Dlaczego mieszczuchy uciekają akurat do nas?

W województwie łódzkim gmina Rzgów należy do elitarnej grupy  kilku ośrodków (Aleksandrów Łódzki, Złoczew, Sulejów) o dodatnim przyroście liczby mieszkańców. Tak więc w gminie Rzgów notuje się jeden z najwyższych przyrostów migracyjnych. W 2015 r. gminę zamieszkiwało 9684 kobiet i mężczyzn, w kwietniu 2019 roku, gmina osiągnęła magiczną granicę 10 000 mieszkańców. Po dwóch latach gmina liczy 10 185 mieszkańców (dane na dzień 14 maja 2021 r), co potwierdza stały trend wzrostowy mimo skutków pandemii.
Gdy przybywa 500 osób w 5 lat
Oznacza to wzrost o pół tysiąca osób przez pięć lat (w zaokrągleniu). Przyrost naturalny na naszym terenie jest taki sobie, czyli podobnie jak w reszcie kraju. W okresie porównawczym od 1 stycznia do 20 kwietnia 2021 r. czyli w fatalnym okresie pandemii na 29 urodzeń przypadło 47 zgonów – wszystkich, nie tylko z powodu koronawirusa. Mimo tego liczba ludności gminy wciąż systematycznie wzrasta, co może wynikać tylko i wyłącznie z przyrostu zameldowań.

Ta paromiesięczna przewaga  zgonów nad urodzinami jest zjawiskiem nowym, którego sprawcą jest pandemia. Wcześniej było inaczej. W latach 2015-2020 liczba zgonów na naszym terenie wyniosła łącznie 594, a liczba urodzeń – 662. Przyrost naturalny był co prawda dodatni, ale w tym okresie przybyło tylko 68 mieszkańców.

Najwięcej zameldowań w Rzgowie i Starowej Górze
W rozpatrywanym okresie 2015-2020 całkowita liczba  nowych zameldowań, przemeldowań lub ponownie zameldowanych wyniosła 1978. To zjawisko obserwowaliśmy przede wszystkim w Rzgowie oraz w Starowej Górze, gdzie było ich najwięcej. W tym samym czasie wymeldowań było zaledwie 631. Różnica wynosi aż 1347 osób. No, aż tylu  „osadników” z ościennych miast nie było, ponieważ część z tych 1347 przypadków wynika z przyczyn losowych, gdyż ludzie zameldowali się ponownie lub przemeldowali z sąsiednich miejscowości. 

Mieszkańcy dużych ośrodków miejskich przeprowadzają się do nas uciekając od wielkomiejskiego hałasu, choć niejednokrotnie dalej pracują w Łodzi czy w Pabianicach. Ale cóż to się dzieje? Gmina Rzgów nie słynie przecież z miejscowości letniskowych. Co prawda mieszkańcy korzystają z sąsiedztwa lasu rzgowsko-tuszyńskiego i Rudy Pabianickiej, dokąd spacerują i przemieszczają się na rowerach. Dolina Neru jest o tej porze roku supermalownicza, ale to wciąż nie powód wystarczający, żeby tylko z powodu lasu i rzeczki przeprowadzać się i budować życie zupełnie od nowa!

Szczęśliwa mieszkanka nr 10 000 w kwietniu 2019 roku otrzymała od burmistrza Rzgowa – Mateusza Kamińskiego, w prezencie specjalny pakiet promocyjny.  Pani Katarzyna zapytana wówczas o powody wyboru nowego miejsca zamieszkania podkreśliła, że gmina Rzgów znajduje się w świetnej lokalizacji oraz robi wiele, aby mieszkaniec czuł się dobrze. Bardzo miło wspominała współpracę z Urzędem Miejskim w Rzgowie przy zakupie działki oraz budowie domu.

Niedawno, w programie telewizyjnym łódzkiej Trójki burmistrz Mateusz Kamiński mówiąc o rozwoju gminy powiedział, że już kilka lat lat temu zdał sobie sprawę z tego, że nie wszystko zależy od aktywności gospodarczej i od położenia drogowego. Wybiegając w przyszłość trzeba pamiętać o zasadzie zrównoważonego rozwoju. Dla mieszczuchów wybierających w naszej gminie nowe miejsce zamieszkania ważna jest szeroko rozumiana infrastruktura, do której byli przyzwyczajeni w swoich miastach.

Nie tylko pałac kultury
W 2017 roku samorząd przystąpił do międzynarodowej sieci miast dobrej jakości życia, czyli ”Cittaslow”.  Dlatego zaplanowane inwestycje mają przede wszystkim służyć mieszkańcom. Gminny Ośrodek Kultury z salą widowiskową (300 foteli) i biblioteką dla tysiąca czytelników otrzymał nową siedzibę. Dziennikarze nazywaja budynek pałacem kultury i nie ma w tym krzty przesady. Być może już przyszłym roku w Starej Gadce zostanie otwarta piękna, przestronna świetlica wiejska. 

W wielkim tempie realizowana jest inwestycja m. in. spółki Toya, związana z rozszerzeniem dostępu do szybkiego internetu. W Rzgowie w budynku komunalnym przy ul. Letniskowej pomieszczenia są adaptowane na kolejny po Guzewie Żłobek Publiczny. Od września b. r. zostanie uruchomiony kolejny punkt przedszkolny w Guzewie. W Tadzinie ukończono już dach nad przedszkolem ze żłobkiem.

Chociaż zajęcia sportowo-rekreacyjne skupiają się w Gminnym Ośrodku Sportu, Turystyki i Rekreacji w Rzgowie, to jednak samorząd zadbał o place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu niemal we wszystkich sołectwach. Mamy dwa popularne boiska: Orlika w Rzgowie i oświetlone boisko ze sztuczną nawierzchnią w Starowej Górze przy ul. Żwirowej. Przybywa alei pieszo-rowerowych. W sołectwach wyrastają kolejne wiaty do sąsiedzkiej integracji.

Osiedlający się w gminie Rzgów biorą też pod uwagę, że to świetne miejsce do prowadzenia biznesu i jego otoczenia. W gminie działa 2039 podmiotów gospodarczych, w tym 517 spółek. Dla zaopatrzenia  centrów handlowych pracuje armia drobnych dostawców. W miejsce wielkich przedsiębiorstw „ziemi obiecanej” w Łodzi powstały m. in. u nas małe szwalnie.

Jak nas widzą poza granicami?
O przedsiębiorczości mieszkańców świadczą sukcesy przynoszące rozgłos w kraju. Gmina Rzgów zajęła II miejsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce za 2019 rok (awans o jedną pozycję w stosunku do poprzedniej edycji). Dwutygodnik „Wspólnota”, najbardziej opiniotwórczy periodyk poświęcony samorządom, nagrodzony Laurem Małych Ojczyzn przez Związek Gmin Wiejskich – w 2020 roku opublikował ranking inwestycji 2017-2019. W kategorii „Inne miasta” (małe) Rzgów awansował w ciągu kilku lat ze 114 pozycji na szóstą!

Włodzimierz Kupisz
Dziękuję Elżbiecie Olszańskiej, inspektor ds. ewidencji ludności Urzędu Miejskiego w Rzgowie za przygotowanie danych do niniejszej publikacji
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=