20 sierpnia 1467 – 20 sierpnia 2017: 550 lat miasta Rzgowa

20 sierpnia 1467 roku król Kazimierz Jagiellończyk nadał Rzgowowi prawa miejskiej. Ówczesnym właścicielem osady i okolicznych ziem była Kapituła Katedralna Krakowska i to za jej staraniem król podpisał edykt, nadający prawa miejskie osadzie.
Najstarsza wzmianka na temat osadnictwa na terenie dzisiejszej gminy Rzgów pochodzi z XII wieku. Wówczas w Kalinie prawdopodobnie powstała niewielka osada rycerska nad Nerem, natomiast pierwsze wzmianki o Rzgowie pochodzą z 1378 roku, kiedy istniała już wieś na prawie niemieckim średzkim, w której rządził wójt.
Dzięki nadaniu praw miejskich przez króla Kazimierza Jagiellończyka rzgowianie uzyskali prawo sprzedaży soli z żup Bochni i Wieliczki. We wtorki odbywały się w mieście targi tygodniowe, a w dni św. Trójcy i św. Marcina ustalono jarmarki. Dzięki jarmarkom i targom ożywił się transport, dlatego wprowadzono opłaty mostowe. W 1475 roku w Rzgowie stanął kościół drewniany pw. św. Stanisława. Ten święty widniał już wtedy w herbie miasta i do dziś jest jego patronem.
W  Rzgowie powstały cechy: kowali, stelmachów, sukienników, kuśnierzy i szewców. Rękodzieło rozwijało się tak dobrze, że przerosło pabianickie. Bogactwo rzgowian rosło na handlu. Pod koniec XVII w. miasto otrzymało od króla Jana III Sobieskiego przywilej organizowania 2 trzydniowych jarmarków, a w 1723 roku król August II zezwolił na 3 kolejne.
W 1870 roku na skutek reformy administracyjnej ziem będących pod zaborem rosyjskim, Rzgowowi odebrano prawa miejskie. Odzyskał je dopiero1 stycznia 2006 Rzgów.

* * *
Oficjalne uroczystości rocznicowe rozpoczną się 25 sierpnia. Szczegóły na plakacie.

Tekst: BM

Do pobrania

(pdf) 0.08mb Pobierz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=