Ruszył Powszechny Spis Rolny

Spis rolny jest  prowadzony w  RP w terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r. według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. Spis obejmuje zasięgiem jednocześnie cały kraj. Spisywane są gospodarstwa, które 1 czerwca br. prowadziły działalność rolniczą i według stanu na ten dzień.
Powszechny Spis Rolny będzie prowadzany metodami:

- samospisu internetowego, poprzez formularz spisowy dostępny na stronie https://spisrolny.gov.pl (przejdź do wypełnienia samospisu). Samospis internetowy jest metodą obowiązkową. Przez Internet można się spisać od 1 września do 30 listopada 2020 r.

Rolnicy, którzy nie posiadają dostępu do Internetu lub maja trudności z wypełnieniem formularza mogą skorzystać również z metody: samospisu przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową (tel. 22 279 99 99). Przez infolinię spisową można się spisać od 1 września do 30 listopada 2020 r. bezpośrednio w najbliższym urzędzie gminy lub urzędzie statystycznym

Każdy urząd gminy i urząd statystyczny w województwie jest zobowiązany do udostepnienia miejsca do samospisu dla rolników. Zwracamy również uwagę, że niektóre urzędy – w związku ze stanem epidemicznym w kraju – mogą mieć zmienione godziny pracy lub ograniczone kontakty bezpośrednie z interesantami. Przed wizytą proponujemy skontaktować się z najbliższym urzędem gminy/urzędem statystycznym w celu umówienia wizyty. W urzędzie gminy/urzędzie statystycznym można się spisać od 1 września do 30 listopada 2020 r. W ramach metod uzupełniających spisu z rolnikami będą kontaktować się rachmistrzowie spisowi.

Jeżeli z użytkownikiem gospodarstwa skontaktuje się rachmistrz spisowy, rolnik ma obowiązek udzielić rachmistrzowi odpowiedzi na pytania z formularza spisowego.

Rachmistrzowie będą realizowali spis rolny dwoma metodami:
- wywiad telefoniczny, od 16 września do 30 listopada 2020 r.
- wywiad bezpośredni, od 1 października do 30 listopada 2020 r.

PSR realizowany jest jako badanie pełne, skierowane do gospodarstw rolnych, osób fizycznych oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

Zakres, formę i tryb przeprowadzenia spisu, tryb prac związanych z przygotowaniem i opracowaniem wyników spisu reguluje ustawa o powszechnym spisie rolnym w 2020r. przyjęta przez Prezydenta RP. Udział w spisie jest obowiązkowy. Brak udziału w spisie rolnym grozi nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.

W ramach popularyzacji spisu rolnego został rozesłany list od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, który osobiście zachęca wszystkich objętych obowiązkiem spisowym rolników do wzięcia udziału w tym najważniejszym badaniu rolniczym w Polsce.

Uruchomiono również infolinię spisową o numerze (22) 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora), z którą można się kontaktować w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących spisu rolnego. Uzyskać tam będzie można pomoc w wypełnieniu formularza spisowego, zweryfikować tożsamość rachmistrza terenowego, upewnić się czy nasze gospodarstwo jest objęte obowiązkiem spisowym czy zgłosić fakt, że już nie prowadzimy gospodarstwa rolnego.

(opr. PB)
Fot. Włodzimierz Kupisz

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=