Gospodynie świętowały w Kalinie

zdjęcie
Z okazji 60 rocznicy działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Kalinie odbyła się 7 października okolicznościowa uroczystość.
W czasie jubileuszowej fety był miłe rozmowy, urodzinowy tort, śpiewy, kwiaty, życzenia i gratulacje. Radę Miejską w Rzgowie reprezentował jej przewodniczący – Jan Michalak. Wśród gości był także Krzysztof Banasiak, przewodniczący Regionalnego Związku Rolników Kółek  i Organizacji Rolniczych w Łodzi.  Na uroczystości serdeczne gratulacje i kwiaty złożył gospodyniom z Kalina Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa ze swoją zastępczynią -  Małgorzatą Rózgą. Z życzeniami pośpieszył również druh Dariusz Krzewiński, prezes Gminnego Związku OSP w Rzgowie.
Oczywiście, byli także mieszkańcy, a wśród nich Rada Sołecka z sołtysem Stanisławem Hoją na czele oraz, między innymi, Edyta Waprzko: mieszkanka Kalina i radna powiatowa.
* * *
Historia ruchu kół gospodyń wiejskich liczy już ponad 150 lat. Pierwsze „Towarzystwo Gospodyń” powstało w 1866 roku w Piasecznie k/Gniewa na Pomorzu, a pierwsze o nazwie „koło gospodyń wiejskich” założyła Filipina Płaskowicka w Janisławicach w woj. łódzkim w 1877 roku.
Niegdysiejsze koła gospodyń głównie koncentrowały się na wzajemnej pomocy w pracach gospodarskich, prowadzeniu wypożyczalni naczyń, organizowaniu wiejskich uroczystości i odpustów, rozprowadzaniu kurczaków i młodej trzody chlewnej. Dziś Koła Gospodyń Wiejskich  to organizacja stanowiąca liczącą się bazę samorządu rolniczego, która może podejmować szereg działań gospodarczych i społecznych na wsi.
Dziś coraz częściej zakładane są nowe lub reaktywowane stare koła. Dzieje się tak, gdyż mieszkanki wsi doceniają i zauważają dorobek kulturowy i społeczny swoich matek i babć, oraz mają na uwadze zwiększone możliwości odnowy wsi i aktywizacji społeczeństwa wiejskiego.
Koła Gospodyń Wiejskich jest samorządną i niezależną organizacją społeczno-zawodową kobiet wiejskich działającą w ramach organizacji kółek rolniczych.
powrót