Dzieci i młodzież mają gdzie leczyć zęby - Gmina Rzgów

Dzieci i młodzież mają gdzie leczyć zęby

zdjęcie
W związku z artykułem w „Naszej Gminie” pt. „Pełen sukces czy pełna klapa?", który mógłby wprowadzić w błąd mieszkańców – informujemy, że dzieci i młodzież z gminy Rzgów bezproblemowo korzystają z bezpłatnej opieki stomatologicznej. W ubiegłym roku stomatolodzy przyjęli w Rzgowie 200 dzieci i nastolatków, w tym roku – już 192. Młodzi i najmłodsi „z bólem” są przyjmowani natychmiast, a na leczenie lub w celu usunięcia niebolącego zęba - w ciągu tygodnia.
Nowo zakupione wyposażenie gabinetu stomatologicznego, na które przeznaczono pieniądze z budżetu gminy, jest normalnie wykorzystywane. W Gminnej Przychodni Zdrowia przyjmuje dwóch dentystów:

Dr Renata Jurek-Podkówka
Poniedziałki, środy w godz. 8-14
Wtorki, czwartki w godz. 13-18

Dr Ahmad Youssef
Poniedziałki w godz. 13-18
Czwartki w godz. 8-13
Piątki w godz. 8-14

Stomatolodzy są zatrudnieni w przychodni na podstawie umów cywilnoprawnych. Sami kupują materiały i zatrudniają pomoc stomatologiczną z własnego wynagrodzenia. Narodowy Fundusz Zdrowia opłaca usługi dentystyczne.

Uczniowie nie mają oddzielnych dni wizyt. Nieletni przychodzą w towarzystwie rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą każdorazowo wyrazić zgodę na zabieg. Z tego powodu nie można, tak jak dwadzieścia lat temu, zorganizować w pełnym zakresie leczenia stomatologicznego w szkołach. Wymagałyby to bowiem obecności rodziców/opiekunów prawnych przy większości zabiegów. Poza tym przepisy sanitarne zabraniają wykonywania usług stomatologicznych poza właściwie wyposażonymi gabinetami.

Radni przeznaczyli niedawno 35 tysięcy 160 złotych na realizację w tym roku I etapu wieloletniego programu profilaktyki stomatologicznej dla dzieci zameldowanych w gminie Rzgów. Nie są to jednak pieniądze dodatkowe, a jedynie przesunięte z dotacji dla Gminnej Przychodni Zdrowia. (włok)


Fot. Włodzimierz Kupisz
powrót