Pamięci wsi pomocnej i bohaterskiej

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony świętem państwowym 29 września 2017 roku. Pierwsze obchody odbyły się w 2018 roku. Święto jest obchodzone 12 lipca w rocznicę pacyfikacji Michniowa w 1943 r. w odwet za pomaganie partyzantom. Polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców było 900 - w ten sposób stosowano odpowiedzialność zbiorową za żywienie i nocowanie partyzantów, za leczenie i ukrywanie chorych i rannych żołnierzy podziemia, za dostarczanie rekruta do partyzantki. Święto upamiętnia rzeź i samoobronę polskich mieszkańców Wołynia w 1943 r.
Święto przypomina o patriotycznej postawie mieszkańcóm polskich wsi  w czasie II wojny światowej. Pielegnuje wiedzę o pomocy udzielanej uciekinierom polskim i żydowskim, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, ma przypominać walkę chłopów w oddziałach partyzanckich.
Ustanowienie tego święta to symboliczne zadośćuczynienie za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego. To okazanie szacunku dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.

5 września 2019 r. został odsłonięty pomnik w Guzewie, upamiętniający ofiary II wojny światowej pochodzące z sołectwa Guzew-Babichy. To m. in. symboliczny pomnik podporucznika Teofila Jurka, strzelca z Guzewa, który zginął w kampanii wrześniowej 1939 r. broniąc linii Warty. Na tablicy na obelisku zostali wymienieni również: Stefan Jurek, Hilary Marek, Leon Ostojski i Stanisław Siotor. Symbolicznie, guzewski obelisk upamiętnia wszystkich z Guzewa i Babich, którzy zginęli lub zostali zamordowani bezimiennie w czasie II wojny światowej w latach 1939-1945. Wśród ofiar hitlerowców znalazł sie również mieszkaniec Grodziska Antoni Bartoszewski (ojciec Marka, obecnego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Rzgowie). Antoni był inicjatowem i naczelnikiem OSP Grodzisko.Niemcy po zajeciu gminy Rzgów wysiedlili najbogatszych gospodarzy do Generalnej Guberni. W Kalinie i Kalinku polskie gospodarstwa były łączone w większe, a następnie przekazywane niemieckim kolonizatorom, a Polacy pracowali w nich wyłącznie jako parobcy.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=