Aktualności - Gmina Rzgów
Plac zabaw w Czyżeminku 34A przy świetlicy wiejskiej jest już udostępniony mieszkańcom. Jego powstanie było możliwe dzięki działalności gminy Rzgów w stowarzyszeniu – Lokalna Grupa Działania „BUD-UJ RAZEM”. Tą drogą Rzgów otrzymał  50,9 tysiąca złotych dofinansowania z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020, co stanowiło 63,63 procent kosztów tej inwestycji.
Spotkania informacyjne „Fundusze Europejskie na otwarcie działalności gospodarczej”, odbędzie się 13 listopada 2018 r. w godz. 12.00-14.00 (rejestracja godz. 11.45) w Centrum Aktywizacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Brzezinach, (sala nr 15) ul. Sienkiewicza 11.
Palenie śmieci w piecach domowych jest zjawiskiem powszechnym. W okresie jesienno-zimowym wiele osób ulega pokusie i pozbywa się śmieci paląc je a my coraz częściej oddychamy śmierdzącym i trującym dymem. W gminie Rzgów zabrania się spalania tworzyw sztucznych, gumy, materiałów lakierowanych itp. na podwórku, w ogrodzie, w polu oraz w instalacjach grzewczych budynków. Dopuszcza się jedynie spalania zgromadzonych pozostałości roślinnych (skoszona trawa, gałęzie, liście) poza instalacjami i urządzeniami, jednak trzeba pamiętać, że czynności te nie mogą naruszać przepisów i nie mogą być uciążliwe dla sąsiednich nieruchomości.
Dach świetlicy w Starej Gadce jest już częściowo pokryty blachą w kolorze grafitowym. Jak mówi Bogdan Błaziński, inspektor nadzoru z Urzędu Miejskiego w Rzgowie, przy pokryciu dachu wykorzystano bardzo... modną technologię łączenia płaskiej blachy na rąbek stojący. Zastępuje ona zastosowanie tradycyjnych blachodachówek, a trwałość dachu jest gwarantowana!
W piątek, 9 listopada o godz. 18 w Rzgowie w Hali Sportowej przy ul. Szkolnej 5 (wejście od ul. Literackiej) będzie miała miejsce inauguracja trzydniowych, gminnych obchodów odzyskania Niepodległości. Pierwszaki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza przygotują m. in. inscenizację „Przybyli ułani”.
4 listopada wszedł w życie pakiet ustaw i rozporządzeń, przewidujących surowe kary za węgiel najgorszej jakości. To już nie są żarty. Grzywna od 10 tysięcy do 1 miliona złotych lub kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi przedsiębiorcy, który sprzedaje opał niespełniający norm jakościowych, przewidzianych dla gospodarstw domowych.
Na budowie guzewskiego przedszkola coraz więcej malowideł przybywa na elewacji budynku. Aż przyjemnie będzie maluchom wejść do takiego kolorowego budynku. Prace skupiają się na dokończeniu konstrukcji dachu, które uwieńczy montaż blachodachówek.
W gminie Rzgów 66% budynków ogrzewanych jest węglem, 19% budynków ogrzewanych gazem, pozostałe 15% to są inne źródła np. elektryczne, olej opałowy. Żyjemy na terenie, gdzie pomimo nieobecności szkodliwego przemysłu bywają dni, kiedy poziom zanieczyszczeń przekracza dopuszczalne normy. Wpływ na to ma sąsiedztwo autostrady, drogi ekspresowej oraz ruchliwych dróg -  krajowej i wojewódzkich. Bardzo pożądane z punktu widzenia gospodarczego -  dobre skomunikowanie z całym krajem - ma jednak swoją złą stronę: samochody przejeżdżajace głównie tranzytem trują nas spalinami.
Intensywnie przebiega remont ponadsześciusetmetrowego odcinka drogi powiatowej Huta Wiskicka – Tadzin. Usunięto stary asfalt, a podbudowa z kruszywa zostanie zastąpiona podbudową z kamienia łamanego. Szerokość jezdni wyniesie 5,5 metra.
Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Rzgowie w środę, 31 października uporządkowali nagrobki i złożyli kwiaty na mogiłach zasłużonych mieszkańców oraz w miejscach kaźni Polaków w 1942 r. w Babichach i przy tablicy Żołnierzy II Konspiracji w Konstantynie. Właściciel gospodarstwa ogrodniczego Ryszard Turski ze Rzgowa ofiarował na ten cel doniczki z chryzantemami.
Niesamowity, wrażliwy „ najwybitniejszy piewca wsi polskiej od czasów Reymonta” , Andrzej Pilipiuk odwiedził Rzgów. Poniedziałkowe spotkanie autorskie było gratką dla miłośników dobrej literatury, bowiem spod pióra gościa biblioteki publicznej wyszły m. in. znakomita seria książek o egzorcyście-amatorze Jakubie Wędrowyczu, dobrze przyjęty cykl „Kuzynki” czy kilkutomowe dzieło „Oko jelenia”.
W parku im. Adama Mickiewicza w Rzgowie we wtorek, 30 października usuwano liściany kobierzec. Sprzyjała temu iście lipcowa pogoda. Liście trafiły przejściowo na działkę gminną przy ul. Ogrodowej, a później zostaną wywiezione do kompostowni.
Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Z wielką radością informujemy o wspaniałym sukcesie drugoklasistów Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Kalinie. Natasza Wójt i Marcel Łuczak zdobyli I miejsce w XIII edycji Konkursu Sprawności Fizycznej i Wiedzy o Bezpieczeństwie, w ramach wojewódzkiego programu prewencyjnego „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”.
W ramach obchodów jubileuszu stulecia odrodzenia Rzeczypospolitej Polskiej, Szkołę Podstawową w Kalinie odwiedzili przedstawiciele Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Żelazny Orzeł 1914-1945” - prof. nadzw. dr hab. Jolanta Daszyńska wraz z mężem - Krzysztofem Daszyńskim  - z wykształcenia lekarzem, lecz z pasji historykiem.
Środa, 24 września była wielkim dniem pierwszoklasistów w Szkole Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Kalinie. Był to bowiem czas ślubowania i pasowania na uczniów szkoły.