasa. Zaś od wszystkich zgromadzonych na posiedzeniu otrzymał długie brawa. (włok)
Fot. Włodzimierz Kupisz
4 maja w Brzezinach odbędzie się spotkania informacyjne  na temat funduszy unijnych na edukację. Zaplanowano je w godzinach 10-13 (rejestracja od godziny 9:45) w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Brzezinach, ul. Sienkiewicza 16 na I piętrze. Organizatorem jest Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Brzezinach. Spotkanie informacyjne odbywa się ramach cyklu „Środa z funduszami”. 


3 Maja o godz.11 przed rzgowskim ratuszem zgromadzą się poczty sztandarowe, władze samorządowe i pracownicy placówek oraz instytucji samorządowych. O godz. 11.30 zostanie odprawiona okolicznościowa msza święta w kościele parafialnym, podczas  której usłyszymy utwory w wykonaniu Rzgowskiej Orkiestry Dętej oraz Rzgowskiego Chóru Camerata. Po nabożeństwie na estradzie przed Urzędem Miejskim organizatorzy zapowiadają bogaty program patriotyczny i artystyczny. Szczegóły podajemy na plakacie, zamieszczonym w galerii artykułu. (włok)
Fot. Włodzimierz Kupisz

Rzgowski społecznik Włodzimierz Kaczmarek, pracownik Urzędu Miejskiego zainteresował się zapomnianymi nagrobkami na cmentarzu parafialnym, które chciałby zachować dla przyszłych pokoleń. Znalazł  sojusznika w osobie Stanisława Kuzika. Miejscowy kamieniarz bezinteresownie odnowił nagrobek małżeństwa Stefanii i Stanisława Grinków, przykrywając go od nowa trzema przyciętymi płytami z odzysku. Pomalował nieczytelne litery wykute w płycie nagrobnej.


W poniedziałek, 25 kwietnia w rzgowskim ratuszu władze wojewódzkie i samorządowe zorganizowały akcję, mającą na celu wyjaśnienie mieszkańcom najtrudniejszych zagadnień, związanych ze staraniami o świadczenie Rodzina 500 +. Przy okazji akcji informacyjnej, burmistrz Wojciech Skibiński spotkał się z doradcą wojewody łódzkiego Piotrem Ciepluchą i posłem Waldemarem Budą. Poseł pytał pracowników MOPS w Rzgowie szczególnie o to, czy nie jest zagrożone płynne wypłacanie przyznanych świadczeń. Otrzymał odpowiedź, że nie będzie z tym problemów. 
W niedzielę, 24 kwietnia o godz. 14 w rzgowskim lesie koło Babich rozpoczęła się uroczystość patriotyczno - religijna dla uczczenia pamięci 22 polskich patriotów, rozstrzelanych przez Niemców latem 1941 r. W uroczystości wzięli udział m.in. burmistrz Wojciech Skibiński, Jarosław Świerczyński, przewodniczący Rady Miejskiej, Ewa Fryczka, wiceprzewodnicząca RM, radni RM: Grażyna Gałkiewicz, Rafał Kluczyński, Kazimierz Łęgocki, Marek Marchewczyński, Jan Spałka, Zbigniew Cisowski oraz Edyta Waprzko, radna powiatu łódzkiego wschodniego. Przybyły poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej.