Chóry zaśpiewały w największej "sali koncertowej" Rzgowa - Gmina Rzgów

Chóry zaśpiewały w największej "sali koncertowej" Rzgowa

zdjęcie
Czterostopniowy mróz dawał nadzieję, że w świątyni znajdą się jeszcze wolne miejsca. Im bliżej kościoła parafialnego w Rzgowie, tym głośniejsze dochodziły kolędy i pastorałki płynące z głośników. Wewnątrz kościoła było tak ciasno, że zabrakło miejsc siedzących dla częśći artystów czekających na występ. Przyjechało przecież prawie dwustu wykonawców z województwa łódzkiego, którzy zaprezentowali się podczas VI Koncertu Kolęd i Pastorałek w niedzielę, 17 stycznia o godz. 16 w kościele parafialnym pw. św. Stanisława.


Organizatorami tej prestiżowej imprezy były Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie oraz Chór Camerata, Przyjechali chórzyści z Konstantynowa Łódzkiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Aleksandrowa Łódzkiego, Woli Zaradzyńskiej,  Pabianic i Kutna. Jak powiedziano na koncercie, świątynia pw. św. Stanisława stała się największą "salą koncertową" w mieście.

Występujący na początku koncertu, rzgowski chór Camerata" powstał  jesienią  2003  r.  przy GOK. Jest jedynym chórem świeckim w powiecie łódzkim – wschodnim. Założycielką , kierownikiem  muzycznym i dyrygentem  jest Izabela Kijanka  -   absolwentka  Akademii Muzycznej  w  Łodzi. Jesienią 2013 r. chór obchodził jubileusz 10-lecia działalności. Pamiątką tego wydarzenia jest płyta z kolędami zawierająca 11 utworów.

Ten  dwudziestokilkuosobowy  zespół  stanowi oprawę uroczystości  lokalnych, tak świeckich, jak i kościelnych.
Oprócz  pieśni  kościelnych i kolęd (zarówno  polskich  jak  angielskich), "Camerata" posiada w repertuarze pieśni i  piosenki  patriotyczne, biesiadne , okolicznościowe  i  inne. Grupa jest laureatem nagród w wielu przeglądach.

Chór  koncertuje także  poza  terenem  gminy, uczestniczy  w koncertach kolęd organizowanych przez podobne formacje, w sezonie letnim wyjeżdża na zgrupowania oraz obozy szkoleniowo – rekreacyjne. Zespół utrzymuje kontakty artystyczne i towarzyskie z wieloma chórami naszego regionu, oprócz  Koncertów Kolęd organizuje także Warsztaty Chóralne w Rzgowie.

Na koncert "Camerata" przygotowała m. in. kolędę "Hej, bracia", która w okresie międzywojennym była długie lata popisowym utworem Chóru Kościelnego im. św. Cecylii w Rzgowie. W czasach PRL długo pozostawała w zapomnieniu.  W niezwykłych okolicznościach znalazła się na płycie nagranej  przez zespół "Capella Gedanensis" w Gdańsku w 1997 r. Dzięki zdobyciu zapisu nutowego, "Camerata" zaśpiewała ten utwór w 2014 r. i teraz. 17 stycznia utwór został wykonany - tak jak 60 lat temu - z akompaniamentem organów, na których zagrał Jan Adamkiewicz. Partie solowe wykonywały poszczególne głosy, a nie indywidualni śpiewacy.
Wśród słuchaczy koncertu spotkaliśmy m.in. wiceburmistrza Mateusza Kamińskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Rzgowie Jarosława Świerczyńskiego oraz Leszka Chwiałkowskiego, przewodniczącego Komisji Spraw Społecznych RM oraz przewodniczącego Komisji Rewizyjnej RM w jednej osobie. Po koncercie wszyscy śpiewacy zasiedli do biesiady integracyjnej na słodko w Hali Sportowej.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót