Prawda odsłonięta

Granitowy głaz upamiętniający założenie wsi Prawda przed 427 latami waży 3 tony – dowiedzieliśmy się od Jana Spałki, radnego i sołtysa Prawdy. Granit pochodzi z kopalni żwiru w Babichach. Został ofiarowany przez górników  na zbożny cel, bo na upamiętnienie jednej z najstarszych miejscowości w dzisiejszych granicach administracyjnych gminy Rzgów
Uroczyste odsłonięcie obelisku z tablicą informacyjną przy wjeździe do Prawdy miało miejsce w sobotę, 15 sierpnia. Granitowy głaz - pamiątka dumnych dziejów miejscowości została ustawiona z  inicjatywy Jana Spałki, popartej przez Komitet Organizacyjny Mieszkańców, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotniczą Straż Pożarną. Przed odsłonięciem obelisku burmistrz Mateusz Kamiński przypomniał, że historycznie Prawda należała do dóbr kościelnych - kapitulnych. I teraz po ponad 400 latach ksiądz Wojciech Błaszczyk, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Woli Zaradzyńskiej poświęcił pamiątkę początków miejscowości Prawda. 

Uroczystość odsłonięcia obelisku zgromadziła licznych uczestników, żeby choć wymienić wiceburmistrz Małgorzatę Rózgę, a także Stanisława Zaborowskiego, przewodniczącego Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Rzgowie i Mirona Ossowskiego, szefa ds. promocji i rozwoju gminy w Urzędzie MIejskim w Rzgowie.

Wydarzeniu towarzyszył piknik integracyjny z pokazami sprzętu strażackiego, którego ciekawostką był 42-letni wóz z… najnowszym wyposażeniem do akcji. Wyglądał, jakby wyjechał prosto z lakierni, szkoda że jego silnik czasem ma swoje humory… Dzieci nie tylko pasjonowały się służbą w ochotniczej straży pożarnej. Gdy dorośli grillowali, zorganizowano konkursy i zabawy dla najmłodszych. Dzieci chętnie korzystały z urządzeń na bogato wyposażonym placu zabaw. Piknikowi goście zostali zaproszeni na poczęstunek w strażnicy, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Jak pisze Ryszard Poradowski, dziennikarz i regionalista - miejscowość Prawda została założona w dobrach kapituły krakowskiej. Prawdopodobnie, wieś nieco wcześniej - przed 1593 r. utworzył jeden z zarządców „państwa pabiańskiego”, jak określano dobra kapitulne, późniejszy arcybiskup i prymas Polski Jan Latalski. Wspomniana data wykuta została na głazie przy wjeździe do wsi. Pod koniec sierpnia samorząd wyda 80-stronicową książeczkę na 75-lecie OSP Prawda, w której znajdzie się sporo historycznej wiedzy na temat miejscowości.

Postawienie pamiątkowego obelisku to pierwsza w gminie tego typu inicjatywa, przypominająca imponującą historię miejscowości. To oddolna inicjatywa sołectwa godna najwyższej pochwały i z całą pewnością zasługująca na naśladownictwo.

Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=