Minioczyszczalnia niewidoczna spod śniegu - Gmina Rzgów

Minioczyszczalnia niewidoczna spod śniegu

zdjęcie
Jedną z ostatnich inwestycji zaplanowanych w ubiegłorocznym budżecie gminy Rzgów była budowa minioczyszczalni ścieków dla przedszkola i żłobka w Guzewie. Obiekt jest już zaawansowany w budowie i ledwie widoczny spod grubej warstwy śniegu.
Jej koszt nie powinien przekroczyć 70 tysięcy złotych. To obiekt o mniejszej przepustowości niż pracująca od kilku lat oczyszczalnia dla Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego. Obiekt dla przedszkola i żłobka jest obliczony na obsługę około 80 osób.

W zakres zleconych prac wejszło zainstalowanie oczyszczalni tzw. przydomowej, obsługa geodezyjna i inwentaryzacja geodezyjna. Wykonawca przeprowadzi badania ścieków po oczyszczaniu. W warunkach przetargu na budowę przyjęto następujące kryteria: cena brutto 80 procent, a  okres gwarancji 20 proc.

- Przy tego rodzaju budowlach często słyszy się pytanie, czy będą się wydzielać jakieś nieprzyjemne zapachy - mówi Zbigniew Snelewski, kierownik Referatu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Rzgowie. - Taka oczyszczalnia ma ponad poziomem gruntu tylko włazy. Podobnie działającą instalację mam w domu pod oknem. Nie czuć smrodu. Zresztą, w celu jego zminimalizowania  stosuje się chemiczne preparaty neutralizujące. Jeszcze nie spotkałem się ze skargą na woń wydobywającą się z oczyszczalni przy szkole, która jest zlokalizowana przecież przy placu zabaw. Chciałbym podkreślić, że przydomowa oczyszczalnia ścieków w eksploatacji jest nieporównywalnie bardziej komfortowa od szamba.

Minioczyszczalnia została zbudowana w miejscu szamba dla potrzeb żłobka i przedszkola. Ze względu na obecność maluchów, będzie ogrodzona.

Włodzimierz Kupisz
Fot. Bogdan Błaziński
powrót