Gdy rodzice się rozwodzą...

Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej przypada 25 kwietnia. To nieformalne międzynarodowe świeto, obchodzone od 2006 r. corocznie, zapoczątkowane przez kanadyjską organizację Parental Alienation Awareness Organization (PAAO) z inicjatywy ówczesnej przewodniczącej PAAO Sarvy Emo, rozwódki sprawującej naprzemienną opiekę nad dziećmi ze swoim byłym mężem.

Dzień ten ma charakter akcji społecznej ukierunkowanej na uświadamianie społeczeństwa istnienia tego zjawiska i negatywnych skutków dla dzieci. Tego dnia odbywają się warsztaty, sympozja, demonstracje i zbierane są podpisy pod petycjami kierowanymi do władz krajowych oraz instytucji międzynarodowych, mające na celu zapobieganie wyalienowania jednego z rodziców z życia dzieci. Akcja ma również na celu wspieranie dziecka, głównie w sytuacji przenoszenia przez niego negatywnych emocji, postaw i przekonań wobec drugiego rodzica.

Obchody w Polsce odbywają się od 2008 roku, a w pierwszych latach zostały zorganizowane z udziałem Komitetu Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica. Zostały one zainicjowane przez Macieja Wojewódkę. Celem tej akcji jest uświadamianie społeczeństwa w zakresie alienacji rodzicielskiej, czyli zaburzeń po rozejściu rodziców w relacji pomiędzy dzieckiem a drugim rodzicem.

Problemem alienacji rodzicielskiej zajmuje się polskie Stowarzyszenie „Dla Dobra Rodziny”. Członkowie stowarzyszenia zajmują się udzielaniem wsparcia członkom rodziny w sytuacji okołorozwodowej, pisaniem pism procesowych, edukacją instytucji zajmujących się sprawami rodzin takich jak Ośrodki Pomocy Społecznej, Sąd Rodzinny czy szkoła, inicjowanie debat obywatelskich i wiele innych.

Opr. Włodzimierz Kupisz

 

 

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=