Rzgów na festiwalu Cittaslow

W dniach 25-26 maja odbył się kolejny festiwal miast Cittaslow, który tym razem zorganizował Lidzbark (woj. warmińsko-mazurskie). Po raz drugi w tym wydarzeniu brała udział delegacja ze Rzgowa. Festiwal rozpoczął się w piątkowe popołudnie, kiedy to odbyła się konferencja Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, w której uczestniczył burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński oraz pełnomocnik ds. Cittaslow Miron Ossowski.
Na dobre Festiwal rozkręcił się  w sobotę kiedy mieszkańcy Lidzbarka oraz licznie przybyli goście mogli poznać polskie miasta Cittaslow z ich najlepszej strony. Organizatorzy zainaugurowali imprezę od pięknego kolorowego korowodu, który wystartował z placu Hallera w centrum miasta. W trakcie festiwalu działały stoiska promocyjne miast Cittaslow, prezentujące ich atrakcje, wyroby lokalnych rzemieślników i rękodzielników, a także regionalne kulinaria za pośrednictwem kolorowych straganów. Rzgowskie smaki oraz rękodzieło cieszyło się uznaniem wśród licznych odwiedzających. Nasze stoisko tym razem przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Starowej Góry oraz Koło Rękodzieła Artystycznego „Zasupłane”. Jednocześnie na scenie odbywały się występy artystów z miasteczek należących do sieci. Główną atrakcją festiwalową był występ zespołu Bayer Full oraz Łukasza Zagrobelnego.

Uczestnicy imprezy oprócz bezpłatnych degustacji przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich mogli korzystać także z fotościanki, przejażdżek elektrycznym minibusem „Welexem” oraz dopingować zawodników w trakcie wyścigu tzw. „Smoczych Łodzi”. Rozstrzygnięto liczne konkursy dla miast Cittaslow, gdzie w kategorii: Najlepsza Fraszka,  gmina Rzgów zajęła drugie miejsce. Organizatorem konkursu była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku. Na zakończenie festiwalowego dnia wystąpił zespołu Bayer Full oraz Łukasz Zagrobelny.
***

Sieć Cittaslow skupia miasta z różnych części świata, stawiające na promowanie i upowszechnianie idei dobrego życia, dbanie o lokalność i zachowanie niepowtarzalnego charakteru przestrzeni miejskiej. Tradycyjna gościnność czyni je atrakcyjnymi dla każdego, kto szuka wytchnienia od codziennego pośpiechu. Zdecydowana większość, bo 20 z 28, polskich miast należących do ruchu leży na Warmii i Mazurach. Od 2017 roku członkiem sieci „Miast Dobrego Życia” jest Rzgów.

Tekst i fot. Miron Ossowski
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=