Aktualności - Gmina Rzgów
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzgowie informuje, iż osoby doświadczające przemocy w rodzinie mają możliwość skorzystania z bezpłatnej aplikacji mobilnej "Twój parasol". Aplikacja ta umożliwia m.in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem email, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach. Zawiera też informacje przydatne osobom pokrzywdzonym np. z zakresu prawa.  Czas pandemii oraz ograniczenia z niego wynikające nie sprzyjają sytuacji osób doznających przemocy w rodzinie. Wobec powyższego pomocna może okazać się aplikacja " Twój parasol".


Jeszcze przed zapowiadanym deszczem, łódzki wykonawca wyremontował rowy odpływowe i pobocza drogi powiatowej w Kalinku. Inwestycja ma kosztować prawie 219 tysięcy złotych.

Każdego dnia w sieci można obejrzeć znajome twarze uczestników zajęć i prowadzących z ekipy Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie. Coraz większą  oglądalność zyskują m. in. poniedziałkowe warsztaty makijażu artystyczno-teatralnego Mileny Nowińskiej z Pabianic, której wizje prezentujemy dziś w galerii zdjęć poniżej. (WK)
W Starej Gadce prowadzona jest największa do tej pory w tym roku - inwestycja drogowa w gminie Rzgów. Chodzi o aleję pieszo-rowerową wzdłuż ul. Czartoryskiego. To obecnie w ogóle  jedna z najdroższych inwestycji w gminie Rzgów. Jej koszt zamknie się kwotą 1 mln 46 tys. zł.
W Rzgowie wspólne działania policjantów z Tuszyna oraz funkcjonariuszy Urzędu Celno – Skarbowego doprowadziły do skonfiskowania dwóch nielegalnych automatów do gier hazardowych. Posiadanie takich urządzeń w lokalach zagrożone jest karą w wysokości 100 tys. zł od jednego automatu, natomiast za organizowanie gier hazardowych grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich znów wypełnisz w Urzędzie Miejskim w Rzgowie! Począwszy od 29 kwietnia zostanie ponownie utworzony punkt konsultacyjny, w którym mieszkańcy będą mogli wypełnić swój wniosek w wersji elektronicznej. Miejsce konsultacji: parter Urzędu Miejskiego w Rzgowie, dyżury w każdą środę w godzinach 8:00-15:00.
W Urzędzie Miejskim w Rzgowie w czasie epidemii wszelkie dokumenty są przyjmowane w punkcie podawczym lub w skrzynce podawczej przy wejściu do budynku. Nadal rekomendujemy załatwianie spraw drogą telefoniczna lub elektroniczną.
Co rok w kwietniu samorząd organizuje uroczystość patriotyczno-religijną w miejscu pamięci narodowej w lesie Babichy. Z powodu epidemii, w czwartek, 23 kwietnia 2020 r. kwiaty przed pomnikiem pomordowanych Polaków  złożyli tylko: burmistrz Mateusz Kamiński oraz inspektor Włodzimierz Kaczmarek z Urzędu Miejskiego. Z powodu katastrofalnej suszy zrezygnowali z zapalenia zniczy.
Wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.
Centrum Opus ogłosiło wynik oceny wniosków o dofinansowanie ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 oraz gminy Rzgów.


W związku z trwającą epidemią koronawirusa rolnicy mają problem ze zbytem swoich produktów. Na stronie internetowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego został utworzony post "Pomóż rolnikowi, kup jego produkty", na której rolnik może zamieścić ogłoszenie jaki produkt ma do sprzedania. Mogą to być np. kwiaty, owoce lub warzywa.

Jedną z największych inwestycji drogowych w gminie Rzgów śledzimy obecnie w Starowej Górze na ul. Tunelowej. Wartość tej inwestycji wynosi prawie 850 tysięcy złotych. Ale przebudowa 596,4-metrowej ul. Tunelowej jest warta odnotowania przede wszystkim dlatego, że zostanie tu zastosowany drenaż francuski.

Powiatowy Urząd Pracy Łódź-Wschód ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19. Nabór prowadzony jest do końca kwietnia 2020 r. Kolejne nabory będą ogłaszane cyklicznie.


Gminny Ośrodek Kultury zaprasza na warsztaty on-line.
Fot. Włodzimierz Kupisz
Powiatowy Urząd Pracy Łódź-Wschód ogłasza nabór wniosków o przyznanie jednorazowej pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorców. Z pożyczki mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy,  którzy zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników (tj. 1-9 pracowników) oraz osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych - nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro.