Dzika zwierzyna wokół - Gmina Rzgów

Dzika zwierzyna wokół

zdjęcie
Burmistrz Rgowa Mateusz Kamiński spokojnie wracał z pracy do domu, kiedy w parku im. Adama Mickiewicza wylądował przed nim pięknie upierzony samiec bażanta.  Przechadzał się pustą alejką koło pomnika.
Z powodu izolacji ludzi, dzikie zwierzęta stają się łatwe do zaobserwowania na ulicach i przed domami na wsi. Przed jedną z posesji w Rzgowie przy ul. Guzewskiej pojawił się łoś, a widok stada saren staje się niemal chlebem powszednim. Ul. Centralną w Starowej Górze lis wałęsał się w biały dzień. Na tarasie jednego z domów w naszej gminie rozglądał się z zaciekawieniem młody jeż.

Jak poinformowała Małgorzata Rózga, zastępca burmistrza,  ruda wiewiórka Baśka bywa spotykana nie tylko w parku, ale i w parafii. Danuta Szymczak ze Starowej Góry dodaje, że u niej wiewiórki przychodzą po orzechy jak do baru szybkiej obsługi. W Prawdzie nad prywatnym, ogrodzonym stawem stołują się bobry i wydry. Nad Nerem w Rzgowie oraz nad Strugą – nawet za dnia można wypatrzyć lisy, sarny, dzikie i bażanty.

Te ostatnie widywane są na drodze w Hucie Wiskickiej. Z powodu odzwyczajenia od dużego ruchu samochodowego, zatracają instynkt samozachowawczy i nie próbują ustępować nadjeżdżającym samochodom.  Tak więc gmina Rzgów staje się znana coraz bardziej jako ostoja dzikiej zwierzyny.

Włodzimierz Kupisz
Fot. Agnieszka Krajewska, Barbara Jagiełło-Chrebelska, Anna Krajewska, Kamila Kuźnicka, Mateusz Kamiński
powrót