„Rzgowianie” - jubilaci spotykają się po przerwie

8 czerwca 2020 r. w poniedziałek o godz. 19.30 pierwsza dwunastka młodych artystów Zespołu Piesni i Tańca „Rzgowianie” spotyka się po 3-miesięcznej przerwie w Domu Kultury.
- Obostrzenia wynikające z obowiązującego wciąż stanu epidemicznego ograniczają nasze możliwości – mówi kierownik zespołu Renata Furga. - Traktujemy to raczej jako spotkanie informacyjne po częściowym odmrożeniu Domu Kultury. Nie mając dostępu do garderoby (ze względów epidemicznych) nie da się zorganizować normalnej próby. Spotykamy się wieczorem, aby po raz pierwszy osobiście porozmawiać o najbliższej przyszłości zespołu, o sposobie organizowania prób, gdy obostrzenia zostana poluzowane. 

Stan epidemiczny odsunął na czas nieokreślony koncert jubileuszowy. „Rzgowianie” działają już 35 lat. Zespół powstał bowiem w 1985 roku dzięki wysiłkom Bolesława Kacperskiego. Występ inauguracyjny miał miejsce 30 kwietynia 1985 r. Natomiast w 2013 r. zespół znalazł się na miedzynarodowej liście CIOFF, co było nobilitacją i dało zielone światło do występów na międzynarodowych festiwalach, organizowanych przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

Dziś „Rzgowianie” prezentują tańce i repertuar śpiewaczy wielu regionów Polski, m. in. folklor łowicki, krakowski, rzeszowski, lubelski, spiski i Lachów sądeckich. Choreograf Renata Furga wciąż urozmaica program wzbogacajac go o kulturę szlachecką, góralską oraz folklor miejski. Gdy wirus zamroził życie kulturalne, „Rzgowianie” liczyli 89 członków w trzech grupach wiekowych. Od lat zespół występuje z akompaniamentem zespołu prowadzonego przez Jarosława Rychlewskiego.

- Młodzi tancerze na estradzie bawią się wciągając do tej zabawy także publiczność, a nogi widzów bezwiednie poruszają się w takt muzyki – wspomina Jadwiga Pietrusińska, b. wiceburmistrz Rzgowa. - Ten zespół jest zjawiskowy, stanowi przedmiot dumy naszych mieszkańców. Towarzyszyłam zespołowi wiele lat temu podczas występów w Grecji. Pamiętam, że stałam przed sceną i rozdawałam foldery. Tam była ogromna frekwencja: kilkuset widzów. Wciąż ktoś do mnie podchodził, pytał o pochodzenie występujących młorych ludzi we wspaniałych barwnych strojach. Na ten sukces wizerunkowy składał się nie tylko piękny folklor, ale przepiękne dziewczyny, przystojni chłopcy, których uśmiech i szczęście na twarzach wywoływały żywiołowe emocje publiczności. Zapamiętam je do końca życia i chyba nie tylko ja. Byłam taka dumna, że reprezetujemy gminę Rzgów  i Polskę zarazem.

„Rzgowianie” występowali w wielu krajach m. in. w Maroku, Francji, Włoszech, Niemczech, na Węgrzech, w Bułgarii i w Czarnogórze. Od lat bawią jednocześnie publiczność na koncertach w różnych regionach Polski. Stanowią oprawę wielkiich wydarzeń w życiu gminy: Dni Rzgowa czy dożynek, dają koncerty kolęd i pastorałek w okresie okołoświątecznym.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Fot. ZPiT
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=