Sołtysi obchodzili swoje święto 12 marca w Czerniewicach

Sołtysi z naszej gminy wyjechali w niedzielę, 12 marca na uroczyste obchody Wojewódzkiego Dnia Sołtysa w Czerniewicach, powiat tomaszowski. Wzięli w nich udział: Anna Wydra z sołectwa Guzew-Babichy, Małgorzata Ostojska-Zdyb z Bronisina Dworskiego, Zofia Gruszka ze Starej Gadki, Anna Wielgosz ze Starowej Góry, Józef Zimoń z Kalinka, Andrzej Sabela z Huty Wiskickiej-Tadzina, Jan Spałka z Prawdy, a także Sławomir Domański z Romanowa.
W programie:
Otwarcie i powitanie gości m.in. przez wicemarszałka województwa łódzkiego Dariusza Klimczaka, Andrzeja Bednarka - wójta gminy Czerniewice i Jana Tobiasza, prezesa Stowarzyszenia Sołtysów.
Wręczenie upominków sołtysom przez wicemarszałka województwa Dariusza Klimczaka i Marka Mazura, przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego. Sołtysi otrzymali koszulki z napisem "Sołtys",  na widok których powinny otworzyć się wszystkie drzwi w dniach poboru podatku rolnego.

   Przedstawiciele władz poinformowali sołtysów, że w Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt ustawy o zwiększeniu ich uprawnień. Padł apel o zwiększenie udziału sołtysów w posiedzeniach nie tylko rad gminnych, ale również powiatowych i Sejmiku Województwa Łódzkiego. Wydawałoby się, że dostęp do sołtysa jest nieograniczony, ale on ma przecież prawo do życia rodzinnego w niedzielę, czy późnym wieczorem.

    Goście objrzeli ponadto występ dziecięcego zespołu Voice, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Czerniewicach, który zaprezentował popularne szlagiery m. in. pieśni biesiadne. Do współnego śpiewania zachęcił swojski charakter przyśpiewek zespołu ludowego Czerniewiczanie. Program artystyczny zakończyła degustacja potraw i napojów regionalnych.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz

  Sołtysów mamy w Polsce 40,7 tysięca, z czego jedną czwartą stanowią kobiety. Pomysłodawcą ustanowienia 11 marca oficjalnym świętem był Jan Tobiasz, sołtys Suchoczasów w gminie Zduńska Wola, piastujący również funkcję prezesa Stowarzyszenia Sołtysów. Organizacja skupia na razie 4 tysiące sołtysów.

W 2009 roku zwróciłem się do ówczesnego marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego z propozycją ustanowienia 11 marca ogólnopolskim świętem. Ta oddolna inicjatywa spotkała się z poparciem parlamentu i od kilku lat w całej Polsce organizowane są obchody Dnia Sołtysa – mówi Jan Tobiasz. – Jest nam niezmiernie miło, że nasze propozycje popiera samorząd województwa łódzkiego, który wspiera nas aktywnie w organizacji naszego święta w regionie – dodaje.

   W tym roku w województwie łódzkim obchody Dnia Sołtysa odbyły się w trzech terminach marcowych w gminie Czerniewice, w Poddębicach, a także w gminie Sławno. Udział w uroczystościach wzięło ponad 1200 gości, reprezentantów sołectw, gmin, powiatów i władz samorządu województwa łódzkiego.

   Sołtysi pojawili się na ziemiach polskich już średniowieczu we wsiach lokowanych na prawie magdeburskim. Wyznaczani byli przez feudalnych panów do zbierania czynszu i przewodniczenia ławie wiejskiej. Pełnili również funkcję wiejskich sędziów. Ich pozycja w lokalnej społeczności była silna, należeli do najbogatszych mieszkańców wsi, często z prawem do posiadania młyna, jatek. Z czasem znaczenie tej instytucji na wsi zmniejszało się. Ponownie, pozycja sołtysa wzmocniła się w Polsce wraz z reformą samorządu terytorialnego w 1990 roku.

    Obecnie sołtys jest przedstawicielem najmniejszej jednostki administracji samorządowej, jaką jest sołectwo. Wybierają go mieszkańcy sołectwa na zebraniu wiejskim. Zwykle jest to osoba ogólnie znana i zaangażowana w życie lokalnej społeczności. Jest łącznikiem mieszkańców wsi z wójtem, burmistrzem i radą gminy. Do obowiązków sołtysów należy zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy, czy też pobieranie podatku rolnego i leśnego.

    Sołectwa coraz częściej dysponują również funduszem sołeckim. Są to środki wyodrębnione z budżetu gminy, które mogą być przeznaczone na cele wskazane przez lokalną społeczność, najczęściej związane z bieżącymi potrzebami, jak naprawa drogi, zainstalowanie dotykowego oświetlenia, drobne projekty infrastrukturalne.

Źródło: miesięcznik „Ziemia Łódzka”, Tekst: Anna Szymanek-Juźwin


Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=