Aktualności - Gmina Rzgów
W środę, 5 sierpnia  Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie zaprasza na wycieczkę do Muzeum Miasta Pabianic. Uczestnicy wezmą udział w dwóch warsztatach na terenie tej placówki: w zajęciach archeologicznych oraz na interaktywnej wystawie "Wszystko jest liczbą". Koszt wycieczki (transport, wejściówki): 15 złotych.
Opłatę należy uregulować w dniu wycieczki u instruktorów GOK. Zbiórka w Domu Kultury o godz. 10.
Fot. muzeum w Pabianicach
Między marzeniem a spełnieniem następuje czasem moment  zderzenia z rzeczywistością. Dla Zespołu Pieśni i Tańca "Rzgowianie" zaplanowano w 2020 roku udział w festiwalu  w Ohrid (Macedonia). Niestety, ze względu na pandemię - plany 28-osobowej wyjazdowej grupy młodych artystów i instruktorów błyskawicznie uległy zmianie.
Dnia 01.08.2020 r. o godz. 17.00 na terenie gminy Rzgów zostanie wyemitowany dźwięk syren alarmowych w ramach treningu systemu ostrzegania, wykrywania i alarmowania oraz upamiętnienia 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W przeddzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego' 44, burmistrz Mateusz Kamiński oraz Włodzimierz Kaczmarek, społeczny opiekun miejsc pamięci - zapalili symboliczny znicz na grobie łączniczki powstańczej Ewy Widyk na cmentarzu w Starej Gadce. Ewa Widyk była po wojnie nauczycielką w liceum ogólnokształcącym. Zmarła w 1983 r. (WK)
Fot. Piotr Zdyb
Burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński wziął udział w czwartek, 30 lipca 2020 r. w uroczystym zakończeniu I roku w Żłobku Publicznym Tuptusie w Guzewie. Wychowankowie, właściciwie tegoroczni absolwenci 19-miejscowego żłobka otrzymali drobne upominki w postaci książeczek, łakoci, ale przede wszystkim - chyba pierwsze w życiu dyplomy. To pamiątka wspaniałych, choć nielicznie spędzonych razem dni. Wiadomo, epidemia skomplikowała opiekę żłobkową nie tylko u nas, ale na całym świecie, niestety. (WK)
Fot. fb Tuptusie
W środę, 29 lipca Rada Ministrów zaakceptowała uchwałę w sprawie przyjęcia projektu zmiany Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata  2014-2020, przedłożoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Zasadnicza zmiana polega na wprowadzeniu wyjątkowego, tymczasowego wsparcia dla rolników, którzy ponieśli straty finansowe w związku z wybuchem epidemii koronawirusa.
Do Gminnej Biblioteki Publicznej wciąż zapisują się kolejni mieszkańcy gminy Rzgów, a w czasie wakacji dodatkowo ci, którzy odwiedzają rodziny lub spędzają tutaj urlop. Aby zapewnić dostęp do nowości - zakupiono 593 tytuły uzupełniające księgozbiór, z którego korzysta 607 czytelników.
Lipcowe wydanie bezpłatnego, samorządowego miesięcznika "Rzgów Nasza Gmina" otwierają sensacyjne wspomnienia lekarza weterynarii Adama Krajewskiego pt. "Pierwszy z rzędu naczelnych". Autor wspomina pierwszych dziesięć lat z przeszłości gazety - był redaktorem naczelnym, który nie rządził, a decyzje: drukować kontrowersyjny artykuł czy nie - podejmowało w głosowaniu kolegium redakcyjne.
Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie zaprasza na spektakl teatralny pt.: "Sex w Toskanii". Przedstawienie, które nie odbyło się w marcu, zostało zaplanowane 19 września 2020 r. o godzinie 17. Niestety, ze względu na sytuację epidemiczną i zalecenia Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarno-Epidemiologicznego, jednocześnie może być zajęta tylko połowa miejsc na widowni. Dlatego pierwszeństwo mają osoby, które zakupiły bilety na marcowy spektakl.
W powiecie łódzkim wschodnim prognozuje się wystąpienie lada chwila burz z opadami deszczu,  miejscami od 30 mm do 50 mm oraz porywami wiatru do 110 km/h. Miejscami grad. Lepiej sprzątnąć rośliny doniczkowe z parapetów, tarasów i balkonów. Będzie groźnie. Komunikat, godz. 20.50, 28 lipca. (WK)
Fot. przykładowe
W poniedziałek, 27 lipca 2020 r. burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński wraz z naczelnikiem jednostki OSP Starowa Góra - druhem Januszem Pacześniakiem - odebrali promesę na zakup nowego średniego auta, który wygrała gmina Rzgów w konkursie Bitwa o Wozy podczas II tury wyborów prezydenckich.
Zarząd Województwa Łódzkiego zachęca koła gospodyń wiejskich, producentów i zakłady gastronomiczne z gminy Rzgów do poszerzenia Listy 150 Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nasza gmina ma duze szanse w staraniach o wpsanie własnej specjalności w kategoriach: produktów mlecznych, mięsnych, wyrobów piekarniczych i cukierniczych, miodach i gotowych daniach kulinarnych.
Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiebiorczości, korzystając z funduszy unijnych proponuje przekwalifikowanie. To propozycja dla osób, które z przyczyn niedotyczących pracownika, w okresie nie dłuższym niz pół rok - są osobami przewidzianymi do zwolnienia.
Fot. przykładowe mbrokers.pl
W konkursie przeprowadzonym przez Centrum Opus czterej zwycięzcy organizatorzy otrzymają mikrogranty łącznej wartości 15 tysięcy złotych na wydarzenia w gminie Rzgów. Będą one zrealizowane – w zależności oczywiście od reżimu sanitarnego – zapewne jeszcze w tym roku.
Rozmowa z doktorem weterynarii Adamem Krajewskim, prowadzącym Przychodnię dla Zwierząt w Rzgowie.