Na pożegnanie pielgrzymów Polaków z Ukrainy - Gmina Rzgów

Na pożegnanie pielgrzymów Polaków z Ukrainy

Od soboty, 23 lipca przebywała u nas 30-osobowa grupa starszej młodzieży o polskich korzeniach ze Starej Huty w rejonie starożynieckim na Ukrainie. Pielgrzymi autokarem przybyli na Światowe Dni Młodzieży. Towarzyszy im Wiktor Luptowski, mer Starej Huty, a także polski ksiądz Adam Sekula, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej na Ukrainie. Pątników o polskich korzeniach pożegnaliśmy dziś rano, 29 lipca.
Po czwartkowej mszy wieczornej, w ogrodzie parafialnym  zostało zorganizowane pożegnalne ognisko z udziałem pątników oraz piętnastu rodzin z gminy Rzgów, które przyjęły ich na nocleg w swoich domach. Na pożegnalnym spotkaniu nie mogło zabraknąć Mateusza Kamińskiego, burmistrza Rzgowa oraz Małgorzaty Rózgi, jego zastępcy. Samorządowcy podziękowali rodakom ze Starej Huty za odwiedziny w Rzgowie. Każdy z pielgrzymów otrzymał pamiątkową koszulkę z wizerunkiem naszego kościoła i zestaw kosmetyków od Delii Cosmetics, dużej firmy działającej na naszym terenie.

Przypomnijmy, że młodzi ludzie przyjechali na apel księdza proboszcza Krzysztofa Florczaka z Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie. Poza tym gmina Rzgów ma podpisaną umowę o współpracy z rejonem starożynieckim na Ukrainie. 

W niedzielę goście uczestniczyli we mszy św. w kościele parafialnym w Rzgowie, a o godz. 14 wyjechali do Atlas Areny w Łodzi na diecezjalne uroczystości religijne pod przewodnictwem księdza biskupa Marka Jędraszewskiego. W poniedziałek Polacy z rejonu starożynieckiego pojechali zwiedzać bazylikę licheńską.

W piątek rano, 29 lipca wyruszyli na centralne uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Brzegach. Ksiądz K. Florczak przygotował dla nich karty wstępu na niedzielne spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Włodzimierz Kupisz
Fot. Włodzimierz Kaczmarek

powrót