Aktualności - Gmina Rzgów
W sobotnie przedpołudnie młodych artystów, biorących udział w happeningu -  nie przestraszył nawet  wiosenny śnieg i deszcz. Punktualnie o 10:00 pędzle i farby poszły w ruch. Liczna grupa dzieci pomalowała sześć pisanek imponujących rozmiarów, pod czujnym okiem malarzy z Grupy "Collage" działającej przy rzgowskim GOK-u. 
Gmina Rzgów w czołówce raportu opracowanego przez ekonomistów najlepszych polskich uczelni, zaprezentowanego podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie.
W czwartek, 11 kwietnia, o godz. 11.00 w  Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się II Samorządowa Debata Oświatowa, podczas której uczestnicy zaprezentowali, jak wygląda obecny system finansowego wsparcia szkolnictwa przez poszczególne gminy.
W dniu 9 kwietnia  w Urzędzie Miejskim w Rzgowie podpisano umowę na dofinansowanie na prace konserwatorskie przy kościele parafialnym w Rzgowie. Podpisy na dokumentach złożył Burmistrz Rzgowa - Mateusz Kamiński oraz ks. Krzysztof Florczak – Proboszcz Parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie.
Dzień 05.04.2019 na długo zapisze się w historii Gminy Rzgów! To za sprawą osiągnięcia liczby 10 000 mieszkańców naszej Gminy. Szczęśliwcem okazała się Pani Katarzyna Jagiełło która o godz. 16:19 zgłosiła elektroniczny wniosek o zameldowanie (platforma ePUAP).
W godzinach 14 - 17 dyżuruje  przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Pełka, w godzinach 15 - 15.30 radny Zbigniew Waprzko, a w godzinach 15.30 - 16.30 radny Kordian Skalski. Dyżur odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Rzgowie w pok. 37.
Zdj. przykładowe
Serdecznie zapraszamy na happening "Pisankowo - kolorowo" do parku im. A. Mickiewicza w Rzgowie w najbliższą sobotę, 13 kwietnia w godz. 10-12.30.
Troszkę pomalujemy, do zobaczenia.
Pozdrawiamy
Irmina Kuzik i Grupa "Collage"
Fot. Włodzimierz Kupisz.
Zdj. przykładowe/pisanki rzgowskiej artystki Lilianny Godzińskiej
Zaawansowane są prace przy jednej z najdroższych inwestycji drogowych - w Kalinku, która jest wspólnym przedsięwzięciem finansowym gminy Rzgów oraz Starostwa Powiatu Łódzkiego Wschodniego. Roboty skupiają się przy wykonaniu podbudowy chodników i okrawężnikowaniu chodnika. Wykonawca zajął się już rowami odpływowymi, które po ułożeniu betonowych prefabrykatów będą przypominały kanały. Droga na remontowanym odcinku jest przejezdna, ale w praktyce jednokierunkowa. I trzeba jechać powoli, bo każde auto przy tej pogodzie podnosi tumany pyłu.
5 kwietnia w piątek w strażnicy OSP Kalino odbył się zarząd gminny, na którym prezes dh Dariusz Krzewiński podsumował rok sprawozdawczy. Nie nastąpiły żadne zmiany prezesów i naczelników. Wśród najważniejszych nowinek jest zapowiedź podpisania w ciągu 1-2 miesięcy umowy miedzy gminą Rzgów a stacją benzynową umowy na bezgotówkowe tankowanie wozów strażackich. Karty płatnicze będą przypisane do konkretnych strażaków. Zbiorcze faktury np. za miesiąc tankowań trafią bezpośrednio do rozliczenia w Urzędzie Miejskim.
Do połowy maja trafić do strażnic OSP w Kalinie i Guzewie dwa nowe, lekkie wozy strażackie. Cena zakupu obu pojazdów renault master sięga pół miliona złotych. Dostawcą jest firma z Mielca, które pokonała drugiego dostawcę w przetargu.  Pojazdy są niemal bliźniacze, różnią się jedynie zestawem wyposażenia technicznego.
Studenci z Centrum Inicjatyw Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego zaproponowali nietypową formę podmocy bezdomnym pod nazwą Skrzynka Domni – Bezdomni. Na skrzynkę składa się 10 kartek z potrzebami bezdomnych i 10 zamykanych skrytek na dary. Jeśli dary nie mieszczą się w skrzynce, przekazujemy je wolontariuszowi. Osoby bez domu proszą m. in. o ciepłą odzież, telefon komórkowy z ładowarką, codzienne kosmetyki itp.
Jednym z najciekawszych miejsc związanych z przeszłością naszej gminy jest cmentarz wojenny w Starej Gadce. Upamiętnia Bitwę Łódzką w 1914 r. W starciu naszych zaborców wzięły udział - po obu stronach - dziesiątki tysięcy żołnierzy narodowości polskiej. W miejscu bitwy na wzniesieniu w Starej Gadce znajduje się kamienny pomnik oraz kamienne nagrobki poległych oficerów.
Zarząd Klubu GLKS Zawisza Rzgów informuje, że druga część tegorocznego Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego odbędzie się 4 kwietnia w czwartek o godz. 18 w sali OSP w Rzgowie, ul. Nadrzeczna 2. Zapraszamy wszystkich członków oraz sympatyków klubu.
Robert Świerczyński, prezes GLKS Zawisza Rzgów
W wakacje KRUS organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników np. na trzy tygodnie bezpłanie do Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Szklarskiej Porębie od 30 czerwca (dzieci z chorobami układu oddechowego) i w Jedlcu od 29 lipca (dzieci z chorobami układu ruchu).