„Camerata” na festiwalu w Łodzi - Gmina Rzgów

„Camerata” na festiwalu w Łodzi

zdjęcie
Już po raz drugi uczestniczyliśmy w festiwalu IX Łódzka Jesień Chóralna im. Prof. Henryka Blachy. Wystąpiliśmy na zaproszenie Stowarzyszenia Śpiewaczego „Harmonia” i Ogólnokształcącej  Szkoły Muzycznej  I i II t. im. H. Wieniawskiego przy ul. Sosnowej 9 w Łodzi.
„Harmonia” to chór ze 130-letnią tradycją, z którym kontakty nawiązaliśmy po zeszłorocznej edycji festiwalu. Impreza  adresowana jest do amatorskich chórów regionu łódzkiego. Pozwala skonfrontować działalność i osiągnięcia podobnych grup, wysłuchać ciekawych propozycji repertuarowych, poznać nowych ludzi o podobnych pasjach i zainteresowaniach, wreszcie zintegrować środowisko chóralne, które poprzez swoje działania jest zupełnie wyjątkowe.

Dumnie reprezentowaliśmy gminę Rzgów występując obok 8 grup liczących od 14 do 60 osób. W większości były to chóry z Łodzi, ale także z Aleksandrowa Łódzkiego czy Kutna. Zaproponowały one szeroki wachlarz repertuarowy od utworów religijnych poprzez świeckie, ludowe aż do rozrywkowych w jazzowych aranżacjach.

Wykonaliśmy 3 utwory:
a cappella - „Canticorum Jubilo”, żywiołowego „Krakowiaka” oraz z akompaniamentem fortepianu – „Balladę ratuszowego zegara” . Ostatni zaśpiewaliśmy w kooperacji z Chórem ”Speranza” z Kutna z akompaniamentem Cezarego Górczyńskiego, pod dyrekcją Izabeli Kijanki. Rzgowska publiczność pamięta ten specjalny zabieg z tegorocznych Warsztatów Chóralnych w Rzgowie oraz  Powitania Lata w Starowej Górze. Podczas łódzkiego festiwalu, również wywołał aplauz publiczności.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: wojewoda Zbigniew Rau i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Patronami medialnymi byli: Radio Łódź. Wydarzenie relacjonował Łódzki Oddział TVP 3.

Na koncie „Cameraty” sukcesywnie     przybywa    kolejnych upominków, statuetek i dyplomów. Gromadzimy je skrzętnie, aby zaprezentować podczas zbliżającej się 13. już rocznicy powstania chóru – Cecyliady '2016. Serdecznie zapraszamy do  jej wspólnego świętowania  podczas m.in. uroczystej mszy św. w rzgowskim kościele 20 listopada bieżącego roku.

Chórmistrz
Izabela Kijanka
powrót