Ograniczyć złe powietrze

Około 120 mieszkańców gminy Rzgów i okolic przyszło 11 września wieczorem na spotkanie informacyjne nt. dofinansowania wymiany pieców i termomodernizacji domów jednorodzinnych ze środków m.in. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W ubiegłym tygodniu został zatwierdzony nowy rządowy program priorytetowy o budżecie 103 miliardy złotych, rozłożony na 11 lat. Spotkanie otworzył burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński.

Zainteresowanie programem „Czyste Powietrze” było tak duże, że trzeba było dostawić kilkanaście krzeseł, a gdy te wypełniły salę ślubów w ratuszu, zainteresowani zajmowali miejsca siedzące i przysłuchiwali się prelekcji z korytarza i bocznej sali. Trudno się dziwić zainteresowaniu programem, skoro tylko w województwie łódzkim jest do wykorzystania 700 milionów złotych.

Szczegóły  programu przedstawiła Małgorzata Skupińska, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Łodzi. Zaczęło się  od czarnej statystyki: zanieczyszczone kominy to brak tlenu do normalnego spalania opału. Jeden zapchany komin zatruwa sąsiadów w promieniu około 70 metrów. W skali kraju 45 tysięcy osób umiera z powodu złego powietrza.

Program priorytetowy „Czyste Powietrze” dotyczy nie tylko całorocznych domów już użytkowanych, ale również w budowie od początku tego roku. Właściciel domu może liczyć na wsparcie maksimum w wysokości 53 tysięcy złotych, ale inwestycja w czyste powietrze nie może być tańsza od 7 tysięcy złotych. Z dofinansowania/pożyczki mogą korzystać właściciele domów, w których jest prowadzona działalność gospodarcza na powierzchni nie większej niż 30 procent powierzchni całkowitej ogrzewanej.

Dopuszczone jest samowykonanie instalacji, ale w tym przypadku trzeba mieć uprawnienia np. budowlane, elektryczne, hydrauliczne itd. W takich przypadkach samowykonań nie można liczyć na zrefundowanie robocizny.

Wysokość dofinansowania jest powiązana z dochodami osoby wchodzącej w skład gospodarstwa domowego. Przy dochodach 600 złotych netto na osobę, możliwe jest uzyskanie nawet do 90 procent kosztów inwestycji. Przy dochodach powyżej 1600 złotych na osobę można zdobyć dotację na pokrycie do 30 procent wydanych pieniędzy.  Jednak na resztę wydatków można wziąć pożyczkę w wysokości do 60 tysięcy złotych z Banku Ochrony Środowiska o zmiennym oprocentowaniu nie mniejszym od 2 procent.

W przypadku uzyskania pieniędzy z programu „Czyste Powietrze” trzeba liczyć się z dwiema kontrolami: podczas sprawdzaniu zgodności wniosku ze stanem faktycznym i po zakończeniu inwestycji.  Od uzyskania wsparcia, domu nie można sprzedać przez 3 lata ani nie dokonywać zmian w urządzeniach zamontowanych z dotacji. Jeśli zmieniamy kocioł centralnego ogrzewania na ekologiczny to musimy mieć pisemny dowód zezłomowania starego.  W domu mogą być dwa źródła ogrzewania np. gazowe i na ekowęgiel, ale oba muszą spełniać najwyższe standardy dla zachowania czystego powietrza.

Wnioski do wypełnienia będą dostępne w sieci na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi już w połowie września. Trudno dziś prognozować, ile czasu będziemy czekać na ich rozpatrzenie wobec spodziewanej lawiny wniosków. Wiadomo, ze te prawidłowo wypełnione doczekają realizacji najszybciej.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=