Każdy mógł coś ukręcić - Gmina Rzgów

Każdy mógł coś ukręcić

zdjęcie
29 lipca w parku im. A. Mickiewicza w Rzgowie odbyła się wystawa fotograficzna, towarzysząca 595 urodzinom Łodzi. Obok promocyjnych dmuchańców pojawił się rower z blenderem, na którym każdy mógł sobie ukręcić orzeźwiający koktajl. Organizatorzy przygotowali około stu kilogramów owoców! W imprezie wziął udział Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa.
Łódź nazywają Miastem Czterech Kultur, Polskim Mancheserem, Ziemią Obiecaną, Stolicą Polskiej Kinematografii, HollyŁódź.  Jak twierdzą organizatorzy, żadne z tych określeń nie oddaje bogactwa i tajemniczej atmosfery miasta.
  
Architektoniczne ślady przeszłości łodzi są widoczne na każdym kroku. Do dziś można podziwiać w centrum Łodzi eklektyczne kamienice, dziesiątki pałaców, setki starych fabryk. Prowadzone na dużą skalę remonty łódzkich kamienic, modernizacja ul. Piotrkowskiej, rewitalizacja Księżego Młyna, starej elektrowni EC1 mają przywrócić Łodzi dawny blask.

Autorem fotografii wchodzących w skład wystawy i prezentowanych w różnych miastach naszego województwa, jest Paweł Augustyniak (ur. 1976 r.). Ze względu na zamiłowanie do podróży, pierwszym tematem jego prac były krajobrazy. Potem skupił się na fotografii architektury. Jedne sesje poświęca opuszczonym obiektom przemysłowym, zapomnianym podwórkom, aby skonfrontować je z urodą odrestaurowanych miejskich zabytków, nowoczesnymi budowlami z modernistyczną architekturą. Ukazuje urok miasta wraz ze zmieniającymi się porami roku, a nawet dnia.

Przy fotografiach można było usłyszeć dyskusję, że oba miasta mają wiele podobieństw. Są przecież bez mała równolatkami. Oba gwałtownie się rozwijają. Łódź ma swoje remonty stu kamienic, futurystyczny dworzec kolejowy Fabryczna i centrum nauki EC1, a Rzgów – oczywiście proporcjonalnie, w innej skali zmierzy się od tego roku z trzema ogromnymi inwestycjami jednocześnie: skanalizowaniem 23 ulic w Starowej Górze i Starej Gadce, rozbudową oczyszczalni, budową domu kultury z biblioteką i sceną widowiskową.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
powrót