Dożynki z włoskimi smakami - Gmina Rzgów

Dożynki z włoskimi smakami

zdjęcie
Znamy już szczegółowy program tegorocznych Dożynek Gminnych w Kalinku 2 września. Święto rozpocznie się od mszy w kościele parafialnym o godz. 11.30. Zagra orkiestra z San Bartolomeo Val Cavargna z zaprzyjaźnionej gminy w północnych Włoszech.
Jak co roku będziemy świadkami malowniczego przejazdu korowodu dożynkowego wozami konnymi. Kulminacja uroczystości nastąpi o godz. 13.30, gdy władze samorządowe podziękują rolnikom za ich całoroczny trud, a starostowie dożynkowi wręczą symboliczny chleb jako ukoronowanie zbiorów. Koła Gospodyń Wiejskich przekażą wieńce dożynkowe. Atrakcją święta plonów gminy Rzgów będzie zapewne masowy przelot gołębi pocztowych. Na scenie wystąpi m. in. Zespół Pieśni i Tańca „Rzgowianie” (reszta szczegółów programu na plakacie poniżej).

Jednym z wydarzeń artystycznych święta będzie niewątpliwie występ naszych przyjaciół z Włoch: Zespołu Folklorystycznego i Orkiestry Dętej, która w tym roku obchodzi swoje 55-lecie. Jest więc o połowę młodsza od rzgowskiej orkiestry. W sumie przyleci 50-osobowa grupa Włochów. Nasi przyjaciele nie zdołają przylecieć do Polski jednym samolotem – główna grupa wyląduje więc na Okęciu, a pozostali w Modlinie.

- Artystów z Włoch przywieziemy do OSP Kalinko wozami konnymi m. in. pięknymi dorożkami – zapowiada Włodzimierz Kaczmarek, muzyk i zarazem prezes Rzgowskiej Orkiestry Dętej. - Wspólnie z muzykami włoskimi wykonamy popularnego marsza. Włosi będą mieli swój namiot ze stołem degustacyjnym. Przywiozą ze sobą regionalne specjały m. in. sery, wina i potrawy charakterystyczne dla ich gminy w prowincji Como.

Gmina San Bartolomeo Val Cavargna jest mniej zaludniona w porównaniu z naszą gminą, bo liczy niewiele ponad tysiąc mieszkańców. Położona jest w regionie atrakcyjnym pod względem turystycznym. Tu znajduje się przecież najgłębsze we Włoszech jezioro, nad którego brzegami kupili wakacyjne domy m. in. Brad Pitt, George Clooney oraz Madonna.

Będziemy mieli również znamienitych gości z Gminnego Ośrodka Kultury w Moszczenicy, czyli kapelę Tolka Gałązki. Pierwszy koncert po reaktywacji zespołu w styczniu 2012 r. odbył się podczas XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przed publicznością Gminnego Ośrodka Kultury. Od tego momentu kapela występuje na terenie całego kraju.

Obecnie w Kapeli Sołtysa Tolka Gałązki grają: Krzysztof Sala (akordeon), Ireneusz Chorąży (gitara), Piotr Grzanek (bęben), Adam Kawnik (banyo), Henryk Sipiński (gitara basowa), Piotr Chorąży (skrzypce), Jerzy Korytkowski (tarka), Michał Król (saksofon).

Tekst: Włodzimierz Kupisz
Fot. Włodzimierz Kupisz i GOK w Moszczenicy
powrót