Sesja o inwestycjach i planach

27 marca na środowej VI sesji Rady Miejskiej 10 głosami "za" przy 10 radnych obecnych na sali przesądzono sprawę dotacji w wysokości 350 tysięcy złotych na wsparcie prac konserwacyjnych w zabytkowym kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzgowie. Kościół parafialny należy do siedmiu najcenniejszych pod względem historycznym zabytków w województwie. Jak poinformował Ryszard Turski, wykonawca instaluje rusztowania na ścianie północnej, na której roczpocznie się malowanie fasady.
Ryszard Turski z Rady Ekonomicznej, działającej przy parafii przypomniał historię kościoła. Akcentował to, że wielu mieszkańców nie ma świadomości wielkiej wartości i znaczenia zabytku w skali regionu. Świątynię odwiedzili niedawno eksperci z komisji konserwatorskiej. Wiadomo, że wnętrza bądą odrestaurowywane pod kątem przywrócenia stanu dekoracji z XVII wieku. Konserwatorzy usuną elementy dekoracyjne wprowadzone podczas remontów w poprzednim stuleciu. Wykonawca "Mosaicon" z Łodzi ratuje jedną z XVIII-wiecznych, drewnianych stalli.

Podczas sesji radni dowiedzieli się o minioczyszczalni biologicznej, projektowanej dla przedszkola/żłobka w Guzewie. Jak nam powiedział Zbigniew Snelewski, kierownik Referatu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Rzgowie, podobna minioczyszczalnia zdaje egzamin w pobliskiej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego. Dla przedszkola w Guzewie zaplanowano w 2017 r. szambo, którego budowa okroiłaby powierzchnię boiska. Szambo miało być zlokalizowane około 30 metrów od obiektu dla maluchów. Trzeba by było wybudować utwardzoną drogę dla wozów asenizacyjnych. Poniewać w trosce o świeże powietrze odchodzi się obecnie od budowy szamb, projektowana jest obecnie minioczyszczalnia biologiczna. Ścieki bytowe w ilości około 5 metrów sześciennych dziennie będą oczyszczone i wypuszczone do istniejącego rowu odpływowego. Woda będzie czysta, choć oczywiście nienadająca się do picia.

Jak nam powiedział w przerwie obrad Bogdan Błaziński,  inspektor nadzoru, prace instalacyjne w przedszkolu/żłobku powinny zakończyć się do końca sierpnia bieżącego roku. Do końca grudnia potrwa wyposażanie i meblowanie placówki, a następnie starania o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu. Przy takim harmonogramie, w styczniu 2020 r. mozliwe bedzie ogłoszenie rekrutacji dzieci i kompletowanie personelu.

Remont kolejnego odcinka ul. Tuszyńskiej od Strugi do parku rozpocznie się w kwietniu.  Zostanie wprowadzony ruch wahadłowy po jednej jezdni. Wynika to z konieczności wymiany infrastruktury technicznej.

Po spotkaniach wiejskich i wyborach do dziesięciu rad sołeckich okazało się, że nigdzie nie zmienił się sołtys. Burmistrz Mateusz Kamiński wyraził zadowolenie z tego faktu. Świadczy to o wielkim zaufaniu ludzi dla doświadczonych już teraz sołtysów, których pasją jest praca społeczna dla "małych ojczyzn".

Dożynki gminne zaplanowano w Grodzisku m. in. na boisku.

Na sesji obecni byli sołtysi, urzędnicy udzielający wyjaśnień na szczegółowe pytania oraz Klaudia Zaborowska-Gorzkiewicz i Marta Stasiak, członkinie Zarządu Powiatu Łódzkiego Wschodniego. 

Teskt i fot. Włodzimierz Kupisz
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=