Aktualności - Gmina Rzgów
W niedzielę, 12 czerwca w Babichach niebo zasnuła chmura piasku. Burza piaskowa nie była bynajmniej spowodowana czynnikami naturalnymi. To 40 tzw. madmaksów, złomów, spychów, frankensztajnów, aut popowodziowych z Polski i Niemiec wznosząc pył, ścigało się przez kilka godzin po bezdrożach, wąwozach i wzniesieniach na nieużytkach, należących do rodziny Cholasiów. XIV Droga Faraona, czyli Gorący Wyścig Wraków imprezy cyklicznej Parszywa Wrak Race odbył się pod patronatem Urzędu Miejskiego w Rzgowie, który ufundował puchary dla zwycięzców.
Gmina Rzgów, z racji przynależności do Lokalnej Grupy Działania BUD-UJ RAZEM, może starać się o pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW). Środki te są dostępne zarówno dla gminy, jak i przedsiębiorców działających na jej terenie. W ramach  Lokalnej Strategii Rozwoju Obszaru Lokalnej Grupy Działania BUD-UJ RAZEM, możliwe jest:
W tym roku zorganizowano imprezę rekreacyjno – sportową pod nazwą ,,Piknik  Powitanie Lata” po raz  10. Rozpoczęła się  całodniowymi rozgrywkami sportowymi  29 maja , ale główne występy, gry  i zawody odbyły się w niedzielę 5 czerwca. „Piknik   Powitanie Lata” połączono z obchodami Dnia Dziecka.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ogłosił III edycję Konkursu „EkoAktywni”, którego celem jest nagrodzenie: organizacji pozarządowych i osób fizycznych za działalność na rzecz ochrony środowiska w województwie łódzkim. Główne nagrody wynoszą 20 i 10 tysięcy złotych!
W niedzielę, 5 czerwca Koło Wędkarskie ze Rzgowa, zorganizowało zawody dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka na stawie w Rzgowie przy ul. Zielonej. Najmłodszym uczestnikiem zawodów był 4-letni Olek Pachulski ze Rzgowa, który złapał dwie ryby!
W niedzielę, 5 czerwca odbyły się w Hali Sportowej  V Jubileuszowe Warsztaty Chóralne, których gospodarzem był Rzgowski Chór „Camerata”. Na jego zaproszenie przybyły chóry mieszane naszego regionu: „Akord” z Pabianic z dyrygentem Mirosławem Piotrowskim,
„Radość Życia” z Piotrkowa Trybunalskiego z dyrygentem Tadeuszem Jackiem Małżem, „Speranza” z Kutna z dyrygentem Cezarym Górczyńskim, Towarzystwo Śpiewacze im. St. Moniuszki z Aleksandrowa Łódzkiego z dyrygentami: Aleksandrą Łabęcką i Piotrem Ranfeldem. Rzgowskim Chórem „Camerata” dyrygowała Izabela Kijanka.
4 czerwca w sobotę o godz. 14 w Rzgowie w Hali Sportowej świętowano Dzień  Dziecka w ramach Kampanii „Postaw na rodzinę”. Organizatorzy zaprosili dzieci z całej gminy wraz z rodzeństwem, rodzicami i dziadkami na świetną zabawę.


Po trwającym ponad 3 lata postępowaniu administracyjnym, gmina Rzgów uzyskała odszkodowanie za nieruchomości zajęte pod drogę ekspresową S-8 . Wojewoda łódzki przyznał gminie Rzgów odszkodowanie w wysokości 679 959 zł.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ogłosił VI edycję Konkursu „Ekobelfry”, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej aktywnych nauczycieli, prowadzących działalność na polu edukacji ekologicznej oraz szkół i przedszkoli propagujących tematykę ochrony środowiska w roku szkolnym 2015/2016.

Z okazji Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie został zorganizowany turniej tenisa stołowego. Celem turnieju było propagowanie zdrowego stylu życia,  przestrzeganie zasad „fair play” oraz zaprezentowanie sportowego „ducha” walki. Po długich i wyczerpujących zmaganiach najlepsze miejsca zajęli: trzecie miejsce – Kamil Jardzioch, drugie miejsce – Hubert Cichewicz, natomiast zwyciężył Krystian Wójcik. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach sportowych, grają również w wolnym czasie, zachęcając do gry koleżanki oraz kolegów. Chłopcy dbają zatem nie tylko o własne zdrowie, ale także o zdrowie najbliższych. Serdecznie gratuluję wszystkim wymienionym uczniom i życzę dalszych sportowych sukcesów.
                                                                                  

Tekst i fot. Krzysztof Chrzanowski  

Gminny Ośrodek Kultury i Rzgowski Chór „Camerata” zapraszają 5 czerwca o godz.14.30 na V Koncert Chórów -  tym razem pod nazwą „5  na 5”  podczas Powitania Lata w Starowej Górze. Na zaproszenie Rzgowskiego Chóru „Camerata” przyjedzie 5 chórów regionu łódzkiego ze Rzgowa, Pabienic, Piotrkowa Trybunalskiego, Aleksandrowa Łódzkiego i Kutna. Próby zaplanowano tego dnia od godzin porannych.


1 czerwca podczas sesji Rady Miejskiej, do porządku obrad wprowadzono dodatkowe punkty,  dotyczące odwołania przewodniczącego Jarosława Świerczyńskiego oraz powołania jego następcy. Przy pełnej frekwencji 15-osobowej rady na sali, 7 radnych nie pobrało kart do obu tajnych głosowań. Pozostałych 8 radnych zagłosowało na Jana Michalaka.

Z okazji  Dnia Dziecka, p. f. burmistrza, Wojciech Skibiński wraz z Martą Pietrusińską, pracownikiem ds. oświaty  z Urzędu Miejskiego - odwiedzili Przedszkole Publiczne w Rzgowie. Burmistrz W. Skibiński złożył życzenia naszym najmłodszym dzieciom oraz obdarował je czekoladowymi niespodziankami. (włok)
Foto:
Mateusz Szczepaniak

Szanowni Państwo,
Oddaliśmy kilka miesięcy temu do Waszych rąk nowe narzędzie do kontaktu z Urzędem Miejskim -”Zgłoś usterkę”
Zauważyliście przechylone drzewo, którego przewrócenie zagraża bezpieczeństwu  mieszkańców?
Widzieliście zapadnięty chodnik? 
A może ktoś wygiął znak drogowy i  jest on niewidoczny?
Przypominamy, iż zgodnie z zapisami uchwały nr X/52/2015 Rady Miejskiej w Rzgowie z dnia 24 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów: