Radosne Święto Plonów

W Grodzisku w niedzielę, 8 września 2019 r. odbyły się Dożynki Gminne. W imprezie wzięło udział kilkaset osób. Wydarzenie rozpoczęło się od poświęcenia chleba i wieńców dożynkowych w kościele parafialnym. Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika pękał w szwach. Na zewnątrz padało i było zimno, a wewnątrz świątyni zrobiło się duszno. Starostowie dożynkowi: Małgorzata Kluka i Waldemar Lasoń ofiarowali bochen chleba proboszczowi ks. Krzysztofowi Florczakowi, który przyjął go na znak zakończenia bardzo trudnych żniw – w kolejnym roku pod znakiem suszy
Podczas mszy wystąpiły Rzgowski Chór "Camerata" oraz zagrała Rzgowska Orkiestra Dęta z Gminnego Ośrodka Kultury. Po raz ostatni orkiestrą dyrygował Krzysztof Goss. Chórzyści z "Cameraty" pod kierunkiem Izabeli Kijanki na wejście wykonali pieśń -  "Ojcze z niebios", a na ofiarowanie - "Chrystusowi otwórzmy drzwi". Na zakończenie nabożeństwa ksiądz proboszcz przekazał ukraińskiej delegacji z partnerskiego rejonu storożynieckiego 5 tysięcy złotych. Tę kwotę zebrano od parafian po mszy w Rzgowie. Pieniądze mają wspomóc naszych rodaków po przejściu katastrofalnego gradobicia. Pięknie za nie podziękował po polsku szef ukraińskiej delegacji Jarosław Bartosz.

Zgodnie ze rzgowską tradycją, przed świątynią młodziutcy artyści z Zespołu Pieśni i Tańca "Rzgowianie" częstowali wychodących po mszy kęsami chleba z miodem.

Rozmach, z jakim zorganizowano radosne Święto Plonów zadziwił mieszkańców, podobnie jak wielu zaproszonych gości. Zaczęło się od przejazdu przez gminę barwnego korowodu, który poprzedzony był pojazdami konnymi: bryczkami, powozem, a także dorożkami. Potem podążały wielkie, umajone ciągniki rolnicze, ciągnące przyczepy i platformy z gospodyniami i Zespołem Pieśni i Tańca „Rzgowianie”.

Wielusetmetrowy korowód zamykała kolumna samochód strażackich od lekkich po średnie gaśnicze. Na placu zabaw w Grodzisku wyrosła estrada, a przed nią miasteczko namiotowe z sektorem żywieniowym, kawiarnianym, kiermaszem miodów z lokalnych pasiek, wystawą królików rasowych oraz kolejką linową i dmuchańcami dla dzieci. Kulminacyjna częścią uroczystości było ofiarowanie wieńców dożynkowych przedstawicielom władz, połączone z przyśpiewkami w wykonaniu kół gospodyń wiejskich. Podkład muzyczny do przyśpiewek był dziełem akordeonisty Jarosława Rychlewskiego, p. o. dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury.

Z kolei samorządowcy wręczali tradycyjny bochen chleba przyjaciołom i sprzymierzeńcom gminy Rzgów, co staje się nową tradycją. Najbardziej kolorowym i dynamicznym elementem programu artystycznego Dożynek Gminnych był występ Zespołu Pieśni Tańca "Rzgowianie" pod kierunkiem artystycznym Renaty Furgi. Duże wrażenie na publiczności zrobiła wiązanka tańców krakowskich. Widzowie podziwiali radosnych, najmłodszych wykonawców z ekipy "Rzgowian".

W Święcie Plonów zorganizowanym przez sołectwo Grodzisko-Konstantyna wzięli udział: burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński, wiceburmistrz Małgorzata Rózga, sekretarz gminy – Katarzyna Berczak-Lato, Radosław Pełka – przewodniczący Rady Miejskiej w Rzgowie, wiceprzewodniczący RM - Marek Bartoszewski, wiceprzewodniczący RM - Zbigniew Cisowski, wicestarosta Ewa Gładysz, członkinie Zarządu Powiatu Łódzkiego Wschodniego: Klaudia Zaborowska-Gorzkiewicz oraz Marta Stasiak, radna powiatowa Edyta Waprzko, poseł  Alicja Kaczorowska, Włodzimierz Fisiak – radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Piotr Cieplucha – dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, prof. Małgorzata Cudak-Niewiadomska – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej VII kadencji w Łodzi, Grzegorz Matuszak – wójt zaprzyjaźnionej gminy Rzgów w Wielkopolsce,  dr Dariusz Rogut – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Krzysztof Banasiak z władz Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łodzi.

Burmistrz Mateusz Kamiński poprosił na scenę i podziękował za przybycie żołnierzom Bundeswehry, którzy wraz z polskimi wojskowymi - jeszcze kilka dni będą porządkować cmentarz wojenny w Starej Gadce.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz

Tradycyjnie święto stało się inspiracją do powstania okolicznościowych utworów. Swój wiersz przedstawiła na scenie zastępca burmistrza Małgorzata Rózga:

Dzisiaj Święto Plonów
We wsi jest Grodzisko
Tutaj drodzy Państwo
Odnajdziecie wszystko

Rzeka Ner polami
Z wolna sobie płynie
I najlepszą drogę
Mają w całej gminie

Remiza jak pałac
Ponad wsią góruje
Radny Bartoszewski
Budowy planuje

Dzielni tu strażacy
Bronią od powodzi
I sekretarz gminy
Stąd nam się wywodzi

Berczaki, Olbany znane
Są nazwiska
Ale wszyscy tutaj
To dobre ludziska

Sołtys Zdzisław piękne
Kapliczki buduje
I mszę przy pomniku
Wojennym zmontuje

Gospodynie z Koła
Przepysznie gotują
I superwycieczkę
Sobie zaplanują

Prężni tu rolnicy
Nagród laureaci
Oni kozim serem
Nasycą swych braci

Winszując przyśpiewek
Trunki przekazuję
Ratusza przychylność
Dalszą obiecuję

Na tym częstochowskie
Rymy swe zakończę
I do biesiadników
Z wdzięcznością dołączę.
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=